Ухвала суду № 39137741, 03.06.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2014
Номер справи
574/274/14-а
Номер документу
39137741
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2014 р.Справа № 574/274/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Калиновського В.А.

Суддів: Бегунца А.О. , Бенедик А.П.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного Фонду України в Буринському районі Сумської області на постанову Буринського районного суду Сумської області від 28.03.2014р. по справі № 574/274/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного Фонду України в Буринському районі Сумської області

про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Буринського районного суду Сумської області з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Буринському районі Сумської області, в якому просила суд:

1. Визнати протиправною відмову відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області (вул. Щорса, буд.6,м.Буринь, Сумська обл., ідентифікаційний код 22^77037), включити в заробітну плату для обрахунку пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення і індексацію та здійснити перерахунок та виплату, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, мешканці АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсії як державному службовцю з 05 березня 2010 року на підставі довідки Управління Пенсійного Фонду України в Буринському районі Сумської області за №2 від 18.02.2014р. про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення).

2. Зобов'язати відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області (вул.Щорса, буд.6,м.Буринь, Сумська обл., ідентифікаційний код 22977037). здійснити перерахунок та виплату, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, мешканці АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсії як державному службовцю з 05 березня 2010 року на підставі довідки Управління Пенсійного Фонду України в Буринському районі Сумської області за №2 від 18.02.2014р про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації).

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 28.03.2014 року зазначений адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, а саме: Закону України «Про державну службу», Закону України від 05 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення», з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться в управлінні пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області на обліку як пенсіонер і отримує пенсію як державний службовець з 05.03.2010 р. відповідно до Закону України «Про державну службу».

Позивачка має 10 ранг державного службовця. Стаж служби в органах державної влади складає 12 років 02 місяців та 23 дні. Останнє місце роботи і посада - заступник начальника управління - начальник відділу надходження доходів управління Пенсійного фонду України в Буринському районі.

05 березня 2010 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про призначення їй пенсії як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу». При призначенні пенсії в довідці управління пенсійного фонду України Буринського району Сумської області від 05 березня 2010 року №4 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону-України «Про державну службу» не було внесено внесено графу 9 «Інші виплати» за 24 календарні місяці, які складаються з індексації грошових доходів та матеріальної допомоги на оздоровлення.

Про дану обставину позивачка довідалась 18 лютого 2014 року та відповідно отримала нову (уточнену) довідку управління пенсійного фонду України Буринського району Сумської області від 18 лютого 2014 року №2 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» до якої було внесено в графу 9 «Інші виплати» за 24 календарні місяці в загальному розмірі 12 845 грн. 95 коп., які складаються з індексації грошових доходів та матеріальної допомоги на оздоровлення.

18 лютого 2014 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та включення усіх виплат, що будуть відображені у довідці, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включити до складу заробітної плати для здійснення донарахування призначеної пенсії, в тому числі, індексації грошових доходів та матеріальної допомоги на оздоровлення.

19 лютого 2014 року відповідач надав відповідь на вказане звернення, в якому зазначив, що пенсія призначена та виплачується за нормами чинного законодавства і підстав для перерахунку пенсії немає.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що оскаржувані дії відповідача прийняті та вчинені не на підставі, не у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; без використання повноважень з метою, з якою це повноваження надано; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. При цьому середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 на 60.

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року розрахунку заробітної плати державного службовця крім посадового окладу, надбавки за ранг, за вислугу років, включені середньомісячні розміри за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсію, надбавки за високі досягнення у праці та премії з урахуванням премій до свят, що передбачено законодавством. На думку відповідача такі виплати, як індексація, грошова винагорода, разова премія, матеріальна допомога на оздоровлення вищезазначеною постановою при визначенні заробітку державного службовця не передбачені, то до розрахунку заробітної плати не включаються.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в відповідному розмірі від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

У частині першій статті 1 Закону України від 24.03.1995 року N 108/95-ВР "Про оплату праці" (далі - Закон N 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати (виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми).

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, входили до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України від 05 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, висновок відповідача про те, що матеріальна допомога для оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не враховуються при обчисленні розміру пенсії державного службовця, оскільки такі види виплат не включаються до складу заробітної плати державного службовця, є помилковим.

Колегія суддів погоджується з висновками першої інстанції що, відмовляючи в задоволені заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, відповідач керувався положеннями Законів України «Про державну службу» і «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними.

У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону «Про пенсійне забезпечення».

Вищенаведене узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постанові від 20.02.2012 року, яка в силу ст.244-2 є обов'язковою для всіх судів України.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України..

Колегія суддів зазначає, що Управління Пенсійного Фонду України в Буринському районі Сумської області, відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", а тому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позовні вимоги про зобов'язання здійснити позивачеві перерахунок пенсії з урахуванням зазначених видів виплат є обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Буринського районного суду Сумської області від 28.03.2014 року по справі № 574/274/14-а прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Буринському районі Сумської області залишити без задоволення.

Постанову Буринського районного суду Сумської області від 28.03.2014р. по справі № 574/274/14-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Калиновський В.А.Судді(підпис) (підпис) Бегунц А.О. Бенедик А.П.