Постанова № 39136186, 04.06.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2014
Номер справи
818/1294/14
Номер документу
39136186
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2014 р. Справа №818/1294/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Воловика С.В.

за участю секретаря судового засідання - Шевець Ю.П.,

представника позивача - Макаренко Н.М.,

представника відповідача - Білери Ю.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 818/1294/14

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області

до Військової частини 2276 Національної гвардії України

про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі (далі по тексту - позивач, УПФУ в м. Охтирці та Охтирському районі) звернулось до суду з позовною заявою до Військової частини 2276 Національної гвардії України (далі по тексту - відповідач), в якому просить суд:

- стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2 за квітень 2014 року в сумі 1307 грн. 61 коп.

Позивач мотивує свої вимоги тим, що відповідач всупереч вимог Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003 року № 21-1 не відшкодував у встановлений строк та розмірі фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 за квітень 2014 року в розмірі 1307 грн. 61 коп.

Відповідач із позовом не погодився. У запереченнях проти позову зазначив, що пунктом 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України передбачено відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах для платників, визначених у пункті 2.1.1 Інструкції. Військові частини включені до пункту 2.1.2 та не відносяться до платників, визначених у п. 2.1.1. Військова частина утримується за рахунок коштів Державного бюджету України, в якому не передбачено для внутрішніх військ МВС України видатків на відшкодування пільгових пенсій. Розраховуючи витрати по виплаті і доставці пенсій, призначених за пунктами "б"-"з" Закону України "Про пенсійне страхування" позивач діяв всупереч вимогам Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки він регулює застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (далі - Списки) при обчисленні стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію відповідно до підпунктів "а", "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Крім того, зазначає, що позивач направив належним чином не засвідчені копії повідомлень та розрахунків та не вірно розрахував суми, визначені до виплати. Просить відмовити в задоволенні позову.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала із зазначених підстав. Додатково пояснила, що підстави, суб'єкти, розмір відшкодування врегульований Законом "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якого відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та має обов'язок відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону № 1788-ХП (список №2). Інструкція ж № 21-1 врегульовує процедуру сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, порядок відшкодування пільгових пенсій відповідно до прикінцевих положень Закону № 1058 (за списком № 1). Зазначає, що ОСОБА_3 працював у військовій частині як вільнонаймана особа, не підпадає під пункти 7-9, 12-14, 17 та 18 статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а відповідач повинен відшкодовувати управлінню фактичні витрати на виплату та доставку йому пільгової пенсії.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Військова частина 2276 є юридичною особою та внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.7-9).

03.04.2014 року позивач надіслав відповідачу для відшкодування розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з квітня 2014 року. Цим розрахунком визначено до сплати 1307 грн. 61 коп. (а.с.5,6).

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту - Закон № 1058-ІV) Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

На момент набрання чинності Законом № 1058-ІV питання щодо відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "б" статті 13 Закону № 1788-ХН. було врегульовано Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування " ( далі - Закон 400/97-ВР). Пунктом 1 статті 1 цього закону встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників. Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_3 працював у Військовій частині 2276 на посаді електрогазозварювальника як вільнонаймана особа.

Відповідно до абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування " для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування " встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" №21-1 визначає процедуру добровільної участі осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Підстави, суб'єкти, розмір відшкодування врегульований Законом №400, відповідно до якого відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та має обов'язок відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону "Про пенсійне забезпечення" (список №2). Інструкція ж № 21-1 врегульовує процедуру сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, порядок відшкодування пільгових пенсій відповідно до прикінцевих положень Закону № 1058 (за списком №1). Проте, при складанні розрахунків відшкодування органи Пенсійного фонду керуються також нормами Інструкції №21-1, так як вона врегульовує загальний порядок відшкодування пільгових пенсій, зокрема складання розрахунків, їх надсилання, строки сплати, затверджує самі форми розрахунків.

В законі № 1058 та Інструкції № 21-1 окремо виділені підприємства, установи, організації, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору та військові частини, які виплачують заробітну плату, грошове забезпечення, винагороду та особи, за яких вони сплачують страхові внески. Відповідно до п. 2 ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" роботодавцями є підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, - для осіб, зазначених у пунктах 7 - 9, 12 - 14, 17 і 18 статті 11 цього Закону. ОСОБА_3 не відноситься до категорії осіб, визначених у пунктах 7 - 9, 12 - 14, 17 і 18 статті 11 цього Закону, оскільки працював у військовій частині як вільнонаймана особа.

Враховуючи викладене, суд приходить до переконання, що відповідач відповідно до чинного законодавства повинен відшкодовувати управлінню пенсійного фонду фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій.

Станом на день розгляду справи сума, яка була визначена до сплати за квітень 2014 року не сплачена та становить 1307 грн. 61 коп. Доводи відповідача, викладені в запереченнях проти позову, не спростовують висновків позивача та не ґрунтуються на вимогах закону. Враховуючи викладене, суд вважає необхідним задовольнити позов та стягнути з відповідача на користь УПФУ в м. Охтирці та Охтирському районі заборгованість з відшкодування пільгових пенсій за списком № 2 за квітень 2014 року.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області до Військової частини 2276 Національної гвардії України про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з Військової частини 2276 Національної гвардії України (42700, Сумська область, Охтирський район, с. Климентове, код 14323534) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області (42700, Сумська область, м. Охтирка, код 37761543) заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 за квітень 2014 року в сумі 1 307, 61 (одна тисяча триста сім) грн. 61 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.В. Воловик

З оригіналом згідно

Суддя С.В. Воловик

Повний текст постанови складений 10.06.2014 року.