Постанова № 39168157, 11.06.2014, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2014
Номер справи
822/2026/14
Номер документу
39168157
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2026/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2014 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіШевчука О.П. при секретаріТимчишину В. М. за участі:позивача, представників сторін, свідківрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Хмельницького обласного військового комісаріату про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Хмельницького обласного військового комісаріату в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить скасувати рішення (протокол №4) комісії Хмельницького обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України (далі - ЗСУ) від 12.05.2014 року та зобов'язати комісію Хмельницького обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у ЗСУ надати йому статус учасника бойових дій та видати посвідчення встановленого зразка.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що рішенням (протокол №4) комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у ЗСУ при Хмельницькому обласному військовому комісаріаті від 12.05.2014 року йому відмовлено у отриманні такого статусу.

Таке рішення відповідача позивач вважає неправомірним, тому що його право на отримання статусу учасника бойових дій передбачено пунктом 2 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", так як він з 10.05.1968 року в складі військової частини (далі - в/ч) 16450 брав участь у бойових діях та забезпечував її бойову діяльність на території ЧССР в 1968 році.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, позов просили задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві, з урахуванням уточнення позовних вимог.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, та просила суд відмовити в його задоволенні в повному обсязі, пояснивши суду, що рішення відповідача щодо відмови позивачу у наданні статусу учасника бойових дій є законним, оскільки з наданих позивачем документів не підтверджується особиста участь позивача у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів) під час перебування у ЧССР в 1968 році.

Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, покази свідків, дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що позивач з у період з 10.05.1968 року по 06.12.1969 року проходив службу у в/ч 16450 м. Львів, УРСР на посаді командир відділення у військовому званні рядовий, молодший сержант, що підтверджується його військовим квитком, виданим Чемеровецьким районним військовим комісаріатом Хмельницької області серія НОМЕР_1 від 05.09.1968 року та послужною карткою.

Згідно тексту архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 07.09.2012 року, №5856:

"ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проходив військову службу у в/ч 16450 з 10 травня 1968 року (наказ №106 від 10.05.1968 р.) по 06 грудня 1969 року (наказ №285 від 06.12.1969 р.) в в/званні - рядовий, молодший сержант, на посаді - командир відділення.

Постійне місце дислокації в/ч 16450 - м. Львів.

- з 7 травня 1968 року (наказ №104) по 26 жовтня 1968 року (наказ №214) - район навчань.

7 травня 1968 року (наказ №01/012 від 7.05.68 р.) особовий склад в/ч 16450 перетнув державний кордон СРСР з Польською Народною Республікою для участі в навчаннях. Поіменні списки рядового і сержантського складу не додаються.

Вибуття особового складу в/ч 16450 на територію Чехословацької ССР, а також прибуття з Чехословацької ССР або з району навчань, в наказах командира частини, за період серпень-жовтень 1968 року, не відображено.

В Історичному формулярі в/ч 16450 за 1968 рік значиться (далі текст мовою оригіналу): "...20 августа 1968 года в 24.00 полк перешел границу Чехословакии в районе Кжишановице / Южн. гор. Рицибуш / и... блокировал десантную бригаду ЧНР в г.Простеев... вышел в р-н г. Нови-Йичина, где проводил мереприятия по созданию комендатуры и нормализации жизни в р-не...

С 29.1068 г. по 30.10. полк совершив 500 километровий марш, возвратился на постоянное место дислокации г. Львов...".

До комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у ЗСУ при Хмельницькому обласному військовому комісаріаті позивачем подано заяву про визнання його учасником бойових дій у зв'язку з тим, що у період проходження ним строкової служби, з 20.08.1968 року він приймав участь у бойових діях та забезпечував бойову діяльність в/ч 16450.

Відповідно до рішення комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у ЗСУ при Хмельницькому обласному військовому комісаріаті від 12.05.2014 року, ОСОБА_3 відмовлено у визнанні його учасником бойових дій, із тих підстав, що в архівній довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 07.09.2012 року, №5856 відсутні будь-які відомості про особисту участь позивача у складі в/ч 16450 в бойових діях або забезпеченні бойової діяльності військ у ЧРСР.

Наведені обставини представником відповідача не заперечуються.

Відповідно до ст.5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Перелік підрозділів, що входили до складу діючої армії, та інших формувань визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст.6 Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).

Наказом Міністра оборони України від 08.04.2009 року за №158 "Про затвердження Положення про комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України та Інструкції про порядок видачі посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків "Ветеран війни - учасник бойових дій" та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості у Збройних Силах України" затверджено Положення про комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України (далі - Положення).

Відповідно до вимог п.9 Положення, комісії приймають рішення щодо визнання громадян учасниками бойових дій на підставі документів, з яких можливо зробити достовірний висновок про участь у бойових діях або розмінуванні (траленні бойових мін).

Постановою Кабінету Міністрів України №63 від 08.02.1994 року "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" затверджено Перелік держав і періодів бойових дій на їх території, в якому вказана Чехословаччина: з 20 серпня 1968 року по 1 січня 1969 року.

Факт перебування позивача у складі в/ч 16450 щодо забезпечення бойової діяльності військ у ЧССР в 1968 році, підтверджено також показами свідків ОСОБА_7 і ОСОБА_8.

Пунктом 10 Положення визначено, що за відсутності через незалежні від заявника причини необхідних документів, які підтверджують його право на отримання статусу учасника бойових дій, дозволяється брати до уваги показання свідків (не менше двох), які в період, що потребує підтвердження, проходили військову службу чи працювали разом із заявником.

Сторони не оспорюють факт проходження позивачем служби у в/ч 16450 у період з 10.05.1968 року по 30.10.1968 року на території Чехословаччини разом з громадянами ОСОБА_7 та ОСОБА_8, яким надано статус учасників бойових дій, що підтверджується відповідними посвідченнями та військовими квитками, які знаходяться в матеріалах справи, тому суд вважає, що згідно частини 3 статті 72 КАС України такі факти не потребують доказування.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті рішення про відмову позивачу у визнанні його учасником бойових дій не повно і не об'єктивно з'ясував всі необхідні обставини, які необхідно було встановити при прийнятті рішення (протокол №4) від 12.05.2014 року, адже за однакових обставин двом вищезгаданим особам комісія встановила статус учасників бойових дій, тому в цій частині вказане рішення відповідача є протиправним.

Щодо позовної вимоги позивача стосовно зобов'язання комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України при Хмельницькому обласному військовому комісаріаті присвоїти позивачу статус учасника бойових дій та видати посвідчення встановленого зразка, суд вказує на наступне.

За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо надання статусу учасника бойових дій та видачі посвідчення встановленого зразка є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Як випливає зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя.

Таким чином, вищевказана позовна вимога є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягає.

Водночас, відповідно до частини 2 статті 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Згідно статті 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, орієнтований перелік яких визначений у вказаній статті. При цьому суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою забезпечення прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Хмельницький обласний військовий комісаріат повторно розглянути питання щодо встановлення позивачу статусу учасника бойових дій та видачі посвідчення встановленого зразка.

Відповідно до частини1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В той же час, згідно з частиною 2 статті 71 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність прийнятого рішення в частині відмови позивачу у визнанні його учасником бойових дій.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 до Хмельницького обласного військового комісаріату про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії необхідно задовольнити частково.

Керуючись ст. ст. 158-163,186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити частково.

Скасувати рішення (протокол №4) комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України при Хмельницькому обласному військовому комісаріаті від 12.05.2014 року в частині відмови у визнанні учасником бойових дій ОСОБА_3.

Зобов'язати комісію з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України при Хмельницькому обласному військовому комісаріаті повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про присвоєння статусу учасника бойових дій.

В решті позовних вимог ОСОБА_3 відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судові витрати у розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп., шляхом безспірного списання зазначеної суми з рахунку Хмельницького обласного військового комісаріату.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 12 червня 2014 року 09:40

Суддя/підпис/О.П. Шевчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук