ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2014 року м. Київ К/9991/31176/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Островича С.Е.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2009
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2011
у справі № 2а-12781/09/2670
за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Дочірня компанія «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (далі по тексту - позивач, ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України») звернулася до суду з позовом до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області (далі по тексту - відповідач, Полтавська МДПІ Полтавської області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2009, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2011, в задоволенні позову відмовлено.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем 10.03.2009 було проведено невиїзну документальну перевірку позивача з питання своєчасності сплати скасованої суми розстроченого платежу рентної плати за нафту за січень, травень, серпень 2008 року, за результатами якої було встановлено несвоєчасну сплату скасованих розстрочених податкових зобов'язань за січень 2008 року в сумі 390912,00 грн., за травень 2008 року в сумі 911456,00 грн. та за серпень 2008 року в сумі 1446160,77 грн. та складено акти №11/15/30019775, №12/15/30019775, №13/15/30019775.
Відповідно до зазначених актів відповідачем податковим повідомленням-рішенням від 19.03.2009 №0000121501/0 до позивача за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні було застосовано штрафні санкції в сумі 39091,20 грн., в розмірі 10% від суми простроченого зобов'язання.
Податковим повідомленням-рішенням від 19.03.2009 №0000131501/0, за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні було застосовано штрафні санкції в сумі 91145,60 грн., в розмірі 10% від суми простроченого зобов'язання.
Податковим повідомленням-рішенням від 19.03.2009 №0000141501/0, за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні було застосовано штрафні санкції в сумі 144616,08 грн., в розмірі 10% від суми простроченого зобов'язання.
Податковим повідомленням-рішенням від 19.03.2009 №0000151501/0, за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні було застосовано штрафні санкції в сумі 11086,90 грн., в розмірі 10% від суми простроченого зобов'язання.
Вищевказані податкові повідомлення-рішення оскаржувались позивачем в адміністративному порядку, але були залишені без задоволення, а податкові повідомлення-рішення без змін.
Згідно акту перевірки Новосанжарського відділення Полтавської МДПІ від 10.03.2009 №11/15/30019775 «Про результати невиїзної документальної перевірки ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» з питання своєчасності сплати рентної плати за нафту розстрочки по строку сплати 10.10.2008, скасованої суми розстроченого платежу за січень 2008 року містить посилання, що рішенням ДПА у Полтавській області від 27.03.2008 №37 «Про розстрочення податкових зобов'язань» надане розстрочення податкового зобов'язання за січень 2008 року з рентної плати за нафту у сумі 1172742,66 грн.
Даним рішенням від 11.09.2008 №37/1 було розстрочено визначену у розрахунку від 20.02.2008 рентну плату за видобуті нафту, природній газ і газовий конденсат, зокрема термін сплати частки розстроченого податкового зобов'язання 130310,66 грн. перенесено з 10.09.2008 на 10.12.2008. По строку сплати 10.10.2008 нараховано 130304,00 грн. розстроченого податкового зобов'язання, зараховано переплатою 19434,98 грн. Податковий борг рентної плати за видобуту нафту з терміном сплати 10.10.2008 склав 110869,02 грн. та сплачений скаржником 05.11.2008, тобто з затримкою до 30 календарних днів. Також в акті перевірки зазначено, що рішенням від 14.10.2008 №5 скасовано договір про розстрочення податкових зобов'язань від 27.03.2008 №37 у зв'язку із допущенням податкового боргу по рентним платежам. Узгоджену суму податкового зобов'язання по розстрочених сумах (з моменту скасування договору) з рентної плати за нафту у сумі 390912,00 грн. ДК «Укргазвидобування» сплатила 05.11.2008 (з затримкою до 30 днів).
Акт перевірки Новосанжарського відділення Полтавської МДПІ від 10.03.2009 №12/15/30019775 містить наступні посилання.
Рішенням ДПА у Полтавській області від 27.06.2008 №60 «Про розстрочення податкових зобов'язань» надане розстрочення податкового зобов'язання за травень 2008 року з рентної плати за нафту у сумі 1367187,33 грн. визначеного у розрахунку рентної плати за видобуті нафту, природній газ і газовий конденсат від 17.06.2008. Рішенням Новосанжарського відділення Полтавської МДПІ від 22.09.2008 №60/1 про перенесення раніше визначених термінів сплати розстрочених податкових зобов'язань термін сплати частки розстроченого податкового зобов'язання 227864,00 грн. перенесено з 22.09.2008 на 22.12.2008.
Також в акті перевірки зазначено, що рішенням від 14.10.2008 №17 скасовано договір про розстрочення податкових зобов'язань від 27.06.2008 №60 у зв'язку із допущенням податкового боргу по рентним платежам. Узгоджену суму податкового зобов'язання по розстрочених сумах (з моменту скасування договору) з рентної плати за нафту у сумі 911456,00 грн. ДК «Укргазвидобування» сплатила 05.11.2008 (тобто з затримкою до 30 днів).
Акт перевірки Новосанжарського відділення Полтавської МДПІ від 10.03.2009 №13/15/30019775 містить посилання, що позивачу було надане розстрочення податкового зобов'язання за серпень 2008 року з рентної плати за нафту у сумі 1446160,77 грн. визначеного у розрахунку рентної плати за видобуті нафту, природній газ і газовий конденсат від 17.09.2008. Також в акті перевірки зазначено, що рішенням від 14.10.2008 №125 скасовано договір про розстрочення податкових зобов'язань від 30.09.2008 №72 у зв'язку із допущенням податкового боргу по рентним платежам. Узгоджену суму податкового зобов'язання по розстрочених сумах (з моменту скасування договору) з рентної плати за нафту у сумі 1446160,77 грн. ДК «Укргазвидобування» сплатила 30.10.2008 (1104587,80 грн.) та 05.11.2008 (341572,97 грн.), тобто з затримкою до 30 днів.
На підставі висновків вищезазначених актів перевірок Полтавська МДПІ (Новосанжарське відділення) надіслала ДК «Укргазвидобування» оскаржувані податкові повідомлення-рішення, якими визначено штрафні санкції в розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу за нафту 39091,20 грн., 91145,60 грн., 144616,08 грн., 11086,90 грн.
При визначенні граничної дати зобов'язань позивача зі сплати коштів судами враховано те, що актами перевірки їх виникнення пов'язується з рішенням №5 (щодо платежів за січень 2008 року), №17 (щодо платежів за травень 2008 року), №25 (щодо платежів за серпень 2008 року).
Всі вищезазначені рішення було прийнято щодо скасувань рішень про розстрочення податкових зобов'язань від 14.10.2008, у зв'язку з чим строк виконання зобов'язань позивача слід вважати таким, що настав з 15.10.2008.
При цьому суди правильно враховували норми п. 3.3 договорів про розстрочення податкових зобов'язань №3, №4, №6 та п. 4.7, п. 4.8 Порядку розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 18.09.2001 N378.
Отже, правомірність винесення оскаржуваних повідомлень-рішень слід визначати виходячи з законодавства, яке діяло станом на вказану дату (15.10.2008)
Відповідно до п. 9 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкові платежі), зокрема, належать рентні платежі.
Згідно з преамбулою Закону України «Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат» цей Закон визначає поняття, розміри та порядок сплати рентних платежів за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат в Україні, контроль за правильністю їх обчислення і сплати та відповідальність платників таких платежів.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 №309-VI до 01.01.2010 було зупинено дію Закону України «Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат».
Прикінцевими положеннями вищезазначеного Закону було встановлено, що цей Закон набирає чинності з дня його опублікування та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Пунктом 4 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було встановлено, що у кожному податковому (звітному) періоді, що дорівнює календарному місяцю, суб'єкти господарювання, які здійснюють видобуток (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, а саме природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу) та газового конденсату і нафти на підставі спеціальних дозволів на право користування надрами, вносять у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, до Державного бюджету України: рентну плату за природний газ (у тому числі нафтовий (попутний) газ) (п.п.1), рентну плату за нафту (п.п 2), рентну плату за газовий конденсат (п.п.3).
Отже, станом на граничну дату сплати самостійно узгоджених шляхом подання податкових розрахунків рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат зобов'язань Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було передбачено обов'язковість внесення зазначених платежів до бюджету, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Посилання позивача на те, що вищезазначений Закон не є законом з питань оподаткування, судами вірно не взято до уваги, оскільки Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та його доповнення неконституційними не визнані.
Отже, на момент прийняття рішення про скасування розстрочення податкових зобов'язань вищенаведеним Законом України була встановлена загальнообов'язковість такого платежу, як рентна плата.
Крім того, судами вірно зазначено, що правомірним є застосування норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки згідно з його преамбулою цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Про погодження з боку позивача щодо застосування норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» до рентної плати свідчить також і застосування, за зверненням позивача, процедури розстрочення зобов'язань, передбаченої нормами вищезазначеного Закону.
За таких обставин та з урахуванням вимог ч. 3 ст. 2, ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суди дійшли обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для відмови у задоволенні позову.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами попередніх інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» відхилити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2009 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2011 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко Судді(підпис)С.Е. Острович (підпис)М.О. Федоров