КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/2041/14 Головуючий у 1-й інстанції: Скочок Т.О. Суддя-доповідач: Мельничук В.П.
У Х В А Л А
Іменем України
05 червня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Мельничука В.П.
суддів: Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е.,
при секретарі: Анапріюк С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридично-комерційна фірма Господар» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридично-комерційна фірма Господар» до Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа: Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
У лютому 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Юридично-комерційна фірма Господар» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа: Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтовує тим, що вважає дії відповідача щодо здійснення демонтажу малої архітектурної форми - зупинкового комплексу, що розташовувався на АДРЕСА_1, протиправними, оскільки здійснені не у спосіб та не в порядку, передбаченому Правилами благоустрою міста Києва, затвердженими рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 року № 1051/1051.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 березня 2014 року задоволено вказаний позов частково. Визнано протиправними дії Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації щодо передчасного здійснення демонтажу належної Товариству з обмеженою відповідальністю «Юридично-комерційна фірма Господар» малої архітектурної форми - зупинкового комплексу, що розташовувався на АДРЕСА_1. В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю «Юридично-комерційна фірма Господар» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову про задоволення даного позову повністю.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 195 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає перегляду в апеляційному порядку в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції було встановлено, що між ТОВ «ЮКФ Господар» та ЧП ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу торговельного павільйону у складі зупинкового комплексу за адресою: АДРЕСА_1.
Надалі, між ТОВ «ЮКФ Господар» (Інвестор) та Комунальним підприємством «Київпастранс» (Виконавець) укладено інвестиційний договір №197 фінансування, спорудження та утримання малих архітектурних форм (зупинкових комплексів) та павільйонів очікування на зупинках громадського транспорту від 21.05.2007 року, предмет якого сторони визначили наступним чином: 1.1. Сторони зобов'язуються забезпечити переобладнання зупинок міського громадського транспорту зупинковими комплексами згідно з додатком №1. 1.2. Переобладнання зупинок громадського транспорту зупинковими комплексами здійснюється Сторонами поетапно відповідно до вимог міської адресної програми за кошти Інвестора, куди входить проектування, будівництво, монтаж, підключення до комунальних мереж та інші затрати Виконавця на цю роботу. 1.3. На кожен зупинковий комплекс Інвестор додатково фінансує проектування (в необхідних випадках) виготовлення, заміну (встановлення) 1-2 павільйонів очікування, які будуть розміщені в інших місцях з невеликим напливом пасажирів, згідно з додатком №1. 1.4. Торговий павільйон після встановлення відповідно до даного Договору передається Інвестору на правах власності, а секція для реалізації проїзних документів на всі види громадського транспорту (площа не менше 1,8 кв.м) передається в безкоштовне користування КП «Київпастранс». 1.5. Павільйон очікування з вмонтованими лайтбоксами стає власністю територіальної громади м. Києва і залишається в володінні та користуванні Виконавця.
Відповідно до додатку № 1 до договору № 197 від 21.05.2007 року, встановлено перелік зупинок громадського транспорту для встановлення на них зупинкових комплексів та додаткових павільйонів очікування, а саме: зупинковий комплекс за адресою: АДРЕСА_1.
Разом з тим, спеціалістом 1-ї категорії Кухарем А.І. Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації винесено припис № 1388 від 15.08.2013 року, в якому вказано про встановлено порушення п. 2.2 Рішення КМДА від 28.01.2013 року №97/9154, а саме: розміщення ТС відповідно до містобудівної документації не менше 5 м від проїзної частини вулиці із зазначенням, що порушення скоєно власником ТС АДРЕСА_1, у зв'язку з чим на підставі Правил благоустрою м. Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 року №1051/1051, запропоновано усунути порушення шляхом термінового демонтажу ТС.
16.08.2013 року демонтовано МАФ (ТС), розміщений за адресою: АДРЕСА_1, та прийнято на зберігання водієм ОСОБА_5 із зазначенням місця зберігання МАФ (ТС) після демонтажу за адресою м. Київ, вул. Полярна, 20.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи даний позов частково суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача в частині визнання дій відповідача протиправними є правомірними та обгрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає його обгрунтованим з огляду на наступне.
Нормативно-правовим актом, який відповідно до Конституції України визначає організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій, є Закон України «Про місцеві державні адміністрації».
Відповідно до ст. 1 цього Закону виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою. Особливості здійснення виконавчої влади у містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.
Разом з тим, п. 1 розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31.01.2011 року № 121 «Про реалізацію районним в місті Києві державними адміністраціями окремих повноважень» (надалі - Розпорядження № 121) встановлено доручити районним в місті Києві державним адміністраціям реалізовувати окремі повноваження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), надані виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими актами законодавства згідно з додатками 1-11.
Згідно з додатком 4 до Розпорядження № 121, визначено перелік повноважень у галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку, серед яких передбачено повноваження щодо вирішення питань щодо розміщення малих архітектурних форм на території району та прийняття рішень про їх демонтаж відповідно до розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (п. 16 додатку 4 до Розпорядження № 121).
В свою чергу, приписами ч. 1 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», який визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини, передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
При цьому, рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають (ч. 4 ст. 20 Закону).
Так, рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 року №1051/1051 затверджено Правила благоустрою міста Києва.
Розділом ХІІІ Правил № 1051/1051 врегульовано питання розміщення та утримання малих архітектурних форм та тимчасових споруд.
У розумінні Правил № 1051/1051, тимчасова споруда - це споруда функціонального (в тому числі для здійснення підприємницької діяльності), декоративно-технологічного призначення, в тому числі мала архітектурна форма, яка виготовляється з полегшених збірних конструкцій та встановлюється без улаштування заглибленого фундаменту тощо (загальні положення Правил № 1051/1051).
Відповідно до п. 13.2.5 Правил № 1051/1051 малі архітектурні форми та тимчасові споруди, які розміщені (встановлені або збудовані) без відповідної, оформленої в установленому порядку дозвільної документації, з відхиленням від проекту, вважаються самочинно розміщеними малими архітектурними формами та тимчасовими спорудами і підлягають демонтажу за кошти особи, що здійснила встановлення, у терміни, визначені в приписі Головного управління контролю за благоустроєм. Відповідною, оформленою в установленому порядку, дозвільною документацією для розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм) є Ордер на розміщення тимчасової споруди (в тому числі тимчасовий), виданий Головним управлінням містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Якщо особа, що здійснила самовільне встановлення малих архітектурних форм та тимчасових споруд, не здійснила демонтаж у визначені строки, демонтаж малих архітектурних форм та тимчасових споруд здійснюється в порядку, встановленому п. 13.3 цих Правил.
Демонтаж, перевезення, зберігання самовільно встановлених малих архітектурних форм та тимчасових споруд, власники яких ухиляються від демонтажу або власники яких невідомі, здійснюються Головним управлінням контролю за благоустроєм та районними в місті Києві державними адміністраціями за кошти міського бюджету з наступним відшкодуванням усіх витрат власником тимчасової споруди, винним у порушенні благоустрою (п. 13.3.1 Правил № 1051/1051).
З огляду на вищевикладені правові норми у сукупності вбачається, що Голосіївська районна в м. Києві державна адміністрація наділена повноваженнями у порядку делегування щодо прийняття рішення про демонтаж та здійснення демонтажу малих архітектурних форм на території відповідного району.
Згідно п. 13.3.2 Правил № 1051/1051, рішення про демонтаж самовільно встановлених розміщених малих архітектурних форм та тимчасових споруд приймається Головним управлінням контролю за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з урахуванням пропозицій органів, що виявили самовільне розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд.
Так, у матеріалах справи міститься протокол доручень № 47 напрацьованих під час наради із заступниками голови Київської міської державної адміністрації, головами районних в місті Києві державних адміністрацій та директорами Департаментів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 29.07.2013 року, затвердженого головою Київської міської державної адміністрації Поповим О., п. 15 якого встановлено забезпечити належний благоустрій території, прилеглої до станції метро «Теремки» Куренівсько-Червоноармійської лінії метрополітену, а саме: зняття незаконновстановлених тимчасових споруд, озеленення, відновлення асфальтного покриття тощо із зазначенням виконавців та терміну до 23.08.2013 року.
З огляду на викладене, слід також зазначити, що положеннями п. 13.3.2 Правил №1051/1051 не встановлено форми рішення про демонтаж самовільно встановлених розміщених малих архітектурних форм та тимчасових споруд.
Разом з тим, демонтаж самовільно розміщених малих архітектурних форм та тимчасових споруд здійснюється в певному порядку, визначеному приписами п. 13.3.3 Правил № 1051/1051.
Так, у разі виявлення самовільно розміщеної тимчасової споруди (малої архітектурної форми) без відповідної, оформленої в установленому порядку дозвільної документації, або з частково оформленою дозвільною документацією, Головним управлінням контролю за благоустроєм вноситься припис його власнику з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу цієї споруди протягом трьох робочих днів.
Протягом зазначеного терміну власник зобов'язаний за власний рахунок здійснити демонтаж самочинно розміщеної тимчасової споруди (малої архітектурної форми) та провести відновлення порушеного благоустрою на місці розміщення тимчасової споруди (малої архітектурної форми).
У разі невиконання власником вимог припису Головне управління контролю за благоустроєм здійснює демонтаж самовільно розміщеної тимчасової споруди (малої архітектурної форми) за рахунок коштів міського бюджету з подальшим відшкодуванням усіх витрат власником, винним у порушенні благоустрою.
На підставі викладеного вище вбачається, що у разі виявлення самовільно розміщеної тимчасової споруди (малої архітектурної форми) без відповідної, оформленої в установленому порядку дозвільної документації, або з частково оформленою дозвільною документацією, вноситься припис його власнику з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу цієї споруди протягом трьох робочих днів, за невиконання якого здійснюється демонтаж такої споруди відповідним органом.
Судом першої інстанції встановлено, що за змістом припису № 1388 від 15.08.2013 року, яким запропоновано усунути виявлене порушення шляхом термінового демонтажу ТС, припис був одержаний фізичною особою, прізвище та ініціали якої неможливо встановити у зв'язку з неякісною копією припису, наявною у матеріалах справи (оригіналу для огляду у судовому засіданні представником відповідача на вимогу суду надано не було).
Водночас, представником відповідача під час судового розгляду справи надано пояснення, що вказаний припис був наданий продавцю, який перебував у ТС на момент його винесення.
Проте, суду не надано довіреності чи іншого документа, що підтверджує повноваження фізичної особи, вказаної у приписі, на представництво інтересів ТОВ «ЮКФ Господар».
Доказів направлення припису №1388 від 15.08.2013 року засобами поштового зв'язку також не надано відповідачем.
Крім того, у відповідності з п. 13.3.3 Правил № 1051/1051 припис вноситься власнику ТС (МАФ) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу цієї споруди протягом трьох робочих днів, за невиконання якого здійснюється демонтаж такої споруди.
Натомість, судом першої інстанції було встановлено, що припис № 1388 датовано 15.08.2013 року, а ТС (МАФ), розміщену за адресою: АДРЕСА_1, згідно акту демонтажу МАФ (ТС), демонтовано 16.08.2013 року, тобто наступного дня після складання вищезазначеного припису без дотримання 3-денного строку, встановленого п. 13.3.3 Правил № 1051/1051 для добровільного виконання вимог припису.
Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що відповідачем було передчасно демонтовано ТС (МАФ), розміщену за адресою: АДРЕСА_1, без дотримання 3-денного строку з моменту винесення припису, встановленого положеннями Правил № 1051/1051, для його добровільного виконання.
При цьому, оскільки позивачем не надано суду доказів оскарження/скасування припису №1388 від 15.08.2013 року, а також у заявленому позові не міститься вимоги про його скасування, колегія суддів погоджується з висновоком суду першої інстанції про те, що на підставі положень ст. 11 КАС України немає підстав досліджувати питання щодо правомірності даного припису.
Отже, позовні вимоги ТОВ «ЮКФ Господар» в частині визнання протиправними дій Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації щодо передчасного здійснення демонтажу належної Товариству з обмеженою відповідальністю «Юридично-комерційна фірма Господар» малої архітектурної форми є обґрунтованими.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Юридично-комерційна фірма Господар» належну останньому демонтовану 16.08.2013 року малу архітектурну форму - зупинковий комплекс, що розташовувався на АДРЕСА_1, без оплати робіт з демонтажу, перевезення, розвантаження та зберігання колегія суддів зазначає про наступне.
Згідно 13.3.3 Правил № 1051/1051, для проведення демонтажу створюється комісія у складі представників Головного управління контролю за благоустроєм, КП «Київблагоустрій», управління (відділу благоустрою районної в місті Києві державної адміністрації), представника міліції (за згодою) та особи (у разі її присутності), яка здійснила самовільне розміщення тимчасової споруди (малої архітектурної форми). Комісія складає акт зовнішнього огляду (акт демонтажу) тимчасової споруди (малої архітектурної форми) у трьох примірниках, що має містити такі дані: дата, час, адреса розташування тимчасової споруди (малої архітектурної форми) і підстава для її демонтажу; прізвище, ім'я, по батькові та посади членів комісії; посада, місце роботи, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка бере участь у демонтажі та перевезенні тимчасової споруди (малої архітектурної форми); опис тимчасової споруди (малої архітектурної форми) (геометричні параметри, матеріал, наявність підключення до мереж електро- та водопостачання), перелік візуально виявлених недоліків, пошкоджень з обов'язковою фотофіксацією з усіх боків.
Після складання акта демонтажу малих архітектурних форм та тимчасових споруд вони опечатуються та перевозяться на майданчик тимчасового зберігання, де передаються відповідальній особі під розпис. Відповідальність згідно з законодавством за збереження та неушкодженість тимчасових споруд (малих архітектурних форм) та всього майна, що знаходиться у таких малих архітектурних формах (тимчасових спорудах) при їх демонтажі, транспортуванні до спеціально обладнаних майданчиків та зберіганні несе Головне управління контролю за благоустроєм виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (п. 13.3.4 Правил № 1051/1051).
Демонтовані малі архітектурні форми та тимчасові споруди повертаються власнику або його представнику на підставі акта приймання-передачі після оплати ним робіт з демонтажу, перевезення, розвантаження та зберігання малих архітектурних форм та тимчасових споруд, відновленню благоустрою на місці самовільного встановлення малих архітектурних форм та тимчасових споруд згідно з затвердженими тарифами. У разі, якщо протягом шести місяців з дати демонтажу від власника або його представника не надходить заява про повернення демонтованої тимчасової споруди (малої архітектурної форми), зазначене майно може бути реалізоване за ціною, визначеною незалежною експертною оцінкою. Різниця коштів від реалізації майна, що перевищує суму, витрачену на роботи з демонтажу, перевезення, розвантаження та зберігання тимчасової споруди, повертається боржнику (п. 13.3.5 Правил № 1051/1051).
З огляду на викладене вище вбачається, що поверненню демонтованої ТС (МАФ) передує факт звернення власника або його представника із заявою про повернення демонтованої ТС (МАФ).
Так, судом першої інстанції було встановлено, що станом на момент звернення до суду з вищевказаною позовною вимогою ТОВ "ЮКФ Господар" було відомо про факт демонтажу оспорюваної ТС (МАФ), проте на час розгляду справи судом, позивачем не надано доказів звернення до відповідача із заявою про повернення демонтованої ТС (МАФ), розміщеної на АДРЕСА_1.
Враховуючи вищенаведене, оскільки нормами Правил №1051/1051 визначено певний порядок повернення демонтованої ТС (МАФ) за ініціативою його власника (представника власника) шляхом подання відповідної заяви, а позивачем не доведено вчинення ним дій, передбачених Правилами №1051/1051, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що вимоги позивача про зобов'язання Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Юридично-комерційна фірма Господар" належну останньому демонтовану малу архітектурну форму є передчасними.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що суд не може підміняти собою компетентні державні органи, уповноважені на прийняття відповідного рішення, у зв'язку з чим, вважає, що у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення даного позову частково.
Доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, а тому вона задоволенню не підлягає.
За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 2, 159, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридично-комерційна фірма Господар» - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 березня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя: В.П. Мельничук
Судді: Т.М. Грищенко
В.Е. Мацедонська
.
Головуючий суддя Мельничук В.П.
Судді: Грищенко Т.М.
Мацедонська В.Е.