Постанова № 39153021, 04.06.2014, Лутугинський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
04.06.2014
Номер справи
416/545/14-а
Номер документу
39153021
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Лутугинський районний суд Луганської області

Справа № 416/545/14-а

Провадження № 2-а/416/25/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.06.2014

Лутугинський районний суд Луганської області

у складі головуючого судді Кулешової Л.В.

при секретарі Яришовій О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Лутугине адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області про визнання дій посадових осіб незаконними та про зобов*язання нарахувати пенсію, як вдові ліквідатора аварії на ЧАЕС,

ВСТАНОВИВ:

26 лютого 2014 року позивачка звернулася з вказаним позовом до суду. В обґрунтування позову позивачка посилається на те, вона перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 з 06 листопада 1977 року. ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2. З 26 червня 2012 року вона має статус вдови учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 1 категорії, смерть якого пов*язана з виконанням обов*язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. На час смерті чоловіка вона була на його утриманні. 23 січня 2014 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про дострокове призначення їй пенсії у зв*язку зі втратою годувальника, як вдові інваліда 1 групи, померлого внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановивши її із розрахунку : основної пенсії відповідно до ст..27 Закону України « Про загальнообов*язкове пенсійне страхування» і додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст..ст.49,52,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» з нарахуванням надбавки вдові інваліда у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком згідно зі ст..ст.10,15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням мінімальної пенсії за віком, який встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Листом від 07 лютого 2014 року відповідач відмовив їй в призначені достроково пенсії й зв*язку зі втратою годувальника. Вважає відмову незаконною, оскільки з 01 лютого 2014 року згідно з вищевказаними нормами і з урахуванням положень п.п.9,4,11 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 їй повинна бути призначена, нарахована та виплачена дострокова пенсія у зв*язку зі втратою годувальника. Смерть якого пов*язана з наслідками Чорнобильської катастрофи. Позивачка просить визнати незаконною відмову в достроковому призначенні їй пенсії у зв*язку зі втратою годувальника, визнати її право на призначення їй дострокової пенсії, зобов*язати відповідача здійснити їй дострокове призначення, нарахування та виплату пенсії у зв*язку зі втратою годувальника, померлого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, встановивши її із розрахунку : основна пенсія відповідно до ст..27 Закону України « Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», додаткову пенсію у розмірі 50% мінімальної пенсіє її за віком відповідно до положень ст..ст.49,52,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорбильської катастрофи», додаткова пенсія вдові інваліда війни у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком відповідно до положень ст..ст.10,15 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, який встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відповідний період.

10 травня 2014 року від представника позивача до суду надійшла уточнена позовна заява.

Позивачка та її представник в судове засідання не з*явилися. Представник позивачки надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідач в судове засідання не з*явився, надавши суду заяву про розгляд справи за його відсутності. З позов не згоді. В запереченні проти позову відповідач посилається на те, що відповідно до ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім*ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Разом з тим позивачка не має права на призначення їй пенсії у зв*язку зі втратою годувальника, оскільки вона не досягла 58 років, як це передбачено ст..26 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» та ст..36 цього Закону.

Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наданих сторонами доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ксерокопією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 06 листопада 1977 року позивачка ОСОБА_1 перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 з 06 листопада 1977 року /а.с.11/.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2, про що свідчить ксерокопія свідоцтва про його смерть від 12 грудня 2011 року /а.с.12/.

Після смерті чоловіка позивачка повторно шлюб не реєструвала.

Судом встановлено, що чоловік позивачки - ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 19 листопада 1987 року по 19 січня 1988 року у складі військової частини № 73413, що підтверджується архівною довідкою від 18 листопада 2010 року /а.с.66/, мав статус ліквідатора аварії на ЧАЕС 1 категорії /а.с.15/, являвся інвалідом першої групи /а.с.14/.

Відповідно до експертного висновку Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії від 06 квітня 2012 року № 265 захворювання, яке привело до смерті ОСОБА_2, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС /а.с.13/.

Позивачка має статус вдови ліквідатора аварії ЧАЕС, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою та відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, передбачені п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи» /а.с.10/.

Позивачка на день смерті свого чоловіка мешкала з ним спільно /а.с.57/,. Трудовий стаж позивачки складає 31 рік /а.с.60-64/.

23 січня 2014 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про призначення їй пенсії у зв*язку зі втратою годувальника, як удові ОСОБА_2, інваліда 1 групи, померлого внаслідок Чорнобильської катастрофи /а.с.16/.

Листом від 07 лютого 2014 року відповідач відмовив позивачці в призначенні пенсії /а.с.17/.

Згідно абзацу 6 пункту 3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Відповідно до статті 30 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали

безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Батьки військовослужбовців, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років, за наявності страхового стажу не менше 25 років - для чоловіків і не менше 20 років - для жінок.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються:

в) батьки та дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули, померли чи пропали безвісти в період проходження служби або померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального

обов'язку, мають право на пенсію не раніш як за 5 років до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), або якщо вони є інвалідами. Відповідне зниження пенсійного віку жінкам, установлене абзацом першим цього пункту, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.

Позивачка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 та на час звернення до відповідача з заявою про призначення їй пенсії мала 54 повних років.

Відповідно до ст..26 Закону України « Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: … 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року.

Беручи до уваги, що позивачка на час звернення до відповідача з заявою про призначення їй пенсії у зв*язку зі втратою годувальника мала вік 54 роки, різниця до досягнення 58 років для призначення пенсії за віком становить менше 5 років, а тому позивачка має право на призначення їй пенсії у зв*зку зі втратою годувальника, як удова учасника ліквідації аварії на ЧАЕС.

Відповідно до примітки до ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці жінки, а також сержанти(старшини), солдати(матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Крім цього, згідно п.3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» до військового обов'язку відносить: проходження військової служби та виконання військового обов'язку в запасі.

Згідно з п.9 ст.1 Закону України „Про військовій обов'язок і військову службу" щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на категорії: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Згідно пункту «г» частини першої статті 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, встановлені цим Законом для військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей, поширюються також (якщо не передбачено інше) на: військовозобов'язаних, призваних на навчальні, спеціальні або перевірочні збори, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, що їх вони дістали при виконанні службових обов'язків у період проходження цих зборів, та членів їх сімей.

Таким чином, суд вважає посилання відповідача на ту обставину, що чоловік позивачки був не військовослужбовцем, а був військовозобов*язаним, а тому позивачка на має права на призначення їй пенсії, є необґрунтованим.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позивачка має право на призначення їй пенсії у зв*язку зі втратою годувальника, як удова учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, а дії відповідача по відмові у призначенні такої пенсії є неправомірними.

Позивачка просить суд зобов*язати відповідача призначити їй пенсію з розрахунку : основна пенсія відповідно до ст..27 Закону України « Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», щомісячна компенсація у розмірі 50% мінімальної пенсіє її за віком відповідно до положень ст..ст.49,52,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», надбавка до пенсії удові інваліда війни у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком відповідно до положень ст..ст.10,15 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, який встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відповідний період.

Проте, беручи до уваги, що відповідачем було відмовлено в призначені позивачці пенсії, пенсія їй не була нарахована, до компетенції суду не входить нарахування пенсії, а тому суд вважає вимоги позивачки про зобов*язання відповідача нарахувати пенсію зі вказівкою всіх складових частин пенсії є передчасними та не підлягають задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст..ст.2, 6, 17, 159, 160 КАС України, Законом України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», Законом України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст..10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст..ст.1,9 Закону України «Про військовий обов*язок і військову службу», суд

П О С Т А Н О В И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії у зв*язку зі смертю годувальника, як удові учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Зобов*язати Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію у зв*язку зі втратою годувальника, як удові учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01 лютого 2014 року.

В задоволенні решти вимог відмовити за необґрунтованістю.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Лутугинський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст..160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя : Л.В.Кулешова