ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2014 року м. Київ К/9991/20049/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Островича С.Е.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.11.2010
та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2011
у справі № 2а-10282/10/2070
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області
до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області
про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківськоїобласті (далі по тексту - позивач, УПФУ в Балаклійському районі Харківськоїобласті) звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області (далі по тексту - відповідач, ДПІ у Балаклійському районі Харківської області) про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.06.2010 №0002441501/0.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 30.11.2010 позов задоволено частково. Скасовано податкове повідомлення-рішення від 09.06.2010 №0002441501/0 стосовно накладення штрафних санкцій на УПФУ в Балаклійському районі Харківської області у частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 170,00 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2011 скасовано рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову щодо скасування податкового повідомлення-рішення від 09.06.2010 №0002441501/0 в сумі 340,00 грн. В цій частині прийнято нову постанову, якою скасовано податкове повідомлення-рішення від 09.06.2010 №0002441501/0 стосовно накладення штрафних санкцій на УПФУ в Балаклійському районі Харківської області в розмірі 340,00 грн. В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.11.2010 залишено без змін.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем була проведена невиїзна документальна перевірка відповідача з питання неподання податкової звітності: податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 11 місяців 2006 року,11 місяців 2007 року,11 місяців 2008 року. за результатами якої складено акт 25.05.2010 №1633/15-016/23008145.
Перевіркою виявлені наступні порушення, а саме: на порушення абз «а» пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21.12.2000 №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (зі змінами та доповненнями), п. 22.13 ст. 22 Закону України від 28.12.1994 №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (зі змінами та доповненнями) та п. 4.1 Порядку складання звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого Наказом ДПА України від 11.07.1997 №233, Наказу ДПА України від 03.04.2003 №153, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2003 №309/7630 платником не надані: податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями 11 місяців 2006 року з граничним строком подання 20.12.2006, 11 місяців 2007 року з граничним строком подання 20.12.2007, 11 місяців 2008 року з граничним строком подання 20.12.2008.
На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0002441501/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток та штрафна (фінансова) санкція в сумі 510,00 грн.
Задовольняючи частково позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з того, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у частині визнання неправомірними нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 170,00 грн. за 2006 рік при цьому зазначили наступне.
Згідно положень п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» неприбуткові установи та організації, для яких передбачено пільговий режим оподаткування є платниками податку на прибуток підприємств та згідно з п. 16.10 ст. 16 вказаного Закону, сплачують податок на прибуток від неосновної діяльності у загальному порядку.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно положень п. 1.11 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Підпунктом 7.11.12 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці «ж» підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
Наказом ДПА України від 11.07.1997 №233 затверджено Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.08.1997 за №290/2094.
Звіт, як податковий розрахунок, є документом на підставі якого здійснюється нарахування і сплата податку, та відповідно до визначення наведеного у п. 1.11 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є податковою декларацією.
Пунктом 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до п. 6.1 ст. 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Згідно пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Статтею 69 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» №3235 від 20.12.2005 визначено для платників податку на прибуток у 2006 році сплату податку на прибуток за результатами одинадцяти місяців 2006 року за правилами, встановленими для повного податкового періоду, з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попередніх періодів, визначеного відповідно до законодавства, та приросту (убутку) матеріальних запасів за одинадцять місяців 2006 року та суми амортизаційних відрахувань, нарахованих за три квартали 2006 року, та двох третин амортизаційних відрахувань четвертого кварталу 2006 року. Сплата податку на прибуток та подання податкової декларації з цього податку за одинадцять місяців 2006 року здійснюються у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування» №398 від 30.11.2006 визначено, що платники податку за результатами одинадцяти місяців 2006 року зобов'язані подати декларацію, складену за правилами, встановленими для повного податкового періоду, з урахуванням приросту (убутку) матеріальних запасів за одинадцять місяців 2006 року, суми амортизаційних відрахувань, нарахованих за три квартали поточного року, двох третин амортизаційних відрахувань четвертого кварталу поточного року та сплатити податкове зобов'язання, нараховане згідно із зазначеною декларацією, не пізніше ніж 29.12.2006.
У порядку, встановленому абзацом першим цього пункту, платники податку зобов'язані скласти та подати декларацію за результатами одинадцяти місяців 2007 року згідно із даними податкового обліку за зазначений період, а також сплатити податок у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Таким чином, обов'язок позивача щодо надання податкових декларацій про прибуток за 11 місяців 2006 року, 11 місяців 2007 року, 11 місяців 2008 року визначений зазначеними Законами України.
Оскільки за змістом пп. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» початок перебігу строку давності пов'язаний фактично з днем порушення платником податків податкового законодавства, з врахуванням положень ч. 7 ст. 9 КАС України щодо застосування аналогії закону перебіг строку давності для визначення платнику податків податкового зобов'язання за платежем із штрафних санкцій, застосованих на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 цього Закону починається з дня, наступного за днем граничного строку подання, тобто з 21.12.2006.
Отже, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій у частині визнання неправомірними нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 170,00 грн. за 2006 рік.
Щодо відмови у задоволенні іншої частини позовних вимог суд апеляційної інстанції зазначив наступне, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Статтею 69 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» встановлено, що установлено для платників податку на прибуток у 2006 році сплату податку на прибуток за результатами одинадцяти місяців 2006 року за правилами, встановленими для повного податкового періоду, з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попередніх періодів, визначеного відповідно до законодавства, та приросту (убутку) матеріальних запасів за одинадцять місяців 2006 року та суми амортизаційних відрахувань, нарахованих за три квартали 2006 року, та двох третин амортизаційних відрахувань четвертого кварталу 2006 року. Сплата податку на прибуток та подання податкової декларації з цього податку за одинадцять місяців 2006 року здійснюються у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування» №398 від 30.11.2006 та п. 22.13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», встановлюють аналогічні вимоги щодо подання платниками податку на прибуток податкової декларації з цього податку у 2007 році та 2008 році.
Судом зазначено, що УПФУ в Балаклійському району Харківської області не подає податкову декларацію з цього податку, а лише подає податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами та організаціями, це не є тотожними поняттями. Положення зазначених законодавчих актів щодо здачі звітності за 11 місяців стосуються лише платників, які здають декларацію з податку на прибуток, а тому застосування до звіту вимог передбачених до податкової декларації є неправомірним.
Відповідно до пп. 7.11.12 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» порядок подання звітності неприбуткових організацій визначається ДПА України.
Судом встановлено, що позивачем звіт подавався відповідно до Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями. Наведений порядок передбачає лише подання квартальної та річної звітності.
Отже, колегія суддів погоджується із судом апеляційної інстанції, що вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судом апеляційної інстанції належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішення суду апеляційної інстанції не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області відхилити.
Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2011 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко Судді(підпис)С.Е. Острович (підпис)М.О. Федоров