Ухвала суду № 39166723, 11.06.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2014
Номер справи
812/9589/13-а
Номер документу
39166723
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Чернявська Т.І.

Суддя-доповідач - Лях О.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2014 року справа №812/9589/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

судді-доповідача Лях О.П.,

суддів: Нікуліна О.А., Жаботинської С.В.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2014 року у справі № 812/9589/14 за позовом державного підприємства «Антрацит» до управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про скасування рішення ,-

В С Т А Н О В И В:

19 листопада 2013 року 24 січня 2014 року державне підприємство «Антрацит» звернулося з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про скасування рішення від 21 травня 2013 року № 1033

Позовні вимоги вмотивовано необґрунтованістю рішення від 21 травня 2013 року № 1033 яким до державного підприємства «Антрацит» застосовані штрафні санкції та нарахована пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 38757,11 грн., у тому числі штраф у розмірі 27840,47 грн., пеня у розмірі 10916,64 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2014 року адміністративний позов задоволено.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином.

За приписами п. 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може буди вирішено на основі наявних в ній доказів.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Спірні правовідносини регулюються і Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464), який набрав чинності з 01 січня 2011 року.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464 передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно із частиною 8 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, відокремлений підрозділ «Автобаза» державного підприємства «Антрацит» зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області як платник єдиного внеску відповідно до Закону № 2464 ( повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску від 29 лютого 2012 року за № 2612/03-12 арк. справи 94). Базовим звітним періодом для відокремленого підрозділу «Автобаза» державного підприємства «Антрацит» є календарний місяць.

Відповідно до частини 11 статті 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частиною 12 статті 9 Закону № 2464 встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами (частина 1 статті 25 Закону № 2464).

Згідно частини 2 статті 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Частиною 3 статті 25 Закону № 2464 встановлено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Частиною 10 статті 25 Закону № 2464 встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (частина 13 статті 25 Закону № 2464).

Частиною 14 статті 25 Закону № 2464 встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Пунктом 3 частини 15 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.

Згідно до частини 16 статті 25 Закону № 2464 строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно до пункту 7.1 розділу 7 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994-18289 (далі - Інструкція № 21-5), за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до платників, на яких згідно з Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Пунктом 7.2 розділу 7 Інструкції № 21-5 встановлено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 2.1.1-2.1.4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи Пенсійного фонду застосовують штрафні санкції у таких розмірах, серед іншого, підпунктом 7.2.2 пункту 7.2 розділу 7 Інструкції, визначено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

Згідно з пунктом 7.5 розділу 7 Інструкції № 21-5 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Пунктом 7.7 розділу 7 Інструкції № 21-5 передбачено, що рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5 та 7.6 розділу VII цієї Інструкції, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, відокремлений підрозділ «Автобаза» державного підприємства «Антрацит» зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області як платник єдиного внеску відповідно до Закону № 2464, про що свідчить повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску від 29 лютого 2012 року за № 2612/03-12 (арк. справи 94). Базовим звітним періодом для відокремленого підрозділу «Автобаза» державного підприємства «Антрацит» є календарний місяць.

21 травня 2013 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області було прийнято рішення за № 1033 про застосування штрафних санкцій у розмірі 27840,47 грн. та нарахування пені у розмірі 10916,64 грн. за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) відокремленим підрозділом «Автобаза» державного підприємства «Антрацит» єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 28 лютого 2013 року по 29 квітня 2013 року (арк. справи 7).

Відповідно до поданого відокремленим підрозділом «Автобаза» державного підприємства «Антрацит» звіту з нарахування єдиного внеску за січень 2013 року позивач до 28 лютого 2013 року повинен був сплатити єдиний внесок в сумі 278404,68 грн. (арк. справи 15-16, 17).

Єдиний внесок в сумі 278404,68 грн. нарахований згідно звіту за січень 2013 року сплачений відокремленим підрозділом «Автобаза» державного підприємства «Антрацит» за платіжними дорученнями від 14 лютого 2013 року № 22 в сумі 55700,00 грн., від 14 лютого 2013 року № 52 в сумі 68,95 грн., від 14 лютого 2013 року № 26 в сумі 55,64 грн., від 28 лютого 2013 року № 29 в сумі 222574,51 грн. (арк. справи 18-21, 65-67).

Ухвалою господарського суду Луганської області від 09 січня 2013 року у справі № 913/124/13-г порушено провадження у справі про банкрутство державного підприємства «Антрацит» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (арк. справи 68).

Згідно з абзацом 24 статті 1 Закону України від 14 травня 1992 року № 2343-ХІІ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, яка діяла до 18 січня 2013 року на час порушення справи про банкрутство) мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником стосовно якого порушено справу про банкрутство грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.

Відповідно до частини 4 статті 12 Закону України від 14 травня 1992 року № 2343-ХІІ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Статтею 19 Закону України від 14 травня 1992 року № 2343-ХІІ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, яка є чинною з 18 січня 2013 року) визначено поняття мораторію на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у немайнових спорах; забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій; не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій; зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію (частини 1 та 3).

З картки особового рахунку вбачається, що станом на 09 січня 2013 року відокремлений підрозділ «Автобаза» державного підприємства «Антрацит» мав загальний борг в сумі 282057,19 грн., з яких недоїмка з єдиного внеску - 282047,90 грн., штрафні санкції - 7,68 грн., пеня -1,61 грн. (арк. справи 91-93).

Зазначена заборгованість є конкурсною у розумінні Закону України від 14 травня 1992 року № 2343-ХІІ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та на її погашення через поширення дії мораторію на задоволення вимог кредиторів встановлено заборону частиною 3 статті 19 Закону України від 14 травня 1992 року № 2343-ХІІ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Із картки особового рахунку вбачається, що управлінням Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області за рахунок коштів, сплачених відокремленим підрозділом «Автобаза» державного підприємства «Антрацит» 17 січня 2013 року в сумі 53900,00 грн., 22 січня 2013 року в сумі 111,10 грн., 22 січня 2013 року в сумі 274,13 грн., 31 січня 2013 року в сумі 215510,95 грн., 14 лютого 2013 року в сумі 55700,00 грн. на погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску за грудень 2012 року - січень 2013 року, була повністю погашена конкурсна заборгованість в сумі 282057,19 грн., з яких недоїмка з єдиного внеску - 282047,90 грн., штрафні санкції - 7,68 грн., пеня - 1,61 грн., яка рахувалась у картці станом на 09 січня 2013 року (арк. справи 18, 53-55, 56-59, 60-64, 65, 91- 93), що прямо суперечить вимогам Закону України від 14 травня 1992 року № 2343-ХІІ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», який у спірних правовідносинах є спеціальним.

Кошти, сплачені відокремленим підрозділом «Автобаза» державного підприємства «Антрацит» після 09 січня 2013 року, мають бути зараховані виключно на погашення поточної заборгованості, тобто тієї заборгованості, яка виникла по зобов'язаннях зі сплати єдиного внеску, починаючи з грудня 2012 року, термін сплати яких до 28 січня 2013 року, та на погашення штрафних санкцій та пені, які стали узгодженими після введення мораторію на задоволення вимог кредиторів.

З огляду на викладене колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що обставини щодо безпідставного погашення відповідачем конкурсної заборгованості в сумі 282057,19 грн., з яких недоїмка з єдиного внеску - 282047,90 грн., штрафні санкції - 7,68 грн., пеня - 1,61 грн., яка рахувалась у картці особового рахунку платника єдиного внеску станом на 09 січня 2013 року, вплинули на розрахунок штрафної санкції та пені за рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області від 21 травня 2013 року № 1033, який внаслідок цього здійснено не вірно (арк. справи 7, 7 на звороті).

Оскільки суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, та прийняти інше рішення, яке б відповідало закону, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість адміністративного позову.

За таких обставин, враховуючи наведені норми законів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а потому підстав для його скасування не вбачається.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195, 196, 198, 200, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ст. 211, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2014 року у справі № 812/9589/14 за позовом державного підприємства «Антрацит» до управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про скасування рішення - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2014 року у справі № 812/9589/14 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів: О.П. Лях

О.А. Нікулін

С.В. Жаботинська