Справа № 212/5336/14-ц
2-н/212/2171/14
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 травня 2014 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу, в складі
головуючого судді : Т.І. Тимошенко
при секретарі : І.О. Мариненко
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Кривого Рогу заяву Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішення про заміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення,-
В С Т А Н О В И В;
Постановою Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу від 14 жовтня 2011 року було частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу про поновлення пропущеного строку, визнання бездіяльності по виплаті щомісячної соціальної допомоги суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання відповідача перерахувати і виплатити недоплачену щомісячну соціальну допомогу.
Та зобов'язано визнано бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_2 пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 21 березня 2011 року до 22 липня 2011 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком - неправомірною. Та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 пенсії згідно статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за період з 21 березня 2011 року до 22 липня 2011 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період до виникнення права на перерахунок на законодавчому рівні, а в іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Ухвалою апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області від 21 березня 2013 року вищезазначену постанову Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу залишено без змін.
05 травня 2014 року Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішення звернулось до Жовтневого районного суду із заявою про заміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в якій зазначило що, на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровської області, перебуває виконавче провадження № 42661285, на підставі виконання виконавчого листа № 2а-5336/2011 від 17 березня 2014 року, виданого Жовтневим районним судом міста Кривого Рогу Дніпропетровської області. Боржником рішення суду у встановлений державним виконавцем строк не виконано з посиланням на те що згідно з частиною першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Відповідно до статті 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визначено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цих законів, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до пункту 2 статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного Бюджету України. Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, у відповідності до вищевикладеного, виникли обставини, що виключають можливість виконання зазначеного рішення суду у повному обсязі, а саме в частині виплати нарахованої суми доплати до пенсії. Від бюджетних призначень на відповідний рік цілком залежить виконання рішень судів, за якими боржником виступає орган державної влади. Відсутність належних бюджетних асигнувань або коштів та відсутність відповідних процедур, які б дозволяли забезпечити фінансування одразу ж, як тільки постала проблема відповідних виплат, призводить до невиконання або тривалого виконання судових рішень.
Згідно Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» визначено порядок виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Тому заявник просив суд змінити спосіб і порядок виконання постанови суду на підставі якої видано виконавчий лист № 2а-5336/2011 від 17 березня 2014 року, Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 пенсію згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 21 березня 2011 року до 22 липня 2011 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період до виникнення права на перерахунок на законодавчому рівні, та стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районні міста Кривого Рогу Дніпропетровської області заборгованість у сумі 721 гривня 90 копійок із виплати ОСОБА_2 пенсії згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 21 березня 2011 року до 22 липня 2011 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період до виникнення права на перерахунок на законодавчому рівні.
Представник Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу, в судовому засіданні в задоволенні вимог Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішення про заміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, просив суд відмовити у повному обсязі з наступних підстав: У своєму поданні заявник не зазначає фактів, які вказують на порушення його особистих прав, свобод та інтересів безпосередньо Пенсійним фондом України або Державною казначейською службою України. Спірні правовідносини між: позивачем та Державною казначейською службою України бо Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області відсутні. Та фактично вказує на необхідність зобов'язання державної казначейської служби України стягнути кошти з управління на підставі виконавчого листа Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 17 березня 2014 року по справі № 2а-5336/2011.
Вказуючи на виключну можливість Державної казначейської служби України здійснити фінансування виплати пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», мотиви та обґрунтування встановлення такого обов'язку саме Державній казначейській службі України не надані.
Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законно сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2013 року № 267 «Про внесення змін до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» - внести зміни до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845, а саме пункт 25 постанови КМУ від 03 серпня 2011 року № 845 доповнити абзацом такого змісту: «У разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому пункти 24-34 цього порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми». Пункт 33 постанови КМУ від 03 серпня 2011 року № 845 викласти в такій редакції: «Уразі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у п. б цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 п. 1 47 цього порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника.».
Статтею 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України у 2010 - 2011рр. реалізував бюджетні програму «Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами», згідно з якою Пенсійному фонду на 2010 - 2011 рр. були виділені бюджетні асигнування. Слід зазначити, що Пенсійний фонд України, управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, Державна казначейська служба не являються головними розпорядниками коштів за цією програмою у поточному році
Право на соціальний захист громадян України проголошене у статті 46 Конституції. України. Розмір видатків з Державного бюджету України на соціальний захист встановлений законами про Державний бюджет України на відповідний рік. Частина друга ст. 95 Конституції України містить імперативну норму щодо видатків і встановлює, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь - які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір та цільове спрямування цих видатків, які не можуть визначатися іншими нормативно - правовими актами. Крім того покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку виплат виконані управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в повному обсязі в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень,- покладених на управління Фонду. Виплата донарахованої суми, яка перевищує бюджетні призначення на поточний рік, буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Згідно цього вбачається, що відсутні всі необхідні умови для зміни способу та порядку виконання судового рішення.
В судовому засіданні встановлено що інформаційним листом Вищого адміністративного суду України від 13 червня 2013 № 846/12/13-13 роз'яснено наступне. «У зв'язку з набранням чинності Законом України "Про гаранта держави щодо виконання судових рішень" виникли труднощі з виконанням судових рішень, ухвалених у справах, пов'язаних із соціальними виплатами.
Відповідно до статті 2 цього Закону держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Згідно з частиною першою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.»
Згідно повідомлення Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу на користь стягувача здійснено перерахунок виплат та визначена заборгованість у розмірі 721 гривня 90 копійок. Однак, у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування виплата заборгованості не була здійснена.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає що з метою забезпечення прав та законних інтересів стягувача, що спосіб та порядок виконання судового рішення по справі № 2а-5336/2011 має бути змінено, а саме виконання зазначеного рішення суду здійснити шляхом стягнення з Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області на користь ОСОБА_2 - заборгованості в сумі 721 гривня 90 копійок із виплати ОСОБА_2 пенсії згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 21 березня 2011 року до 22 липня 2011 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період до виникнення права на перерахунок на законодавчому рівні.
Керуючись, Конституцією України, Інформаційним листом Вищого адміністративного суду України від 13 червня 2013 № 846/12/13-13, ст. 2 Закону України «Про гаранта держави щодо виконання судових рішень», ст. 263 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В ;
Заяву Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішення про заміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення задовольнити у повному обсязі.
Змінити спосіб та порядок виконання судового рішення по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Кривого Рогу про поновлення пропущеного строку, визнання бездіяльності по виплаті щомісячної соціальної допомоги суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання відповідача перерахувати і виплатити недоплачену щомісячну соціальну допомогу № 2а-5336/2011, а саме виконання постанови Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 14 жовтня 2011 року здійснити шляхом стягнення з Управління Пенсійного фонду України Жовтневого району міста Кривого Рогу Дніпропетровської області на користь заборгованості в сумі 721 гривня 90 копійок із виплати ОСОБА_2 пенсії згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 21 березня 2011 року до 22 липня 2011 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період до виникнення права на перерахунок на законодавчому рівні.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції може бути подана протягом п'яти днів з дня її проголошення, а у разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга може бути подана протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали в Апеляційний адміністративний суд Дніпропетровської області через Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу.
Суддя Т.І. Тимошенко