Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2014 року Справа №П/811/1560/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М. розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу
за позовом: Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до відповідача: Об'єднання житлово-будівельних кооперативів (Житлово-експлуатаційної контори)
про стягнення заборгованості,
за участю:
секретаря судового засідання - Дмитрієвої А.В.,
представників:
позивача - не з'явився,
відповідача - не з'явився.
Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулася з позовом до Об'єднання житлово-будівельних кооперативів (Житлово-експлуатаційної контори) про стягнення заборгованості в сумі 22 524,81 грн., у тому числі 22 323,81 грн. основного платежу та 201,00 грн. пені.
У судове засідання представник позивача не з'явився, до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі та про підтримання заявлених позовних вимог у повному обсязі (а.с.22).
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.21).
Згідно з ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
Об'єднання житлово-будівельних кооперативів (Житлово-експлуатаційна контора) 16.02.1994 р. зареєстроване як юридична особа та знаходиться на обліку в Кіровоградському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів (а.с.13).
У відповідності до ч.1, 3 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. №875-ХІІ (далі за текстом - Закон) забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно з п.2 Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. №70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», роботодавці реєструються у відділеннях Фонду за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців.
Відповідності до п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. №70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Судом встановлено, що Об'єднанням житлово-будівельних кооперативів (Житлово-експлуатаційною конторою) 10.01.2014 р. подано до Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік (а.с.6), відповідно до змісту якого середньооблікова кількість працівників облікового складу у 2013 році складала 42 особи, фонд оплати праці за 2013 рік становив 937,6 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника у 2013 році складала 22 323,81 грн., а норматив створення робочих місць для інвалідів складає 2 робочих місця (42 х 0,04), при цьому у 2013 році у відповідача працював 1 інвалід.
Доказів створення відповідачем робочих місць для інвалідів, а також доказів подання до територіальних органів Державної служби зайнятості України інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів відповідачем до суду не надано, а тому суд вважає доведеним порушення ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. №875-ХІІ.
У відповідності до ч.1 ст.20 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Таким чином, розмір адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті відповідачем у відповідності до ч.1 ст.20 Закону становить 22 323,81 грн. (937 600,00 грн. : 42 х 1).
Згідно з ч.2 ст.20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Нарахування пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій здійснюється відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року №223, пп.3.4 п.3 якого передбачено, що нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).
Згідно з пп.3.1 п.3 вказаного Порядку, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
У відповідності до розрахунку суми позову вбачається, що позивачем за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій нараховано відповідачу пеню в розмірі 201,00 грн. (а.с.7).
Судом встановлено, що одноденний розмір пені з огляду на ставку НБУ в розмірі 9,5% становить 0,03% (9,5 х 120% : 365), кількість днів прострочення сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 16.04.2014 р. по 15.05.2014 р. становить 30 днів, а тому розмір пені повинен становити 200,92 грн. (22 323,81 грн. х 0,03%) х 30 днів), а не 201,00 грн., як визначено позивачем.
Враховуючи те, що відповідачем не надано доказів сплати адміністративно-господарських санкцій, або доказів створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, відповідно до встановленого нормативу, суд вважає позовні вимоги Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з Об'єднання житлово-будівельних кооперативів (Житлово-експлуатаційної контори) адміністративно-господарських санкцій в розмірі 22 323,00 грн. та пені в розмірі 200,92 грн. підлягають задоволенню. Натомість, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача пені в розмірі 0,08 грн. задоволенню не підлягають
Керуючись ст. ст.86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Об'єднання житлово-будівельних кооперативів (Житлово-експлуатаційної контори), код ЄДРПОУ 20641037 (25013, м. Кіровоград, пров. Правди, 2 корп.3) на користь Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 22 323,00 грн. (двадцять дві тисячі триста двадцять три грн. 00 коп.) та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 200,92 грн. (двісті грн. 92 коп.).
3. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Г.М. Момонт