Постанова № 39144212, 17.03.2014, Новоайдарський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
17.03.2014
Номер справи
419/1759/13-а
Номер документу
39144212
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 419/1759/13-а

Провадження № 2-а/419/11/2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2014 року Новоайдарський районний суд Луганської області

у складі: головуючого судді - Іванової О.М.,

при секретарі - Краснопольському С.В.

розглянувши у відритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області про визнання неправомірними дій УСЗН Новоайдарської РДА щодо відмови в перерахунку і виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання УСЗН Новоайдарської РДА здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 03.06.2013 року по 11.11.2014 року, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області про визнання неправомірними дій УСЗН Новоайдарської РДА щодо відмови в перерахунку і виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання УСЗН Новоайдарської РДА здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 03.06.2013 року по 11.11.2014 року.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що на своєму утриманні вона має доньку - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1. Вона перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Новоайдарської РДА Луганської області та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,00 грн. на місяць, як не застрахована особа у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування.

24.07.2013 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, але отримала відмову.

Позивачка вважає дії відповідача неправомірними та такими, що суперечать вимогам діючого законодавства. У зв'язку з чим позивач вимушена звернутись до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірними дій УСЗН Новоайдарської РДА щодо відмови в перерахунку і виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання УСЗН Новоайдарської РДА здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, надала письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала, просила задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача Управління соціального захисту населення Новоайдарської РДА - Селіна О.А. в судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності. На позов представником відповідача подані заперечення, в яких вона просила суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судовим розглядом встановлені факти та відповідні їм правовідносини.

Судовим розглядом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 має дитину - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження (а.с.32). Як вбачається з копії довідки УСЗН Новоайдарської РДА №1153 від 29.07.2013 року ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УСЗН Новоайдарської РДА і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з листопада 2011 року у розмірі 130 грн. щомісяця (а.с.36).

24.07.2013 року ОСОБА_1 звернулась з письмовою заявою до УСЗН Новоайдарської РДА з проханням здійснити перерахунок та доплату платежів по догляду за дитиною до 3-х років, виходячи з розміру прожиткового мінімуму за період з 11.11.201 року по теперішній час (а.с.33-34), але отримала відмову (а.с.35).

Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1, та надала письмові заперечення на адміністративний позов (а.с.39-40), в яких зазначено, що Міністерство соціальної політики України, як головний розпорядник коштів, забезпечує через місцеві органи соціального захисту населення виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, визначеному Верховною Радою України у Законі України «Про державний бюджет України» на відповідний рік. Управління лише виплачує допомогу у встановленому розмірі. Для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї. Виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців.

Враховуючи вищенаведене ОСОБА_1 було запропоновано звернутися до управління соціального захисту населення з заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний. На теперішній час вищезазначеної заяви до управління не надходило. Таким чином, управління правомірно, у межах бюджетних асигнувань, здійснює виплату всіх видів допомоги.

Управління соціального захисту населення є виконавчим органом Новоайдарської РДА.

Згідно до ч.2 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Враховуючи зазначене виплата державної допомоги сім'ям з дітьми - це делеговані повноваження, надані УСЗН Міністерством праці та соціальної політики України.

Згідно ч. 2 ст. 24 Конституції України рівність прав жінки і чоловіка забезпечується: правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про охорону дитинства» законодавство про охорону дитинства грунтується на Конституції України, Конвенції ООН про права дитини, міжнародних договорах, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, і складається з цього Закону, а також інших нормативно-правових актів, що регулюють суспільні відносини у цій сфері. Завданням законодавства про охорону дитинства є розширення соціально-правових гарантій дітей, забезпечення фізичного, інтелектуального, культурного розвитку молодого покоління, створення соціально-економічних і правових інститутів з метою захисту прав та законних інтересів дитини в Україні.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом № 107-VI - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13). Розмір допомоги також визначався цим законам.

Згідно ст.43 Закону № 2240-ІІІ було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-XII та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону №2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону №2240-ІІІ було виключено статті 40-44.

Рішенням № 10-рп/2008 визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.

Пунктом 2 розділу III Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону №2811-ХІІ.

Згідно ч.3 ст. 45 Закону № 2154-VІ було визначено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ призначається та здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1 цього Порядку), згідно з якою встановлюється Кабінетом Міністрів України тільки порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом.

Розміри і порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання ст.45 Закону № 2154-VІ Кабінет Міністрів України не визначав.

Тому посилання відповідача на те, що виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачеві здійснено на законних підставах, в межах повноважень та відповідно до бюджетних призначень є незаконними та такими, що порушують права позивача.

Таким чином, з урахуванням вищезазначеного, суд вважає задовольнити позовні вимоги щодо зобов'язання Управління соціального захисту населення Новоайдарської РДА зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове держане соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за період з 03 червня 2013 року по 11 листопада 2014 року.

Дії відповідача щодо призначення, нарахування і виплату не в повному обсязі позивачу цієї допомоги є неправомірними.

Тобто, своїми діями відповідач порушив права позивача на гарантовану державою матеріальну підтримку материнства та належний соціальний захист, який гарантується державним соціальним забезпеченням, що має забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму.

З огляду на викладене вбачається, що відповідач, виплачуючи позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», діяв неправомірно та з порушенням вимог законодавства.

Судовий збір по справі слід стягнути з Управління соціального захисту населення Новоайдарської РДА на користь ОСОБА_1 у розмірі 69 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 94, 159-163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області про визнання неправомірними дій УСЗН Новоайдарської РДА щодо відмови в перерахунку і виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання УСЗН Новоайдарської РДА здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 03.06.2013 року по 11.11.2014 року - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Новоайдарської РДА щодо відмови в перерахунку і виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання УСЗН Новоайдарської РДА здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 03.06.2013 року по 11.11.2014 року у розмірі, меншому за встановлений статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове держане соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Новоайдарської РДА зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове держане соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за період з 03.06.2013 року по 11.11.2014 року.

Стягнути за рахунок Державного бюджету України з Управління соціального захисту населення Новоайдарської РДА на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 69 (шістдесят дев'ять) гривень.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Новоайдарський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України. Якщо було подано апеляційну скаргу, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий О.М. Іванова