Ухвала суду № 39147795, 11.06.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2014
Номер справи
247/1539/14-а
Номер документу
39147795
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Фролова Л.Д.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2014 року справа №247/1539/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Шальєвої В.А., Бишова М.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Торезької міської ради на постанову Торезького міського суду Донецької області від 23 квітня 2014 року по адміністративній справі №247/1539/14-а за позовом ОСОБА_3 до управління соціального захисту населення Торезької міської ради , треті особи - державне підприємство «Торезантрацит», державне підприємство «Донвуглереструктуризація» про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просила з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с.17) визнати протиправною відмову відповідача у наданні позивачу пільг на придбання палива на побутові потреби; зобов'язати відповідача надати пільги позивачу на придбання твердого побутового палива.

В обґрунтування зазначила, що має право на пільги відповідно до ст..48 Гірничого закону України, паливо надавало ДП «Донвуглереструктуризація», потім документи позивача на пільги буди надіслані до УСЗН, яке відмовилося надавати пільги на придбання палива на побутові потреби в зв'язку з тим, що позивача перед пенсією працювала в ШУ «Волинське», яке до теперішнього часу є діючим та саме це підприємство повинно надавати позивачу тверде паливо. Відмова відповідача є неправомірною, оскільки позивача перед виходом на пенсію безпосередньо працювала на шахті «Річна», яка на теперішній час ліквідована, а ШУ «Волинське» не є правонаступником цієї шахти.

Постановою Торезького міського суду від 23 квітня 2014 року позов задоволено.

Визнано протиправною відмову УСЗН Торезької міської ради щодо надання позивачу пільг на тверде побутове паливо відповідно до ст..48 Гірничого Закону.

Зобов'язано відповідача надати ОСОБА_4 пільгу на придбання твердого побутового палива відповідно до ст..48 Гірничого Закону України за 2013 рік.

Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування зазначив, що відповідно до ст..48 Гірничого закону після ліквідації або консервації гірничого підприємства забезпечення вугіллям на побутові потреби здійснюється правонаступником.

Судом першої інстанції було підтверджено роботу позивача на шахті «Річна», але в матеріалах справи відсутні відомості щодо її роботи саме на ліквідованому підприємстві шахта «Річна».

У травні 2000 року позивач вийшла на пенсію з вугледобувного підприємства ш/у «Волинське», яке неодноразово реорганізувалося та на теперішній час є діючим підприємством у складі ДП «Торезантрацит».

Таким чином відповідач правильно відмовив позивачу в наданні пільг на придбання твердого побутового палива відповідно до ст..48 Гірничого Закону України.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

ОСОБА_3 до виходу на пенсію працювала в ш/у «Волинське»

Позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Торезі та отримує пенсію з 10.05.2000 року.

Як вбачається з копії трудової книжки, ОСОБА_3 з 26.05.1988 року по 22.04.2000 року працювала в шахтоуправлінні «Волинске» Торезантрацит, зі складу якого була виділена шахта «Річна». Перед виходом на пенсію позивача звільнилася з дільниці ВТБ шахти «Річна» ДВАТ ш/у «Волинське» ДХК «Торезантрацит»

Тобто останнє місце роботи ОСОБА_3 на вугільному підприємстві є шахта «Річна».

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 19.11.2002 року №669 про реорганізацію Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтоуправління «Волинське» реорганізовано ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» - дочірнє підприємство (ДП) ДХК «Торезантрацит» шляхом виділення з його складу структурного підрозділу «Шахта «Річна» та створено на його базі Державне підприємство (ДП) «Шахта «Річна».(а.с.27)

Після виділення шахти «Річна» зі складу ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «Волинське» увійшло до складу ДП «Торезантрацит» на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України № 120 від 07 березня 2003 року.(а.с.60)

Згідно з наказом Міністерства палива та енергетики України від 05.10.2005 року №506 про ліквідацію ДП «Шахта «Річна» ліквідовано ДП «Шахта «Річна» (а.с.30)

Як вбачається з проекту ліквідації шахти «Річна» ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» ДХК «Торезантрацит», після ліквідації шахти, забезпечення вуглеотримувачів ліквідованих шахт безкоштовним вугіллям проводиться правонаступником, тобто ДП «Донвуглеруструктуризація» до закінчення фізичної ліквідації.

Як зазначено ДП «Донвуглереструктуризація», позивач була забезпечена безкоштовним побутовим паливом згідно ст. 48 Гірничого Закону України ліквідованої Шахти «Річна» до скінчення повної фізичної ліквідації шахти (2012 рік).

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.12.2012 року №1078 затверджено акт комісії, яким роботи по ліквідації шахти «Річна» визнані завершеними у повному обсязі відповідно до проекту ліквідації.(а.с.29)

Актом прийому - передачі списку вуглеотримувачів шахти «Річна» від 03.01.2013 року Управлінню соціального захисту населення переданий перелік осіб (список на 110 осіб), які забезпечувалися вугіллям державним підприємством «Донвуглереструктуризація», та які мають право на безплатне забезпечення твердим побутовим паливом згідно із статтею 48 Гірничого Закону України, в тому числі із зазначенням персональних даних позивача. (а.с.34-35)

Відповідно до повідомлення від 20.12.2013 року про відмову у наданні пільги на тверде пічне побутове паливо згідно ст. 48 Гірничого Закону України, позивачу відмовлено у наданні таких пільг, тому що позивач виходила на пенсію з діючого підприємства шахтоуправління «Волинське».(а.с.6)

ДП «Шахта «Річна» була передана для здійснення фізичної ліквідації до ДП «Донвуглереструктуризація». Шахта ліквідувалася як юридична особа, а не як структурний підрозділ у складі шахтоуправління, при цьому, за ними був закріплений обов'язок щодо соціального захисту колишніх працівників шахти «Річна» в частині їх забезпечення безкоштовним вугіллям, після закінчення робіт з ліквідації підприємства. Списки вуглеотримувачів були передані до управління соціального захисту відповідно до діючого законодавства.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою КМУ № 77 від 31.01.2007 року «Про затвердження порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом» (далі - Постанова) передбачено, що визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління праці та соціального захисту населення на підставі відомостей із трудової книжки та пенсійного посвідчення.

Таким чином, відповідач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок щодо визначення права на пільги на тверде побутове паливо.

За приписами абз.1 та 4 п. 4 Постанови № 77 для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи (крім осіб, які мають право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України) звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, структурних підрозділів з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва і Севастополя) рад (далі - уповноважений орган) або до сільських, селищних рад за зареєстрованим місцем проживання (або за фактичним місцем проживання, якщо особи перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, за фактичним місцем проживання за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.

У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази).

Частинами 5 - 8 ст. 48 Гірничого закону України передбачено, що після ліквідації або консервації гірничого підприємства забезпечення вугіллям на побутові потреби здійснюється в межах тарифної угоди правонаступником таким категоріям осіб: непрацевлаштованим працівникам за переліком професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше ніж 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше ніж 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше ніж 15 років - для жінок; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах та мають загальний пільговий стаж на підземних роботах та/або роботах, пов'язаних з підземними умовами, та/або роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках, - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок; інвалідам праці; особам, інвалідність яких настала внаслідок загального захворювання у разі, якщо вони користувалися цим правом до настання інвалідності; сім'ям працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника; членам сімей (вдовам) працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які мають право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, а також померлих пенсіонерів, які за життя мали таке право.

При цьому особи, зазначені в частині п'ятій цієї статті, які мають право на забезпечення вугіллям на побутові потреби та пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) бурого вугілля, можуть забезпечуватися замість вугілля, за умови пристосованості системи опалення, торф'яними брикетами.

Зазначені категорії осіб користуються правом на безоплатну доставку вугілля або торф'яних брикетів. Фінансування заходів щодо безоплатного забезпечення вугіллям або торф'яними брикетами на побутові потреби провадиться за рахунок коштів, виділених на ліквідацію або консервацію гірничого підприємства, після закінчення цієї роботи - правонаступником.

Особи, зазначені в частині п'ятій цієї статті, які проживають у будинках, що мають центральне опалення, отримують компенсацію за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла, що виплачується за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач працювала у вугільній галузі, перебувала на посадах пов'язаних з підземними умовами не менш 7,6 років, що підтверджується трудовою книжкою.

Згідно ст. 44, ст. 45 Гірничого закону України припинення діяльності гірничих підприємств здійснюється у формі ліквідації, реорганізації або консервації гірничих підприємств.

Гірниче підприємство підлягає ліквідації, реорганізації або консервації у випадках, передбачених Кодексом України про надра, в порядку, встановленому Законом України «Про підприємства в Україні» та цим Законом.

Ліквідація або консервація гірничого підприємства здійснюється за проектом, затвердженим власником (керівником) гірничого підприємства, який включає соціально-економічне обґрунтування, технічне рішення, пропозиції про можливе відновлення гірничих робіт, використання гірничих виробок, будівель, споруд іншого призначення, заходи, спрямовані на запобігання небезпечному впливу на інші підприємства, довкілля та людей, та який пройшов екологічну, технічну та інші види експертиз, а також погоджений в установленому законодавством порядку з органами гірничого нагляду, органами місцевого самоврядування та іншими заінтересованими органами.

Проект ліквідації або консервації гірничого підприємства затверджується одночасно з комплексним планом соціального захисту працівників, які вивільняються, розвитку соціальної інфраструктури та з визначенням джерел фінансування цих заходів.

Технічне рішення передбачає видалення (виймання) матеріальних цінностей підприємств, що ліквідуються або консервуються, з гірничих виробок (будівель, споруд) або передачу їх правонаступникам.

Питання правонаступництва гірничих підприємств, що ліквідуються або консервуються, вирішуються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства.

На підставі Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.1997 № 939, датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття відповідних робіт, а також визначення правонаступника щодо соціального захисту осіб відповідно до частини 5 статті 48 Гірничого закону України.

Оскільки на час розгляду справи затверджено Акт ліквідації шахти «Річна», шахта знаходиться в процесі припинення, тому суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про задоволення позову.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 24, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Торезької міської ради на постанову Торезького міського суду Донецької області від 23 квітня 2014 року по адміністративній справі №247/1539/14-а - залишити без задоволення.

Постанову Торезького міського суду Донецької області від 23 квітня 2014 року по адміністративній справі №247/1539/14-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Суддя-доповідач І.Д. Компанієць

Судді В.А. Шальєва

М.В.Бишов