КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 740/1232/14 Головуючий у 1-й інстанції: Ковальова Т.Г. Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.
У Х В А Л А
Іменем України
30 травня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Грищенко Т.М.,
Суддів: Лічевецького І.О.,
Мацедонської В.Е.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області на постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 08 квітня 2014 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області про зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 08 квітня 2014 року позовні вимоги задоволено повністю: визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням у складових заробітної плати: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 5 587 грн. 16 коп., допомоги на оздоровлення в розмірі 3 627 грн. 10 коп. та індексації грошових доходів у розмірі 916 грн. 03 коп. на загальну суму 10 130 грн.29 коп.; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії у бік збільшення з 01 лютого 2014 року на підставі довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої Ніжинською районною радою 29.01.2014 року № 01-04/31.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції залишенню без змін, виходячи з наступного.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області безпідставно відмовило позивачу в проведенні перерахунку та виплат пенсії у відповідності із Законом України «Про державну службу».
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що з 23.02.2009 року позивач є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі, обчисленому на підставі довідок про складові заробітної плати за формами, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року №19-11, без врахування у складі заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року № 2а-4753/09/2670 визнано постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року №19-11 такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили з причини невключення до складових заробітної плати виплат, які передбачені чинним законодавством, та зобов'язано Пенсійний фонд України привести цю постанову у відповідність до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення у складових заробітної плати інших виплат, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
На виконання вказаної постанови суду Правлінням Пенсійного фонду України була прийнята постанова від 14.02.2011 року № 5-1, якою затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати з включенням у довідку графи «Інші виплати».
У лютому 2014 року позивач звернулася з заявою до УПФ в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області про перерахунок пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів. До заяви додала довідку «Про складові заробітної плати та премії за останні 24 календарних місяців».
14.02.2014 р. листом за № 18/06/Л-2 УПФ в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області повідомило, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація не включається до зарплати державного службовця при обчисленні пенсії, оскільки є одноразовою виплатою.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи викладене, висновок суду першої інстанції про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується при обчисленні розміру пенсії державного службовця, є правомірним.
Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області - залишити без задоволення.
Постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 08 квітня 2014 р. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Грищенко Т.М.
Судді Лічевецький І.О.
Мацедонська В.Е.
Головуючий суддя Грищенко Т.М.
Судді: Лічевецький І.О.
Мацедонська В.Е.