Постанова № 39168417, 11.06.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.06.2014
Номер справи
826/6801/14
Номер документу
39168417
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

11 червня 2014 року 08:25 № 826/6801/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовом

Державної екологічної інспекції у місті Києві

до

Товариства з обмеженою відповідальністю «АТА»

про

застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у місті Києві звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «АТА», у якій просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у вигляді тимчасової заборони відповідачу виконувати роботи з експлуатації стаціонарних джерел без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення перевірки відповідача було виявлено, що він здійснює свою господарську діяльність без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням вимог статі 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Позивач вказав на те, що подальша діяльність ТОВ «АТА» із виявленими порушеннями створює загрозу життю та здоров’ю людей, навколишньому природному середовищу, у зв’язку з чим позивач звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач надав суду письмові заперечення на позовну заяву, де зазначив, що ним вживаються усі заходи щодо якнайшвидшого отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Зазначив, що задоволення позову призведе до значних штрафних санкцій до відповідача по договорах поставки, укладених ним з контрагентами. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідно до частини 4 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку скороченого провадження та прийняття рішення по справі, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі з огляду на наступне.

Позивач згідно плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у місті Києві завдань на І квартал 2014 року, на виконання наказу №158 від 06.02.2014 та згідно направлення на перевірку №298 від 06.02.2014 в період з 11.02.2014 по 28.02.2014 провів планову перевірку дотримання ТОВ «АТА» вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої склав акт №08/409а.

В ході перевірки позивач встановив, що ТОВ «АТА» здійснює свою діяльність з виробництва цукру (основний), неспеціалізованої оптової торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

Позивач встановив, що діяльність відповідача супроводжується експлуатацією стаціонарних джерел викидів, в результаті чого утворюються відходи різного морфологічного складу. Показник загального утворення відходів становить 290. Однак відповідач декларацію про відходи до дозвільного органу для реєстрації не подав, дозвіл на викиди забруднюючих речових в атмосферне повітря не отримав.

За результатами перевірки окрім акту №8/409а винесено припис №08/169п від 28.02.2014 про усунення порушень в термін до 28.04.2014.

На підставі наказу від 15.04.2014 №501 та направлення від 15.04.2014 №804 позивач в період з 23.04.2014 по 30.04.2014 здійснив позапланову перевірку контролю виконання раніше наданих приписів, за результатами якої складено акт №08/836а.

В ході зазначеної перевірки позивач встановив, що відповідач не отримав дозвільного документу - дозволу на здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов’язки та відповідальність суб’єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Частиною 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.

Згідно з абзацом 1 частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися виключно після отримання дозволу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №302 «Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи» визначено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається суб'єкту господарювання – власнику стаціонарного джерела викиду, з якого надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші.

Дозвіл видається безоплатно територіальними органами Мінприроди за погодженням з установами державної санітарно-епідеміологічної служби на термін не менш як п'ять років.

Згідно з частинами 9, 10 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екологи та природних ресурсів.

Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови:

- не перевищення протягом терміну їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки;

- не перевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел;

- дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.

Статтею 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, в тому числі, здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Згідно пункту 4 Постанови КМУ № 1655 від 13.12.2001 «Про затвердження Порядку ведення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря» взяття на державний облік об'єктів, які справляють шкідливий вплив, здійснює Мінприроди за критеріями, встановленими цим Міністерством за погодженням з Держстатом.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №7 від 10.02.1995 «Про затвердження Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві» визначено, що стаціонарне джерело забруднення атмосфери - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу.

Відповідач у письмових запереченнях на позовну заяву посилався на те, що він вчинив усі дії для отримання дозволу на здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Зокрема, відповідач зазначив, що звернувся до проектної організації, що внесена до Переліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які мають право на розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, щодо надання консультативних послуг по інвентаризації джерел викидів в атмосферне повітря.

Між ТОВ «АТА» та ТОВ «Аеро-Екологія» укладено договір про надання послуг екологічного характеру від 18.03.2014 № 174-в щодо надання послуг з якісної і кількісної оцінки документального відображення складу відходів для розробки інвентаризації відходів.

Крім того, між ТОВ «АТА» та ТОВ «Аеро-Екологія» укладено договір про надання послуг екологічного характеру від 15.04.2014 № 267-п щодо надання послуг по проведенню розробки матеріалів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Відповідач посилався на те, що на його об’єкті за адресою: м. Київ, вул. Північно-Сирецька, 3 проведена інвентаризація джерел викидів забруднюючих речовин, видів та обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, відповідно до наказу від 10.02.95р. за № 7 «Про затвердження Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві», а також санітарно-промисловою лабораторією ПАТ «КВАЗАР» проведені лабораторні дослідження викидів забруднюючих речовин, необхідні для оцінки кількісного та якісного складу викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що підтверджується копією протоколу № 686-705 від 29.05.2014.

02.06.2014 відповідач подав на реєстрацію звіт інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (вх. № 064/4184). Крім того, опубліковане оголошення про наміри отримання дозволу на викиди в газеті «Експрес-об'ява» від 03.06.2014 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. №302 «Про затвердження порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організації та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи», що підтверджується примірником газети «Експрес-об'ява» №101 (4999) від 03.06.2014.

Таким чином, відповідач вважає, що оскільки він вживає заходи, спрямовані на отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, підстави для застосування до нього заходів реагування відсутні.

Матеріали справи свідчать про те, що ТОВ «АТА» лише за наслідками проведеного контрольного заходу почало вживати дії, спрямовані на отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та станом на прийняття рішення у даній справі доказів того, що такий дозвіл позивач отримав, суду не надано.

Враховуючи зазначене та те, що на час розгляду справи ТОВ «АТА» здійснює свою господарську діяльність за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, суд вважає, що подальша господарська діяльність відповідача створює загрозу життю та здоров’ю людей, навколишньому природному середовищу, внаслідок чого робота підприємства підлягає тимчасовій забороні (зупиненню).

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 160-163, 183-2, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Державної екологічної інспекції у місті Києві задовольнити повністю.

2. Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю «АТА» заходи реагування у вигляді тимчасової заборони товариству з обмеженою відповідальністю «АТА» (код ЄДРПОУ 25589927) виконання робіт з експлуатації стаціонарних джерел без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за адресою: м. Київ, вул. Північно-Сирецька, 1-3.

3. Покласти на Державну екологічну інспекцію у місті Києві обов'язок щодо забезпечення виконання даної постанови.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.М. Кобилянський