Постанова № 39141340, 10.06.2014, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
10.06.2014
Номер справи
638/2549/14-а
Номер документу
39141340
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 638/2549/14 - А

Номер провадження 2 - А/638/187/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.06.2014 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Штих Т. В.

за участю секретаря Кондратюк І. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про поновлення строку звернення про перерахунок пенсії та визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області,

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернувся 17.02.2014 р. до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовною заявою, в якій просить суд прийняти адміністративний позов до розгляду. Поновити строк звернення за перерахунком його пенсії. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області підготувати та надати списки до Харківського обласного військового комісаріату на ім'я ОСОБА_1 для складання Харківським обласним військовим комісаріатом довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій з 01.11.2010 р. та з 01.06.2011 р. Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат скласти довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням підвищення премії відповідно до наказу Міністра оборони України від 05.11.2010 р. № 576 „Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 р. № 380" та наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 р. № 50 „Про бюджетну політику МОУ на 2011 рік" і наказу Міністра оборони України від 26.06.2011 р. № 355 „Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 25.01.2011 р. № 50". Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат надати вище вказані довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2010 р. по 01.06.2011 р. та з 01.06.2011 р. по 31.12.2013 р. згідно з довідками Харківського обласного військового комісаріату, пенсійна справа ФХ 71154. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої премії, яка за його розрахунками складає: з 01.11.2010 р. по 01.06.2011 р. - 3386,25 грн., - 55 % премії (наказ Міністра Оборони (МО) України від 05.11.2010 р. № 576 з урахуванням одержаної 10 % премії) та з 01.06.2011 р. по 31.12.2013 р. - 26660,00 грн., - 90 % премії (наказ МО від 25.06.2011 р. № 355 з урахуванням одержаної 10 % премії), загальна сума - 30000,046 грн. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 заподіяну йому моральну шкоду в розмірі 50000,00 грн. В подальшому довічно з 01.01.2011 р. виплачувати йому пенсію з урахуванням підвищень до настання обставин, які передбачають підстави для здійснення нового перерахунку пенсій. Визначити строки виконання судових рішень відповідачем. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 компенсацію за відрив від звичайних занять у розмірі 180,00 грн. Провести негайне виконання в частині стягнення суми підвищеної пенсії за один місяць з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 Судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що він проходив дійсну військову службу в Збройних Силах, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як особа, звільнена з військової служби, та перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду в Харківській області. У грудні 2013 року він звернувсь до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, які були встановлені наказами Міністра оборони України від 05.11.2010 р. № 576 „Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 р. № 380", від 28.01.2011 р. № 50 „Про бюджетну політику МОУ на 2011 рік", від 26.06.2011 р. № 355 „Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 25.01.2011 р. № 50", в перерахунку пенсії йому було відмовлено, тому він звернувся до суду за захистом своїх прав.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, причину неявки суду не повідомив, про дату та час судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином. Надав суду заяву, в якій просить суд слухати справу за його відсутності, наполягав на задоволенні позовних вимог.

В судове засідання представник головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області не з'явився, причину неявки суду не повідомив, про дату та час судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином. Від в. о. начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Зятевої Т. В. надійшли заперечення, в яких вона просить відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, оскільки перерахунок пенсії здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, останнім не приймалося рішень стосовно змін грошового забезпечення військовослужбовців, а накази Міністра оборони України в свою чергу не є підставою для проведення перерахунку. З боку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській ніяких порушень діючого законодавства не було допущено, тому підстав для задоволення позову немає.

Представник відповідача, Харківського обласного військового комісаріату, в судове засідання не з'явився, причину неявки суду не повідомив, про дату та час судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином. Надав суду заперечення, в яких просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову, оскільки його вимоги є незаконними та безпідставними.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом в ході розгляду справи встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 08.05.2014 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про поновлення строку звернення про перерахунок пенсії та визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишений без розгляду за період з 01.11.2010 р. по 13.08.2013 р.

ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" отримує пенсію за вислугу років.

В листі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 17.12.2013 р. № 16900 зазначається, що пенсія ОСОБА_1 виплачується з додержанням норм та вимог чинного законодавства, підстав для перерахунку пенсії немає.

За ч. 3 ст. 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі -державні органи).

Відповідно до п. п. 1, 2 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 і 30-32 за аналогічними посадами; надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького склад - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям органів (підрозділів) Державної прикордонної служби, Морської охорони, що безпосередньо забезпечують охорону ділянок кордону, здійснюють прикордонний контроль і пропуск через кордон, військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов'язані з виконанням завдань державної безпеки, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Служби безпеки за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції, особам рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які безпосередньо забезпечують функціонування та безпеку державної системи урядового зв'язку, Національної системи конфіденційного зв'язку, державний контроль за станом криптографічного та технічного захисту інформації - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 р. № 576 „Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 р. № 380" внесені зміни до п. 9 наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 р. № 380 „Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 р." такі зміни: в абзаці першому слова „та, починаючи з 01.05.2010 р." виключити; абзац п'ятий викласти в такій редакції: „премія особам рядового, сержантського та старшинського складу 70 відсотків посадового окладу; науково - педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - 70 відсотків посадового окладу, іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу". Цей наказ застосовується з листопада 2010 р.

Наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 р. № 355 „Про внесення змін до наказу міністра оборони України від 28.01.2011 р. № 50" абзац п'ятий пункту 8 наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 р. № 50 „Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік" викласти в такій редакції: „премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 125 відсотків посадового окладу; науково - педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково - педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - 105 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 90 відсотків посадового окладу. Цей наказ застосовується з 1 червня 2011 року.

За ч. 1 ст. 244 - 2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

В постанові Верховного суду України від 26.02.2013 р. по справі № 21 - 5а13 зазначається, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Постановою КМУ № 1294 МО дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі на менше 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

На виконання зазначеної постанови МО наказами № 576 і 50 встановило розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010 та 2011 роках відповідно.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі МО для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках відповідно.

В постанові Верховного суду України від 06.11.2013 р. по справі № 21 - 344а13 зазначається, що вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні судом касаційної інстанції наведених норм матеріального права, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вже неодноразово висловила правову позицію у спорах цієї категорії, зокрема, у постановах від 26 лютого, 14 травня, 18 червня та 10 вересня 2013 року (справи № № 21-5а13, 21-109а13, 21-165а13, 21-223а13, відповідно), яка полягає в тому, що встановлена наказом № 576 премія має тимчасовий характер, її виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міноборони для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 році. А тому встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що встановлені зазначеними наказами Міністра оборони України премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році. А тому встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Крім того, згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Наведене свідчить про те, що зміна розміру премії як в сторону його збільшення, так і в сторону його зменшення, не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, за винятком тих випадків, коли новий розмір або новий вид премій встановлюється рішеннями Кабінету Міністрів України.

Враховуючи викладене, вищезазначені накази Міністра оборони України, якими встановлювались конкретні розміри премій військовослужбовців, не можуть бути підставою для перерахунку пенсії позивачу, тому підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_1 немає.

На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII, постанов Верховного суду України від 26.02.2013 р. по справі № 21 - 5а13 та від 06.11.2013 р. по справі № 21 - 344а13, керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 11, 17, 69 - 71, 159 - 163, 244 - 2 КАС України, суд

постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про поновлення строку звернення про перерахунок пенсії та визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: