Постанова № 39167996, 13.05.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2014
Номер справи
805/3310/14
Номер документу
39167996
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 травня 2014 р. Справа №805/3310/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год. 10 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кірієнка В.О.,

при секретарі - Шерстюк Н.А.,

за участю

представника позивача - не з'явився,

представника відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Центральної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Державного підприємства "Шахта "Комсомолець" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства "Шахта "Комсомолець", розташованого за адресою: 84607, Донецька область, м. Горлівка, вул. Куйбишева - 1, шляхом повного зупинення робіт з експлуатації ствола № 4 та ствола "Марія", у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, -

В С Т А Н О В И В:

17 березня 2014 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Центральної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Державного підприємства "Шахта "Комсомолець" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства "Шахта "Комсомолець", розташованого за адресою: 84607, Донецька область, м. Горлівка, вул. Куйбишева - 1, шляхом повного зупинення робіт з експлуатації ствола № 4 та ствола "Марія", у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що відповідно до наказу на проведення перевірки №023-120 від 06.03.2014р. посадовими особами позивача було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки Державного підприємства "Шахта "Комсомолець".

Під час проведення перевірки позивачем виявлено 30 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Вважає, що у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для повного зупинення робіт з експлуатації ствола № 4 та ствола "Марія" Державного підприємства "Шахта "Комсомолець", розташованого за адресою: 84607, Донецька область, м. Горлівка, вул. Куйбишева - 1.

Представники сторін, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з'явились.

Представником позивача до суду надано письмове клопотання про розгляд справи без його участі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Так, п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України передбачено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Позивач - Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області діє на підставі Положення про Територіальне управління Держгріпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду №186-к від 02.12.2011р. (далі-Положення).

У відповідності до п. 1 ст. 38 Закону України "Про охорону праці" N 2694-XII від 14.10.1992р., державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності" N 877-V від 05.04.2007р., державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

У відповідності до пункту 4 Положення, територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є юридичною особою (ідентифікаційний код 37968280), що підтверджується наявною в матеріалах справи випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем видано наказ № 023-120 від 06.03.2014 року, яким передбачено організування і проведення позапланової перевірки ствола "Марія" та ствола №4 Державного підприємства "Шахта "Комсомолець".

У відповідності до зазначеного наказу позивачем видано направлення на проведення перевірки № 023-1-59 (в) від 06.03.2014 року (а.с. 8) для проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки відповідачем у період з 23.12.2013 року по 23.12.2013 року.

В ході проведення перевірки посадовими особами позивача було виявлено 30 порушень вимог законодавства, які створюють загрозу життю і здоров'ю людей, які викладені в акті перевірки № 023-1-06/24 від 06.03.2014р., (п. 1.1, 2.1, 3.1 - 3.9, 4.1, 4.2, 5-7, 8.1 - 8.3, 9.1, 10.1 - 10.8, 11-13) а саме:

Вантажолюдський ствол № 4:

скипо-клетевая підйомна установка МК5"2

- не вироблена щорічна ревізія і наладка підйомної установки, що є порушенням п.9 гл.10 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

скипова підйомна установка МК5"2

- не вироблена щорічна ревізія і налагодження підйомної установки, що є порушенням п.9 гл.10 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

Вантажолюдський ствол "Марія" (двох клітьова підйомна установка МПМН6.3"4):

- не вироблена щорічна ревізія і налагодження підйомної установки, що є порушенням п.9 гл.10 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- головні канати "33мм-4шт., навішені 06.10.2002г відслужили свій термін служби, головні канати "33мм №2 і №3 знаходяться в не задовільному стані, унаслідок поривів проволікав на кроці звивання і складає:

- канат№2 -12шт. (при допустимому -11шт.);

- канат№3 -14шт. (при допустимому -11шт.)

що є порушенням п.20 гл.12 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- урівноважующі канати "45,5мм-2шт., навішені 13.10.2003р та13.06.2004р відслужили свій термін служби, що є порушенням п.20 гл.12 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- підвісні пристрої УПБ-500-2шт навішені 28.06.2006р та 03.05.2006р відслужили свій термін служби , що є порушенням п.3 гл.14 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- підвісні пристрої УП-2М-4шт навішені у 2006р відслужили свій термін служби, що є порушенням п.3 гл.14 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- триповерхові клети-2шт, навішені в січні і лютому 1996г, відслужили свій термін служби, що є порушенням п.30 гл.1 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- не вироблена дефектоскопія гальмівної системи, що є порушенням п.9 гл.2 розд. IV НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах"

- не вироблена дефектоскопія осей копрових шківів, що є порушенням п.9 гл.2 розд. IV НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах"

Вантажнолюдський ствол "Марія" (аварійно-ремонтна підйомна установка Ц 2.5х2)

- головний канат "25.5мм-1шт, навішений в жовтні 2003г відслужив свій термін служби, що є порушенням п.20 гл.12 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- аварійна клеть-1шт, навішена в червні 1996г, відслужила свій термін служби, що є порушенням п.30 гл.1 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- не вироблена профільна зйомка і завмер проміжків в стволі, що є порушенням п.2 гл.6 розд. V НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- зумпфовая частина ствола затоплена водою до гір.1070м, пристрій блокування від підняття петель урівноважуючих канатів знаходяться в не задовільному стані, що є порушенням п.5 гл.7 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- кач.майданчики комплексів обміну вагонеток гір.960 і 1070 знаходяться в не робочому стані (через відсутність стислого повітря), що є порушенням п.3 гл.2 розд. IV НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

ВГП:

- не вироблена щорічна ревізія і наладка вентилятора головного провітрювання типу ВЦ- 5 №2, що є порушенням п.5 гл.3 розд. VI НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- вентилятори головного провітрювання типу ВЦ- 5 №1; 2, відслужили свій термін служби, що є порушенням п.5 гл.3 розд. VI НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- ел.двигун вентилятора головного провітрювання типу ВЦ- 5 №2, в не робочому стані (не справні підшипникові вузли, розукомплектований терристорный збудник), що є порушенням п.3 гл.2 розд. IV НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

Головний водовідлив:

- головні водовідливні установки шахти не укомплектовані проектною кількістю насосних агрегатів :

гор.533м пл. - 3 шт; факт - 2 шт.;

гор.960м пл. - 3 шт; факт - 2 шт.;

гор.1070м пл. - 3 шт; факт - 0 шт.

що є порушенням п.1 гл.1 розд. Х НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

Енергетичне господарство:

- не вироблена щорічна ревізія і наладка високовольтних розподільних пристроїв (КРУВ- 6) в количестве-16шт, що є порушенням п.14 гл.2 розд. VIII НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- високовольтні розподільні пристрої (КРУВ- 6) в количестве-16шт, відслужили свій термін служби, що є порушенням п.14 гл.2 розд. VIII НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- не вироблена ревізія і наладка, технічний огляд трансформаторних підстанцій :

гор.533м. - ТСВП-400 - 2шт;

гор.960м. - ТСВП-400 - 2шт

що є порушенням п.14 гл.2 розд. VIII НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- апарати захисту витоку струму АЗУР-1 - 4шт, трансформаторних підстанцій ТСВП- 400 встановлених в ЦПП гір.533м, і гір. 960м, відслужили свій термін служби, що є порушенням п.6 гл.13 розд. VIII НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- не вироблена перевірка максимального струмового захисту шахтних електроапаратів, що є порушенням п.5 гл.13 розд. VIII НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- не вироблена перевірка загального часу відключення мережі напругою 660В при спрацьовуванні апаратів захисту від витоків струму, що є порушенням п.6 гл.13 розд. VIII НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- не наданий звіт по перевірці опору ізоляції низьковольтної і високовольтної апаратури, що є порушенням п.8 гл.13 розд. VIII НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- на шахті одне кабельне введення живить підземні електроспоживачі, що є порушенням п.3 гл.2 розд. IV НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- на шахті відсутня котельна, секції калориферної установки знаходяться в не робочому стані, що є порушенням п.20 гл.1 розд. IV НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

- на шахті відсутній дозвіл на право ведення вогневих робіт і експлуатацію кисневих балонів, що є порушенням п.10 гл.1 розд. IV НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах", п.9.1.1 і п.9.1.2 НАПБ Би.01.009-2004 "Правил пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості України".

- на підставі вищевказаного Першим Воєнізованим Гірничорятувальним Загіном по шахті розугоджен план ліквідації аварії по ДП "Шахта Комсомолець" (лист №8/449 від 03.03.2014р), що є порушенням п.6 гл.2 розд. IV НПАОП 10.0-1.01-1 "Правил безпеки у вугільних шахтах".

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про охорону праці", державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Разом з тим, відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України №826 від 11.08.2011р. (далі-Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Приписами п. 2.26 зазначеного Положення передбачено що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Пунктом 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області підлягають задоволенню.

Крім того, суд зазначає, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду про відкриття провадження у справі від 31.03.2014 року позивачу відмовлено у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору у справі №805/3310/14 та зобов'язано позивача в обов'язковому порядку надати до суду документ про сплату судового збору у розмірі 73,08 грн.

Проте, в порушення вимог зазначеної ухвали суду позивачем до суду не надано доказів сплати судового збору за подання адміністративного позову до суду у розмірі 73,08 грн., у зв'язку з чим суд дійшов висновку про необхідність стягнення з Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Центральної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості судового збору у розмірі 73,08 грн.

Керуючись ст.ст. 2-14, 17, 18, 24, 71, 86, 94, 121, 122, 158-163, 167, 183-2, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Центральної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Державного підприємства "Шахта "Комсомолець" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства "Шахта "Комсомолець", розташованого за адресою: 84607, Донецька область, м. Горлівка, вул. Куйбишева - 1, шляхом повного зупинення робіт з експлуатації ствола № 4 та ствола "Марія", у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей - задовольнити у повному обсязі.

Застосувати заходи реагування в сфері державного нагляду до Державного підприємства "Шахта "Комсомолець", розташованого за адресою: 84607, Донецька область, м. Горлівка, вул. Куйбишева - 1, шляхом повного зупинення робіт з експлуатації ствола № 4 та ствола "Марія".

Стягнути з Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області на користь Державного бюджету судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп., який перерахувати за наступними платіжними реквізитами: Отримувач коштів - Держбюджет Калінінського району міста Донецька; р/р отримувача - 31217206784005; банк отримувача - ГУДКCУ у Донецькій області; МФО банку - 834016; ЄДРПОУ отримувача 38034015; Призначення платежу: "Судовий збір, Код 35099148, п.3.1".

Постанова підлягає негайному виконанню.

Повний текст постанови виготовлено і підписано 19.05.2014р., її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 13.05.2014р. та приєднано до матеріалів справи.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Кірієнко В.О.