Рішення № 39164401, 02.06.2014, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
02.06.2014
Номер справи
922/1030/14
Номер документу
39164401
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" червня 2014 р.Справа № 922/1030/14

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Добрелі Н.С.

при секретарі судового засідання Нескуба М.Г.

розглянувши справу

за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 до Відділу освіти Богодухівської Районної Державної адміністрації, м. Богодухів третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Донвуглересурси" про визнання недійсними результатів відкрити за участю представників:

позивача - ОСОБА_3, за довіреністю від 15.10.2013 року;

відповідача - Пономаренко О.І., за довіреністю № 07-11/488 від 04.04.2014 року;

третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ТОВ "Донвуглересурси" - не з`явився;

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Відділу освіти Богодухівської Районної Державної адміністрації про визнання недійсними результатів відкритих торгів. Судові витрати позивач просить суд покласти на відповідача. Свої позовні вимоги обґрунтовує грубим порушенням відповідачем Закону України "Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010 року № 2289-VI під час проведення відкритих торгів на закупівлю вугілля кам`яного (код ДК 016:2010 - 05.10.1) - оголошення 182388 в Інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" від 21.10.2013 року № 83 (826).

Ухвалою господарського суду Харківської області від 24 березня 2014 року було прийнято вказану позовну заяву, порушено провадження у справі та призначено її розгляд на 04 квітня 2014 року.

Через канцелярію господарського суду Харківської області 04.04.2014 року представник відповідача надав відзив на позовну заяву (вх. № 11476) разом із документами. В своєму відзиві відповідач проти позову заперечує в повному обсязі, вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, посилаючись на те, що за результатами торгів найбільш економічно вигідною пропозицією визначено пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю "Донвуглересурси" серед тих пропозицій, що не були відхилені. Учасник - переможець є платником податку на додану вартість, тобто з суми договору 1076418,00 грн. 20% повертається до бюджету, що складає 179403,00 грн. Тому твердження позивача, що цінова пропозиція ФОП ОСОБА_6 з ціною 924190,00 грн. є вигіднішою на 152228,00 грн. є економічно необґрунтованим. Отже, відповідач вважає, що комітетом конкурсних торгів відділу освіти правомірно, відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель" було прийнято рішення про відхилення пропозиції конкурсних торгів фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 щодо закупівлі вугілля кам`яного, в зв`язку з тим, що його пропозиція конкурсних торгів не відповідала умовам документації конкурсних торгів.

Через канцелярію господарського суду Харківської області 07.04.2014 року представник позивача надав клопотання (вх. № 11580) про залучення до участі у справі, в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Донвуглересурси". Разом із клопотанням позивач надав документи для долучення до матеріалів справи.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 07.04.2014 року розгляд справи було відкладено на 22.04.2014 року.

Через канцелярію господарського суду Харківської області 16.04.2014 року від представника відповідача надійшли доповнення до відзиву на позову заяву (вх. № 13067), в яких відповідач надав пояснення щодо своєчасного повідомлення позивача про продовження строку подання та розкриття пропозицій конкурсних торгів щодо закупівлі вугілля кам`яного. Разом із доповненнями надав документи для долучення до матеріалів справи.

Через канцелярію господарського суду Харківської області 18.04.2014 року від представника третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ТОВ "Донвуглересурси" надійшли пояснення по справі (вх. № 13389), в яких зазначено про неможливість прибуття у судове засідання представника третьої особи. Також в своїх поясненнях третя особа вказує на те, що згідно з повідомленням про акцепт пропозиції конкурсних торгів від 06.12.2013 року ТОВ "Донвуглересурси" було визначено переможцем торгів. Дата оприлюднення та номер повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів, опубліковано в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель та розміщеного на веб-порталі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України: 09.12.2013 року, ВДЗ № 97 (840), повідомлення 215624. Відповідач, виконавши вимогу ст. 31 ЗУ № 2289-VI від 01.06.2010 року "Про здійснення державних закупівель" щодо "забезпечення права на оскарження рішень замовника", договір про закупівлю уклав з ТОВ "Донвуглересурси" не раніше ніж через 14 днів з дати публікації у державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів, а саме 24.12.2013 року, який станом на 17.04.2014 року практично виконаний обома сторонами. Позивач не подав відповідної скарги до Антимонопольного комітету України, як органу оскарження у відведений Законом № 2289 строк. Враховуючи викладене, третя особа вважає, що вимоги позивача є безпідставними та просить суд відмовити в задоволенні позову.

Через канцелярію господарського суду Харківської області 22.04.2014 року представник позивача надав заяву (вх. № 13500) про долучення до матеріалів справи документів.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 22.04.2014 року розгляд справи було відкладено на 19.05.2014 року.

Через канцелярію господарського суду Харківської області 19.05.2014 року представник позивача надав додаткові пояснення по суті позовної заяви (вх. № 16316) разом із документами для долучення до матеріалів справи.

Через канцелярію господарського суду Харківської області 19.05.2014 року представник позивача надав клопотання (вх. № 16427) про продовження строку розгляду справи № 1030/14 за межами двомісячного строку, встановленого ст. 69 ГПК України.

Через канцелярію господарського суду Харківської області 19.05.2014 року представник відповідача супровідним листом (вх. № 16428) надав документи для долучення до матеріалів справи.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 19.05.2014 року клопотання (вх. № 16427) позивача про продовження строку вирішення спору на 15 днів за межі встановлені ст. 69 ГПК України задоволено; строк розгляду справи продовжено по 04.06.2014 року; розгляд справи відкладено на "27" травня 2014 р. об 11:20.

Через канцелярію господарського суду Харківської області 21.05.2014 року представник відповідача надав клопотання (вх. № 16770) про долучення до матеріалів справи документів.

Через канцелярію господарського суду Харківської області 27.05.2014 року від представника відповідача надійшли доповнення до відзиву на позовну заяву (вх. № 17437), в яких відповідач проти позову заперечує та просить суд в задоволенні позову відмовити.

Через канцелярію господарського суду Харківської області 27.05.2014 року від представника відповідача надійшло клопотання (вх. № 17438) про відкладення розгляду справи, у зв`язку з неможливістю представника відповідача бути присутнім у даному засіданні суду.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 27.05.2014 року клопотання відповідача про відкладення розгляду справи задоволено судом; розгляд справи відкладено на 02.06.2014 року.

Через канцелярію господарського суду Харківської 02.06.2014 року від позивача надійшли додаткові пояснення до позовної заяви (вх. № 18300).

Представник позивача в судовому засіданні 02.06.2014 року позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити, клопотання про витребування у відповідача копії договору від 29.11.2013 року не підтримував.

Представник відповідача в судовому засіданні 02.06.2014 року проти позову заперечував, з підстав, викладених у відзиві на позов.

Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача (ТОВ "Донвуглересурси") в судове засідання 02.06.2014 року в судове засідання не з`явився.

Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

21.10.2013 року Відділом освіти Богодухівської Районної державної адміністрації (відповідач) було оголошено відкриті торги на закупівлю вугілля кам`яного (оголошення 182388 в Інформаційному бюлетні "Вісник державних закупівель" від 21.10.2013 року № 83 (826)) відповідно до вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010 року № 2289-VI.

Документацією конкурсних торгів вугілля кам`яного (код за ДК 016:2010-05.10.1) зі змінами до неї передбачено порядок підготовки пропозицій конкурсних торгів (п. 3 документації).

Відповідно до п. 5 документації пропозиції конкурсних торгів вважаються дійсними протягом 175 днів з дати розкриття пропозицій конкурсних торгів. До закінчення цього строку замовник має право вимагати від учасників продовження строку дії пропозицій конкурсних торгів. Учасник має право погодитися з вимогою та продовжити строк дії поданої ним пропозиції конкурсних торгів.

Пунктом 6 документації конкурсних торгів встановлено кваліфікаційні критерії до учасників торгів.

Як вбачається з п.п. 5.4 п. 6 документації документом, що підтверджує відсутність передбачених законом підстав для відмови в участі у торгах згідно ст.. 17 закону є копія паспорту (для фізичних осіб) або копія паспорту керівника, засновника (-ів) та уповноваженого представника (-ів).

29.11.2013 року відбулося розкриття пропозицій згідно переліку пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій цінових пропозицій) за адресою: вул.. Урицького, 15, м. Богодухів, Харківська область, 62103, що підтверджується протоколом розкриття пропозицій конкурсних торгів (а.с. 11-13).

Як вбачається з п. 5 вищезазначеного протоколу, цінова пропозиція № 2 від 28.11.2013 року, а саме ТОВ "Донвуглересурси" складає 1076418,00 грн.

В той же час, цінова пропозиція № 4, а саме позивача складає 924190,00 грн.

05.12.2013 року було складено протокол засідання комітету з конкурсних торгів Відділу освіти Богодухівської районної державної адміністрації, відповідно до якого розглянуто пропозицію конкурсних торгів позивача.

Членами комітету з конкурсних торгів детально вивчено пропозицію конкурсних торгів щодо наявності та правильності оформлення документів у складі пропозицій конкурсних торгів вимогам документації конкурсних торгів та встановлено наступне.

Пропозиція конкурсних торгів не відповідає вимогам документації конкурсних торгів, а саме: у складі пропозиції надано банківську гарантію як забезпечення пропозиції конкурсних торгів зі строком дії менше, ніж встановлений документацією конкурсних торгів (відповідно до п. 5 ч. 3 документації цей строк мав складати 175 днів з дати розкриття пропозицій конкурсних торгів); всупереч вимогам п.п. 5.4 п. 6 розділу 3 документації конкурсних торгів учасником надано лише копії 1,2,3,12,13 сторінок паспорту.

Вищезазначеним протоколом, керуючись ч. 1 ст. 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010 року № 2289-VI із змінами відхилено пропозицію конкурсних торгів Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (позивач).

10.12.2013 року відповідачем було направлено на адресу позивача повідомлення про відхилення конкурсної пропозиції за вих. № 07-03/1734 (а.с. 14).

За твердженням позивача, торги проведені відповідачем проведені з грубим порушенням Закону України "Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010 року № 2289- VI (далі - закон), а саме в порушення вимог ч. 5 ст. 28 Закону відповідачем встановлено методику оцінки для товару, для якого існує постійно діючий ринок, що складається з двох критеріїв оцінки - ціна та умови розрахунків, тоді як законом встановлено, що єдиним критерієм оцінки має бути ціна., (розділ V документації конкурсних торгів).

Також, позивач зазначає про те, рішення про відхилення пропозиції позивача є безпідставним виходячи з того, що відповідно до ст.24,ЗУ №2289 - VI, визначає що, замовник має право зазначити в оголошенні про проведення процедури закупівлі та в документації конкурсних торгів вимоги щодо надання забезпечення пропозиції конкурсних торгів. У разі якщо надання забезпечення пропозицій конкурсних торгів вимагається замовником у документації конкурсних торгів, повинні бути зазначені умови його надання, зокрема, вид, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення пропозиції конкурсних торгів не повертається учаснику".

Таким чином, позивач вважає, що Відділ освіти Богодухівської районної державної адміністрації неправомірно відхилив подану ФОП ОСОБА_1 пропозицію конкурсних торгів, оскільки такі дії відповідача призведуть до зайвих витрат грошових коштів з бюджету України.

Такі дії на думку позивача свідчать про порушення його законних прав та інтересів, що і стало підставою для звернення до суду з відповідною позовною заявою.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них суд виходить з наступного.

За своєю правовою природою оспорюванне позивачем рішення комітету конкурсних торгів Відділу освіти Богодухівської районної державної адміністрації про відхилення його пропозиції і визначення переможця, опосередковані відповідним протоколом є індивідуально-правовими актами ненормативного характеру у розумінні відповідних визначень, наведених в абз. 1 п.4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009р. № 7-рп/2009 та абз. 3 п. 1 Роз'яснення ВАСУ „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" від 26.01.2000р. N 02-5/35, які безпосередньо пов'язані із реалізацією прав суб'єктів господарювання як учасника закупівель.

Відповідно до приписів ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України застосування судом будь-якого способу судового захисту вимагає наявності (доведеності належними у розумінні ст. 34 Господарського процесуального кодексу України доказами) наступної сукупності умов:

- наявність у Позивача певного суб'єктивного права або інтересу;

- порушення (невизнання або оспорювання) означеного права/інтересу відповідачем;

- належність обраного способу судового захисту (з точки зору адекватності порушення і спроможності його усунути та поновити (захистити) право або інтерес та закріплення положеннями діючого законодавства), і відсутність будь-якої з них унеможливлює задоволення позову.

Наявність у позивача статусу учасника конкурсних торгів у світлі змісту п. 33 ч. 1 ст. 1 Закону України „Про здійснення державних закупівель", приписів ст. 124 Конституції України відносно розповсюдження юрисдикції судів на всі правовідносини у державі та правової позиції Вищого господарського суду України, викладеної в п. 2 Постанови Пленуму від 24 жовтня 2011 року N 10, зумовлює висновок суду про можливість ініціації ФОП ОСОБА_1 питання про дійсність оскаржуваного рішення.

Втім, встановлені судом обставини унеможливлюють правомірність означених претензій позивача до результатів проведених торгів і зокрема до відхилення його пропозиції.

Відповідно до п.1 підпункту 25 ст.1 Закону пропозиція конкурсних торгів - це пропозиція щодо предмету закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про здійснення державних закупівель" державна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг за державні кошти у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про здійснення державних закупівель" закупівлі здійснюються за такими принципами:

- добросовісна конкуренція серед учасників;

- максимальна економія та ефективність;

- відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;

- недискримінація учасників;

- об'єктивна та неупереджена оцінка пропозицій конкурсних торгів;

- запобігання корупційним діям і зловживанням.

Статтею 20 Закону України "Про здійснення державних закупівель" передбачено, що відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Під час проведення процедури відкритих торгів пропозиції конкурсних торгів мають право подавати всі зацікавлені особи.

Частинами 1, 2, 3 ст. 21 вищевказаного Закону встановлено, що оголошення про проведення процедури відкритих торгів безоплатно публікується в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель та безоплатно розміщується на веб - порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону. В оголошенні про проведення процедури відкритих торгів обов'язково зазначаються:

- найменування і місцезнаходження замовника;

- адреса веб - порталу Уповноваженого органу, на якому розміщується інформаціяпро закупівлю, відповідно до статті 10 цього Закону;

- адреса веб - сайту, на якому замовником додатково розміщується інформація про закупівлю (у разі наявності);

- найменування предмета закупівлі;

- кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;

- строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

- місце отримання документації конкурсних торгів;

- місце та строк подання пропозицій конкурсних торгів;

- місце, дата і час розкриття пропозицій конкурсних торгів;

- розмір, вид та умови надання забезпечення пропозицій конкурсних торгів (якщо замовник вимагає його надати);

- прізвище, ім'я та по батькові, посада та адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками;

- реєстраційний рахунок замовника, відкритий в органах Державної казначейської служби України (у разі здійснення закупівлі за рахунок бюджетних коштів).

В оголошенні може зазначатися додаткова інформація, визначена замовником. Строк для подання пропозицій конкурсних торгів не може бути меншим, ніж 30 днів з дня опублікування оголошення про проведення процедури відкритих торгів у державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель.

Частинами 1, 3, 5 ст. 16 Закону передбачено, що замовники у разі проведення процедур закупівель, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті, визначають кваліфікаційні критерії до учасників або учасників попередньої кваліфікації з числа тих, що встановлені частиною другою цієї статті. Замовник може встановлювати такі кваліфікаційні критерії:

- наявність обладнання та матеріально-технічної бази;

- наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;

- наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів;

- наявність фінансової спроможності (баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, довідка з обслуговуючого банку про відсутність (наявність) заборгованості за кредитами).

Визначені замовником згідно з цією статтею кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників або учасників попередньої кваліфікації про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в документації конкурсних торгів або кваліфікаційній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування процедури закупівлі в одного учасника). Усі пропозиції конкурсних торгів або кваліфікаційні пропозиції, які відповідають кваліфікаційним критеріям, встановленим частиною другою цієї статті, та за відсутності інших, передбачених цим Законом, підстав для їх відхилення, допускаються до оцінки.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 22 Закону після оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі кожна фізична/юридична особа має право безоплатно отримати документацію конкурсних торгів. Документація конкурсних торгів повинна містити:

1) інструкцію з підготовки пропозицій конкурсних торгів;

2) кваліфікаційні критерії до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб документального підтвердження відповідності учасників встановленим критеріям та вимогам згідно із законодавством;

3) інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, в тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація

повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, в тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі, у разі якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретні торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, специфікація повинна містити вираз "або

еквівалент". Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля;

4) кількість товару та місце його поставки;

5) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;

6) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

7) проект договору або основні умови, які обов'язково будуть включені до договору про закупівлю;

8) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані пропозиції конкурсних торгів, у разі якщо учасникам дозволяється подати пропозиції конкурсних торгів стосовно частини предмета закупівлі (лота);

9) перелік критеріїв та методику оцінки пропозицій конкурсних торгів із зазначенням питомої ваги критеріїв;

10) строк, протягом якого пропозиції конкурсних торгів вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття пропозицій конкурсних торгів;

11) інформацію про валюту, в якій повинна бути розрахована і зазначена ціна пропозиції конкурсних торгів;

12) інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені пропозиції конкурсних торгів;

13) зазначення способу, місця та кінцевого строку подання пропозицій конкурсних торгів;

14) порядок надання роз'яснень щодо документації конкурсних торгів;

15) розмір, вид та умови надання забезпечення пропозицій конкурсних торгів (якщо замовник вимагає його надати);

16) розмір, вид, умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);

17) місце, дату і час розкриття пропозицій конкурсних торгів;

18) прізвище, ім'я та по батькові, посаду та адресу однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками.

Документація конкурсних торгів може містити також іншу інформацію, відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме документації конкурсних торгів (вугілля кам`яне (код ДК 016-2010-05.10.1))передбачено наступні умови:

- інформацію про предмет закупівлі;

- найменування предмета;

- вид предмета закупівлі;

- місце, кількість, обсяг поставки товарів (надання послуг, виконання робіт);

- строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт);

- процедуру закупівлі;

- недискримінацію учасників;

- інформацію про валюту (валюти), у якій (яких) повинна бути розрахована і зазначена ціна пропозиції конкурсних торгів;

- інформація про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені пропозиції конкурсних торгів;

Відповідно до п. 6 документації конкурсних торгів кваліфікаційними критеріями до учасників є:

- наявність обладнання та матеріально-технічної бази на території України у тому числі власних виробничих потужностей та/або центрів обслуговування на території України;

- наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;

- наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів;

- наявність фінансової спроможності.

Перелік документів, які вимагаються для підтвердження відповідності учасників встановленим кваліфікаційним критеріям:

1. Наявність обладнання та матеріально-технічної бази:

1.1 Інформаційна довідка, складена у довільній формі, про наявність відповідної матеріально-технічної бази на території України для виконання умов договору.

1.2 Копії документів, що підтверджують право власності, оренди, користування тощо майном (складські приміщення, обладнання, автотранспорт тощо).

2. Наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід:

2.1 Копії трудових книжок усіх працівників.

2.2 Довідка у довільній формі, яка повинна містити інформацію про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання, рівень освіти та досвід.

2.3 Копія діючого штатного розпису станом на 01.10.2013 р., завірена власним підписом та печаткою.

2.4 Копія звіту з праці (Ф № 1-ПВ) учасника за останній звітний період, завірена власним підписом та печаткою.

2.5 Копія Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України (на останню звітну дату (з відміткою органів ПФУ).

3. Наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів:

3.1 Довідка про виконання аналогічних договорів (не менше 3-х) із зазначенням предмету договору, назви, адреси замовників та ПІБ, номеру телефону контактних осіб цих замовників, яким здійснювалось постачання аналогічного товару.

3.2 Копії аналогічних договорів (не менше 3-х).

4. Наявність фінансової спроможності:

4.1 Баланс, звіт про фінансові результати:

Баланс, звіт про фінансові результати з відміткою органів статистики або податкових органів, або підтвердженням про відправлення в електронному вигляді: для юридичних осіб:

- копія балансу Учасника за два останніх звітних періоди;

- копія звіту про фінансові результати за два останніх звітних періоди;

- копія звіту про рух грошових коштів за два останніх звітних періоди.

для суб'єктів малого підприємництва: копія фінансового звіту Учасника-суб'єкта малого підприємництва за два останніх звітних періоди;

для фізичних осіб-підприємців: копію звіту суб'єкта малого підприємництва - фізичної особи-платника єдиного податку за останній звітний період та копію податкової декларації за останній звітний період.

4.2 Оригінали довідок, видані з усіх банківських установ, де обслуговується учасник, про відсутність простроченої заборгованості за кредитами та відсотками по кожному рахунку окремо, видані не раніше 15.11.2013 року.

5. Документи, що підтверджують відсутність передбачених Законом підстав для відмови в участі у торгах згідно ст. 17 Закону:

5.1. Витяг, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (виданий не раніше 11.11.2013 року, оформлений відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та Наказу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 20 жовтня 2005 хжу №97) з внесенням наступних відомостей:

1) для юридичних осіб:

- засновники юридичної особи:

- відомості про осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності;

- стан юридичної особи;

- статус відомостей про юридичну особу.

2) для фізичної особи - підприємця:

- дані про управителя майна фізичної особи підприємця;

- відомості про осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені фізичної особи - підприємця без довіреності;

- основні види діяльності.

5.2 Копію довідки про включення до ЄДРПОУ (для юридичних осіб);

5.3 Копія довідки про присвоєння ідентифікаційного коду (для учасників - фізичних осіб-підприємців; для учасників - юридичних осіб - керівника, засновника(-ів) та уповноваженого представника(-ів));

5.4 Копія паспорту (для фізичних осіб) або копія паспорту керівника, засновника(-ів) та уповноваженого представник ів);

5.5 Копія свідоцтва про державну реєстрацію (двостороння, з відбитком печатки дозвільної системи МВС України, завірена з обох сторін печаткою учасника) (для юридичних та фізичних осіб-підприємців) (за наявності);

5.6 Копію свідоцтва платника ПДВ (у разі наявності);

5.7 Копія Свідоцтва про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва-юридичною особою або фізичною особою-підприємцем (у разі наявності) з встановленням відповідної групи, що надає право на здійснення діяльності, що є предметом закупівлі;

5.8 Довідка з податкової інспекції про наявність зареєстрованих рахунків у банківських установах, видану не раніше 11.11.2013 року;

5.9 Довідка (довідки), видані банківськими установами про наявність всіх рахунків, що видана/видані не раніше 11.11.2013 року;

5.10 копія довідки про взяття на облік платника податків (форма 4-ОПП);

5.11 документи, що підтверджують повноваження посадової особи або представника учасника підписувати пропозицію конкурсних торгів та завіряти копії усіх документів конкурсних торгів (п. 2 Розділу 3 документації конкурсних торгів);

5.12 копії документів, які засвідчують особу Учасника або його представника:

а) якщо учасником торгів є фізична особа - вона повинна мати при собі оригінал та копію документа, що засвідчує її особу;

б) якщо учасником торгів виступає юридична особа, яку представляє керівник - він повинен мати при собі оригінал та копію документа, що засвідчує його особу;

в) якщо учасника представляє інша особа, ніж керівник, - вона повинна мати

- довіреність на представництво інтересів учасника, підпис документів, оформлену згідно з вимогами чинного законодавства.

- мати при собі оригінал та копію документа, що засвідчує його особу.

Учасник повинен мати вищенаведені документи до проведення процедури розкриття пропозицій. У разі відсутності зазначених документів. Учасник не може бути присутній на засіданні комітету з конкурсних торгів щодо розкриття пропозицій.

5.13 якщо учасник є філією (представництвом) юридичної особи, то необхідно представити надані відповідні повноваження від юридичної особи.

5.14 Повний витяг з Єдиної бази даних про відсутність порушення щодо Учасника провадження у справі про банкрутство, визнання його банкрутом, перебування у процедурі банкрутства, що видана не раніше 11.11.2013 року, відповідним уповноваженим органом;

5.15 Оригінал довідки з податкової інспекції про відсутність заборгованості по обов'язковим платежам до бюджету, що є дійсною на момент розкриття пропозицій;

5.16 Копія Статуту та/або іншого установчого документу із усіма змінами.

5.17 копія довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до ч.1 ст. 23 Закону України "Про здійснення державних закупівель" учасник, який отримав від замовника документацію конкурсних торгів, має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання пропозицій конкурсних торгів звернутися до замовника за роз'ясненнями щодо документації конкурсних торгів. Замовник повинен надати роз'яснення на запит протягом трьох днів з дня його отримання всім особам, яким було надано документацію конкурсних торгів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач не звертався до відповідача за роз'ясненнями щодо документації конкурсних торгів.

Частинами 1, 3 ст. 27 Стаття 27. Закону України "Про здійснення державних закупівель" передбачено, що розкриття пропозицій конкурсних торгів здійснюється в день закінчення строку їх подання у час та в місці, що зазначені в оголошенні про проведення процедури закупівлі. Під час розкриття пропозицій конкурсних торгів перевіряється наявність чи відсутність усіх необхідних документів, передбачених документацією конкурсних торгів, а також оголошуються найменування та місцезнаходження кожного учасника, ціна кожної пропозиції конкурсних торгів або частини предмета закупівлі (лота). Зазначена інформація вноситься до протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів.

Частинами 4, 5, 8 ст. 28 закону встановлено, що замовник проводить оцінку пропозицій конкурсних торгів, які не було відхилено згідно з цим Законом.

Замовник визначає переможця торгів з числа учасників, пропозиції конкурсних торгів яких не було відхилено згідно з цим Законом (у кількості не менше двох), на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених у документації конкурсних торгів. Критеріями оцінки є: у разі здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, що виробляються, виконуються чи надаються не за окремо розробленою специфікацією (технічним проектом), для яких існує постійно діючий ринок - ціна; За результатом розгляду та оцінки пропозицій конкурсних торгів складається протокол оцінки пропозицій конкурсних торгів за формою, встановленою Уповноваженим органом.

Частиною 5 ст.25 Закону України "Про здійснення державних закупівель" учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію конкурсних торгів до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції конкурсних торгів. Такі зміни чи заява про відкликання пропозиції конкурсних торгів враховуються, у разі якщо вони отримані замовником до закінчення строку подання пропозицій конкурсних торгів.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем до суду не надано доказів звернення до відповідача для внесення змін в свою пропозицію конкурсних торгів до закінчення строку її подання.

Крім того, суд дійшов висновку, що пропозиція конкурсних торгів позивача не відповідала умовам документації конкурсних торгів, з наступних підстав.

По - перше, у складі пропозиції надано банківську гарантію як забезпечення пропозиції конкурсних торгів зі строком дії менше, ніж встановлений документацією конкурсних торгів ( відповідно до розділу ІІІ "Підготовка пропозицій конкурсних торгів") ч. 5 "Строк, протягом якого пропозиції конкурсних торгів є дійсними" цей строк мав складати 175 днів з дати розкриття пропозицій конкурсних торгів).

По - друге, всупереч вимогам п.п. 5.4 п. 6 "Кваліфікаційні критерії до учасників " розділу ІІІ документації конкурсних торгів, якими було встановлено надання копії паспорту, учасником надано копії не усіх сторінок паспорту.

Вищезазначені порушення було закріплено в протоколі відхилення, який опубліковано в строки передбачені Законом № 2289 та направлено учаснику повідомлення про відхилення його пропозиції.

Також, судом встановлено, що 29.04.2014 року Богодухівською міжрайонною державною фінансовою інспекцією було складено акт перевірки державних закупівель проведених Відділом освіти Богодухівської районної державної адміністрації № 710-13/49 (том 1 а.с. 190-201).

У вищенаведеному акті зазначено, що проведеною перевіркою правильності відхилення пропозиції позивача порушень не встановлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель" замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів, у разі

якщо:

1) учасник:

- не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим статтею 16 цього Закону;

- не погоджується з виправленням виявленої замовником арифметичної помилки;

- не надав забезпечення пропозиції конкурсних торгів, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

2) наявні підстави, зазначені у статті 17 та частині сьомій статті 28 цього Закону;

3) пропозиція конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів.

Відповідно до статті 55 Конституції України, статей 15,16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно статті 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до вимог статті 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність або відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до статті 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Таким чином, на підставі викладеного, суд приходить до висновку, що конкурсні торги щодо закупівлі вугілля кам`яного (016-2010-05.10.1) відбулися без порушень чинного законодавства, переможця було визначено на підставі поданих учасниками пропозицій, у зв'язку з чим, суд не вбачає підстав для визнання недійсними результатів відкритих торгів на закупівлю вугілля кам`яного (код ДК 016:2010-05.10.1), що відбулися 29.11.2013 року та відмовляє в задоволенні позовних вимог.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до п. 4.5 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу IV господарського процесуального кодексу України" від 21.02.2013 року № 7 у випадках коли позивач звільнений від сплати судового збору, якщо позов залишено без задоволення, - судовий збір не стягується. Враховуючи викладене, в даному випадку, витрати зі сплати судового збору не стягуються.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України; ст. ст. 1, 3, 16, 20, 21, 22, 23, 25, 27, 28, 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель", ст.ст. 1, 4, 12, 33, 43, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Повне рішення складено 06.06.2014 р.

Суддя Н.С. Добреля

922/1030/14