Ухвала суду № 39168660, 27.05.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2014
Номер справи
815/6979/13-а
Номер документу
39168660
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 травня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/6979/13-а

Категорія: 9.4.1 Головуючий в 1 інстанції: Соколенко О. М.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Бойка А.В.,

суддів: Танасогло Т.М.,

Яковлєва О.В.,

за участю секретаря - Фуртуни І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства «Октябрський» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2013 року по справі за позовом заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Октябрський» про стягнення штрафних санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

03.10.2013 року прокурор Малиновського району м. Одеси звернувся до суду першої інстанції в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (правонаступником якого є Південно-Українське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку) з позовом до відкритого акціонерного товариства «Октябрський» про стягнення штрафних санкцій в сумі 85 000 грн.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 01.11.2013 року адміністративний позов прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задоволено.

Стягнуто з відкритого акціонерного товариства «Октябрський» (код ЄДРПОУ 00413179) суму штрафних санкцій у розмірі 85000 грн. (вісімдесят п'ять тисяч гривень) на р/р 31114106700083, МФО 828011, код ЄДРПОУ: 37894104, ГУДКСУ в Одеській області..

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, 19.11.2013 року відкрите акціонерне товариство «Октябрський» подало апеляційну скаргу на вказану постанову суду.

Апелянт зазначає, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В своїй апеляційній скарзі відкрите акціонерне товариство «Октябрський» посилалось на те, що підставою для стягнення суми штрафних санкцій є постанова позивача № 113 від 14.03.2013 року, тоді як вказану постанову товариство не отримувало, про її існування товариству відомо не було. Крім того, відповідач посилався на те, що товариством було оскаржено ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 22.10.2013 року, якою позов ВАТ «Октябрський» до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №№ 113, 1134,115 від 14.03.2013 року залишено без розгляду.

Зважаючи на зазначене відповідач вважає, що без прийняття до уваги вказаних обставин рішення суду першої інстанції є необґрунтованим.

На підставі викладеного ставиться питання про скасування постанови Одеського окружного адміністративного суду від 01.11.2013 року та постановлення нової, якою відмовити у задоволенні позовних вимог Одеському територіальному управлінню Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що 22.10.2012 року Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у зв'язку з виявленими порушеннями ВАТ «Октябрський» вимог законодавства про цінні папери, було прийнято розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 399-ОД-1-Е (а.с.9).

Згідно вказаного розпорядження товариство було зобов'язано в термін до 03.12.2012 року, згідно вимог ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та п.1 глави 7 розділу V Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів", затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року №1591, надати до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку річну інформацію про емітента за 2011 рік.

Однак, розпорядження Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 399-ОД-1-Е від 22.10.2012 року відповідачем виконано не було та в судовому порядку не оскаржувалось, що підтверджено в ході розгляду справи в суді першої інстанції представником ВАТ «Октябрський».

У зв'язку з невиконанням розпорядження Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 399-ОД-1-Е від 22.10.2012 року, начальником Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 08.02.2013 року було винесено постанову № 136-ОД-1-Е про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів та зобов'язано керівника або повноважного представника товариства з'явитись 25.02.2013 року об 11.45 год. до Одеського територіального управління НКЦПФР для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень з приводу вчиненого правопорушення (а.с.11).

Вказана постанова отримана відповідачем 14.02.2013 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.12).

25.02.2013 року уповноваженою особою Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні відповідача складено акт № 130-ОД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с.13),

Згідно відмітки на складеному акті, представник ВАТ «Октябрський» відмовився від підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів, у зв'язку з чим акт був направлений на адресу товариства пошто.

Рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення підтверджується отримання відповідачем акта № 130-ОД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів 07.03.2013 року (а.с.14).

Постановою № 144-ОД-1-Е від 28.02.2013 року розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ "Октябрський" призначено на 14.03.2013 року о 10 годині 20 хвилин, про що товариство було повідомлено належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 12, 16).

На розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів ВАТ «Октябрський» не прибув.

14.03.2013 року Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 113-ОД-1-3, згідно якої за невиконання розпорядження Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 399-ОД-1-Е від 22.10.2012 року до ВАТ «Октябрський» застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 5 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 85 000 грн.

Зазначена постанова була отримана ВАТ «Октябрський» 21.03.2013 року, що підтверджується копією поштового повідомлення про вручення поштового відправлення, наявна в матеріалах справи (а.с. 18).

Звертаючись з позовом до суду першої інстанції в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про стягнення з ВАТ «Октябрський» штрафних санкцій, заступник прокурора Малиновського району м. Одеси посилався на те, що товариство не сплатило в добровільному порядку суму накладених штрафних санкцій, чим допустило порушення інтересів держави.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно задоволення позовних вимог заступник прокурора Малиновського району м. Одеси, зважаючи на наступне:

Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року N 448/96-ВР визначено правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно пункту 15 частини 2 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги, порядок та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до ст. 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 року №3480-IV розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом:

- розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;

- опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;

- подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

З матеріалів справи вбачається, що Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було виявлено порушення ВАТ «Октябрський» ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.1 глави 7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року № 1591, що виразилось у ненаданні до Одеського територіального управління НКЦ ПФР інформації про емітента за 2011 рік не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) регулюється Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року № 1591, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 року за № 97/13364 (далі - Положення №1591).

Відповідно до пункту 3 розділу І Положення №1591 емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом: розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії; подання до Комісії.

Пунктом 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів визначено, що розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Згідно з пунктом 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

На підставі виявленого порушення Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку і було прийнято розпорядження від 22.10.2012 року № 399-ОД-1-Е, яке не було виконано відповідачем у встановлений строк, у зв'язку з чим на товариство накладено штрафні санкції.

При цьому, як вірно встановлено судом першої інстанції, у вказаному розпорядженні ВАТ «Октябрський» було попереджено про відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери, роз'яснено, що розпорядження може бути оскаржено до суду у порядку, встановленому законодавством.

В ході розгляду справи судом першої інстанції було встановлено, що відповідач погодився з встановленим у розпорядженні від 22.10.2012 року № 399-ОД-1-Е порушенням, однак, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилався на те, що товариство не виконало його у визначений строк, у зв'язку з недостатністю часу для його виконання.

В свою чергу, як вбачається з розпорядження від 22.10.2012 року № 399-ОД-1-Е, в ньому ВАТ «Октябрський» було роз'яснено, що до спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, таке розпорядження може бути переглянуто або термін виконання розпорядження може бути продовжено за письмовим клопотанням порушника, уповноваженою особою, якою винесено розпорядження.

Однак, незважаючи на зазначене, товариство цим правом не скористалось та з письмовим клопотанням щодо перегляду розпорядження або продовження терміну виконання розпорядження до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не зверталось.

Згідно п.8 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зважаючи на все вище зазначене, колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає вірним висновок суду першої інстанції стосовно того, що у зв'язку з невиконанням розпорядження Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.10.2012 року № 399-ОД-1-Е до відповідача правомірно було застосовано штрафні санкції згідно п.8 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

При цьому, враховуючи те, що таке правопорушення було вчинено ВАТ «Октябрський» повторно, до відповідача обґрунтовано застосовано штрафні санкції у розмірі п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Так, з матеріалів справи вбачається, що 11.06.2012 року Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймалось розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 11-ОД-1-Е, яким було зобов'язано ВАТ «Октябрський» згідно вимог частини 2 статті 20 розділу IV Закону України «Про акціонерні товариства» здійснити певні дії, однак, вказане розпорядження також відповідачем виконано не було, у зв'язку з чим постановою № 19-ОД-1-Е від 17.01.2013 року на відповідача було накладено штрафні санкції.

Таким чином, з урахуванням встановлення в ході розгляду справи факту невиконання ВАТ «Октябрський» розпорядження Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.10.2012 року № 399-ОД-1-Е, та не сплати в добровільному порядку суми фінансових санкцій, визначених згідно постанови № 113-ОД-1-3 від 14.03.2013 року, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо наявності підстав для стягнення з ВАТ «Октябрський» суми штрафних санкцій у примусовому порядку, та, відповідно, задоволення позовних вимог заступника прокурора Малиновського району м. Одеси.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 184, 185, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства «Октябрський» залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2013 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя: А.В. Бойко

Суддя: Т.М. Танасогло

Суддя: О.В. Яковлєв