Постанова № 39153163, 13.05.2014, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
13.05.2014
Номер справи
638/2698/14-а
Номер документу
39153163
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 638/2698/14 - А

Номер провадження 2 - А/638/201/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.05.2014 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Штих Т. В.

за участю секретаря Кондратюк І. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернулася 19.02.2014 р. до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовною заявою, в якій просить суд прийняти її адміністративний позов до провадження та відкрити провадження по справі. Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова по допущеному обмеженню при перерахунку її пенсії за вислугу років. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова провести їй, як позивачу, перерахунок пенсії з 01.07.2012 р. на підставі довідки прокуратури Харківської області від 23.07.2012 р. № 18 - 460 відповідно до ст. 50 - 1 Закону України „Про прокуратуру", в редакції від 23.12.2010 р., виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку та провести відповідні виплати. Просить розглянути позов в її присутності.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що 24.07.2012 р., 04.12.2012 р., 29.01.2014 р. вона звернулася із заявами до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, в якій просила провести перерахунок її пенсії в розмірі 90,00 % заробітної плати. В перерахунку пенсії в розмірі 90,00 % від заробітної плати за Законом України „Про прокуратуру" їй було відмовлено, тому вона звернулася до суду за захистом своїх прав.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася, причину неявки суду не повідомила, про дату та час судового засідання була повідомлена своєчасно та належним чином.

В судове засідання представник управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова не з'явився, причину неявки суду не повідомив, про дату та час судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином. Від представника управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова - Патокіної Анни Валеріївни надійшла заява про слухання справи за відсутності їхнього представника, проти задоволення позовних вимог заперечувала в повному обсязі, просила суд відмовити в задоволенні позову. В своїх запереченнях вона зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України „Про прокуратуру". Позивач звернулася із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки прокуратури Харківської області. В момент звернення із відповідною заявою позивач змінив правовідносини між нею та управлінням, тому врегулювання відносин між двома суб'єктами здійснюється на підставі норм закону, що діє в момент зміни цих відносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом в ході розгляду справи встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 25.03.2014 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії залишений без розгляду за період з 01.07.2012 р. по 18.08.2013 р.

ОСОБА_1 з 1998 р. перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова та отримує пенсію відповідно до Закону України „Про прокуратуру".

29.01.2014 р. ОСОБА_1 звернулася із заявою до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, в якій просила провести перерахунок її пенсії в розмірі 90,00 % заробітної плати.

Листом від 13.02.2014 р. № 67/П - 11 управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова повідомило ОСОБА_1, що в перерахунку пенсії їй відмовлено, оскільки перерахунок пенсії відповідно до Закону України „Про прокуратуру" був проведений в тій редакції закону, що діяла на момент подачі заяви про перерахунок пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 - 1 Закону України „Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-XII (в редакції від 25.09.2008 р., чинної на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

З 01 жовтня 2011 року ч. 2 ст. 50 - 1 Закону України „Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-XII діє в редакції, згідно якої пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 50 - 1 Закону України „Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-XII (в редакції від 27.03.2014 р.) прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років. Пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Відповідно до ч. 13 ст. 50 - 1 Закону України „Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 18 ст. 50 - 1 Закону України „Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-XII призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 р. „Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" підвищено заробітну плату працівників прокуратури.

Таким чином, з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 р. „Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" виникли підстави для перерахунку пенсії.

При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому суд дійшов такого правового висновку: внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.

Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

За ч. 1 ст. 244 - 2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13, в постанові Верховного суду України від 17.12.2013 р. по справі № 21 - 445а13, оскільки рішення Верховного Суду України у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України, тому суд застосовує у своїй практиці ці рішенням Верховного Суду України.

За таких підстав, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу, відповідно до ст. 50 - 1 Закону України „Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-XII, з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку.

На підставі постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 р. „Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", Закону України „Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-XII, постанови Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13, постанови Верховного суду України від 17.12.2013 р. по справі № 21 - 445а13, керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 11, 17, 69 - 71, 159 - 163, 244 - 2 КАС України, суд

постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років та обмеження її розміру неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18 - 460 від 23.07.2012 року, виходячи з розміру 90 % від місячного заробітку за відповідною посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, з урахуванням виплачених коштів, з 19.08.2013 р.

Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: