Постанова № 39153419, 19.05.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2014
Номер справи
808/1864/14
Номер документу
39153419
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2014 року , о 15-40 годині,Справа № 808/1864/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Матяш О.В.,

за участю секретаря Передерій А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя

справу за адміністративним позовом Запорізької обласної державної адміністрації

до виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду із вказаним позовом, зазначивши в заяві, що відповідачем було проведено планову документальну перевірку повноти нарахування, своєчасності перерахування страхових внесків, дотримання порядку використання та своєчасності і повноти повернення невикористаних страхових коштів в Запорізькій обласній державній адміністрації, за результатами якої складено акт від 14.02.2014. На підставі акту було винесено рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності № 40 від 05.03.2014, яким до облдержадміністрації застосовано фінансові санкції.

В акті зазначено, що ОСОБА_1 надала листок непрацездатності по вагітності і пологах АВЧ № 093332, виданий Деражнянською центральною районною лікарнею терміном на 84 дні з 30.10.2012 по 21.01.2013 з діагнозом «вагітність 36 тижнів» та листок непрацездатності АВЧ № 093579 з 22.01.2013 по 04.02.2013 терміном на 14 днів.

На думку відповідача, комісія із соціального страхування апарату облдержадміністрації прийняла до оплати листи непрацездатності по вагітності і пологах, незважаючи на те, що вони видані з порушенням, оскільки листок непрацездатності у зв'язку з вагітністю і пологами видається за місцем спостереження за вагітною з 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів (70 календарних днів до передбачуваного дня пологів і 56 - після). Комісією не було з'ясовано факту правильності видачі листка непрацездатності. Також на запит Фонду працівниками Хмельницького обласного відділення Фонду проведено перевірку правомірності видачі ОСОБА_1 лікарняних листів, якою встановлено, що листок непрацездатності по вагітності і пологах АВЧ № 093332 з 30.10.2012 по 21.01.2013 видано неправомірно.

За цих підстав відповідачем зроблено висновок, що вищезазначені листки непрацездатності не є підставою для призначення допомоги по вагітності і пологах, внаслідок чого неправомірно витрачено кошти Фонду на суму 3599,54 гривень.

Нормами чинного законодавства не передбачено можливості скасування виплати допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі внаслідок того, що лікарняний лист видано на термін, менший, ніж на вищезазначений термін в 126 календарних днів.

Нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», що регулює діяльність комісії із соціального страхування, та нормами Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, не передбачено повноважень комісії із визнання лікарняних листів недійсними та/або незаконними. Зазначений у вказаному положенні перелік прав є вичерпним, в ньому відсутнє право комісії встановлювати факти, що мають юридичне значення, тобто, факти незаконності та/або недійсності листків тимчасової непрацездатності. Також у комісії відсутні права по оскарженню або невизнанню встановлених лікувальними закладами діагнозів, в тому числі в частині правильності цих діагнозів та видачі на їх підставі лікарняних листів.

У комісії із соціального страхування апарату Запорізької ОДА не було повноважень визнавати надані ОСОБА_1 листки тимчасової непрацездатності незаконними чи такими, що видані неправомірно, і на цій підставі не призначати допомогу.

На теперішній час вищевказані листки непрацездатності не скасовані, факт їх незаконності та/або недійсності у встановленому порядку не підтверджений, тому немає підстав стверджувати, що комісією із соціального страхування апарату Запорізької ОДА порушено вимоги законодавства при призначенні допомоги по вагітності і пологах ОСОБА_1

Щодо перевірки працівниками Хмельницького обласного відділення Фонду правомірності видачі ОСОБА_1 лікарняних листів, то не передбачено прав чи повноважень виконавчої дирекції Фонду та її обласних відділень на визнання незаконними, неправомірно виданими чи недійсними листків тимчасової непрацездатності.

Крім того, працівниками Хмельницького обласного відділення Фонду було встановлено, що листок непрацездатності по вагітності і пологах АВЧ № 093332 видано неправомірно, але цей висновок стосується тільки одного листка непрацездатності, а висновок в акті зроблено щодо незаконності обох зазначених листків непрацездатності.

Відносно листка непрацездатності АВЧ № 093579 відповідач стверджує, що його видано незастрахованій особі, хоча на час його видачі ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах із Запорізькою ОДА, тобто була застрахованою особою.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності № 40 від 05.03.2014 в частині застосування до Запорізької ОДА фінансових санкцій у вигляді стягнення неправомірно витрачених страхових коштів у розміріі 3599,54 гривень та штрафу в розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів - 1799,77 гривень.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримує і просить його задовольнити з підстав, зазначених в позові.

Відповідач позов не визнає з підстав, викладених у запереченнях, зазначивши, що право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані громадяни України. Й це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.

На момент настання страхового випадку (вересень 2012 року - термін вагітності 30 тижнів) ОСОБА_1 не була застрахованою особою, оскільки не перебувала на зазначену дату в трудових відносинах з Запорізькою ОДА (цей факт підтверджується записом в трудовій книжці ОСОБА_1, листом Львівського регіонального інституту державного управління №477/06-5 від 01.10.2012, направленням на роботу №5 від 28.09.2012). ОСОБА_1 необхідно було звернутися до територіального управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації для отримання допомоги по вагітності та пологах як не застрахованій особі.

На запит відповідача Виконавчою дирекцією Хмельницького обласного відділення Фонду проведено перевірку щодо правомірності видачі листків непрацездатності ОСОБА_1, в ході якої встановлено, що листок непрацездатності АВЧ №093332 з 30.10.2012 по 21.01.2013 видано з порушенням, що засвідчено підписом заступника головного лікаря з експертизи тимчасової непрацездатності - головою ЛКК Деражнянської центральної районної лікарні Онофрійчуком М.І.

Відповідач просить відмовити у позові.

У судовому засіданні представник відповідача надав пояснення, аналогічні викладеним у запереченнях, позов не визнає та просить відмовити у його задоволенні.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази та надавши їм оцінку, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з огляду на таке: судом встановлено, що виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено перевірку повноти нарахування, своєчасності перерахування до Фонду страхових внесків, дотримання порядку використання та своєчасності і повноти повернення невикористаних страхових коштів в Запорізькій ОДА, про що складено акт від 14.02.2014.

Перевіркою встановлено порушення позивачем абз. 2 ч. 1 ст. 38, абз. 2 ч. 3 ст. 50, ч. 1 ст.51, ч. 2 ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» із змінами та доповненнями № 2240-ІІІ від 18.01.2001 (далі - Закон № 2240), абз. 5 п. 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою КМУ № 1266 від 26.09.2001 (далі - Постанова №1266), на загальну суму 3676,94 гривень.

05.03.2014, на підставі вказаного акту, відповідач прийняв рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності №40, яким до ОДА застосовано фінансові санкції на суму неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 3676,94 гривень та штраф у розмірі 50% суми неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 1838,47 гривень.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону №2240 (у редакції Закону N 4719-VI від 17.05.2012, який набрав чинності 13.06.2012 та діяв на момент виникнення спірних правовідносин), «право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності ... мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством».

Відповідно до абз. 1 ч. 1, ч. 3 ст. 50 Закону №2240, «матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 6 цього Закону, призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім видів матеріального забезпечення, передбачених пунктами 1, 2 статті 34 цього Закону, яке надається за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України).

Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, яке затверджується правлінням Фонду».

Згідно з абз. 2 п. 2.2, пп. 3.1.1 п. 3.1 Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затвердженого Постановою Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 25 від 23.06.2008 (у редакції Постанови N 54 від 16.11.2011, яка набрала чинності 17.02.2012 та діяла на момент виникнення спірних правовідносин), «комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана, зокрема, приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення виплати його (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг».

Судом встановлено, що 29.10.2012 ОСОБА_1 була призначена на посаду головного спеціаліста відділу господарського забезпечення апарату Запорізької обласної державної адміністрації, відповідно до розпорядження №194-к від 26.10.2012 (а.с. 53). Відповідно до наказу Запорізької ОДА по особовому складу №314 від 29.10.2012, ОСОБА_1 було надано відпустку без збереження заробітної плати на 1 календарний день - 29.10.2012 (а.с. 56). Згідно з листком непрацездатності, серії АВЧ №093332, виданим Деражнянською центральною районною лікарнею, з 30.10.2012 по 21.01.2013 (84 дні) ОСОБА_1 перебувала на лікарняному (амбулаторний режим) з діагнозом «вагітність 36 тижнів» (а.с. 38).

Згідно з листком непрацездатності, серії АВЧ № 093579, виданим тією ж лікарнею, з 21.01.2013 по 05.02.2013 (14 днів) ОСОБА_1 перебувала на лікарняному (стаціонарний режим) з діагнозом «інструментальна ревізія положення матки» (а.с. 40).

Відповідно до розрахункових листків, позивач нарахував по зазначених лікарняних 3085,32 гривні та 514,22 гривні - відповідно (а.с. 39, 41).

Згідно з ч. 1 ст. 38 Закону №2240, «допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. ... Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів».

Відповідно до п. 6.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 455 від 13.11.2001 (у редакції Наказу № 882 від 06.12.2011, який набрав чинності 17.02.2012 та діяв на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Інструкція №455), «листок непрацездатності у зв'язку з вагітністю і пологами видається за місцем спостереження за вагітною з 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів (70 календарних днів до передбачуваного дня пологів і 56 - після)».

Згідно з ч. 8 ст. 2 Закону №2240, «страховий випадок - подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг за цим Законом».

Судом встановлено, що на момент настання страхового випадку - вересень 2012 року - термін вагітності 30 тижнів - ОСОБА_1 не була застрахованою особою, оскільки не перебувала на зазначену дату в трудових відносинах з Запорізькою ОДА.

Відповідно до п. 6.6 Інструкції №455, «жінкам, які не підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, видається довідка форми №147/о "Довідка для призначення і виплати державної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування"».

Згідно зі ст. 7 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.1992(у редакції Закону N 5290-VI від 18.09.2012, який набрав чинності 18.10.2012 та діяв на момент виникнення спірних правовідносин), «право на державну допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами мають за цим Законом всі жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування».

Таким чином, ОСОБА_1 необхідно було звернутися до територіального управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації для отримання допомоги по вагітності та пологах як не застрахованій особі.

Згідно з ч. 1 ст. 51 Закону № 2240, «підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом.

Для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) застраховані особи, зазначені в абзаці п'ятому статті 37 цього Закону, додають копії відповідних посвідчень або інші документи, які підтверджують право на пільгу.

У даному випадку комісія із соціального страхування Запорізької ОДА прийняла рішення про оплату допомоги по вагітності та пологах, не дотримавши положень Закону № 2240-ІІІ: без з'ясування факту правильності видачі листка непрацездатності, який мав бути підставою для надання матеріального забезпечення.

Відповідно до п.п. 1, 3, 6 ч. 1 ст. 28 Закону України №2240, «страховик має право здійснювати перевірку обгрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам; проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства».

Судом встановлено, що Виконавча дирекція Хмельницького обласного відділення Фонду провела перевірку щодо правомірності видачі листків непрацездатності ОСОБА_1, якою встановлено, що листок непрацездатності АВЧ №093332 видано з порушенням вимог п. 6.1. Інструкції № 455 - лист №106-04 від 14.01.2014 (а.с. 58).

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення № 40 від 05.03.2014 є правомірним та не підлягає скасуванню, оскільки на момент настання страхового випадку (вересень 2012 року - термін вагітності 30 тижнів) ОСОБА_1 не була застрахованою особою у зв'язку із тим, що не перебувала на зазначену дату в трудових відносинах з Запорізькою ОДА: 29.10.2012 її було призначено на посаду та того ж дня надано відпустку без збереження заробітної плати. Таким чинолм, фактично ОСОБА_1 не працювала 29.10.2012.

Крім того, страховий випадок настав на підставі видачі листка непрацездатності у зв'язку з вагітністю і пологами АВЧ №093332 не з 30 тижня вагітності, а з 36, воднораз не на 126, а на 84 дня.

Відповідно, позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.17, 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

у позові відмовити.

Стягнути з Запорізької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022504, адреса: 69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 164) на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 1644 (однієї тисячі шестиста сорока чотирьох) гривень 30 копійок.

Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання постанови у повному обсязі шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Матяш