10.2.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 червня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/3242/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ковальової Т.І.,
при секретарі судового засідання - Ігнатович О.А.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Первомайську Луганської області до державного підприємства «Первомайськвугілля» (відокремлений підрозділ шахта «Гірська») про стягнення відсотків у сумі 61044,33 грн., -
ВСТАНОВИВ:
12 травня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Первомайську Луганської області до державного підприємства «Первомайськвугілля» (відокремлений підрозділ шахта «Гірська») про стягнення відсотків у сумі 61044,33 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ВП шахтою «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» відповідно до частини 4 статті 2 Закону України «Про погашення заборгованості державних підприємств вугільної галузі із сплати страхових внесків та штрафних санкцій (пені) до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» було нараховано відсотки на розстрочену суму заборгованості в сумі 61044,33 грн. (шістдесят одна тисяча сорок чотири гривні 33 коп.), що підтверджується розрахунком відсотків та актом звіряння розрахунків станом на 22.03.2014 р., але до цього часу сума нарахованих відсотків не сплачена.
Позивач просить суд стягнути з державного підприємства «Первомайськвугілля» відсотки в сумі 61044,33 грн., нараховані на суму непогашеної заборгованості, на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Первомайську Луганської області та перерахувати на р/р 37177412001259 МФО 804013 в ГУДКСУ Луганської області, код ЄДРПОУ 25926780.
Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце слухання справи, не прибув до суду, надав через канцелярію суду клопотання про перенесення слухання справи, у зв'язку з поганим транспортним сполученням.
Згідно вимог ст. 128 КАС України визначено правове регулювання наслідків неявки в судове засідання особи, яка бере участь у справі, які спрямовані на забезпечення прав щодо участі у судовому розгляді осіб, які беруть участь у справі, у разі їх неприбуття з об'єктивних причин.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Згідно ч. 1 ст. 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Кодекс адміністративного судочинства України не містить положень, підстав і можливості відкладення розгляду справи за межами місячного строку чи продовження строку вирішення спору по справі, підстави для зупинення провадження по справі відсутні.
Стаття 71 КАС України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали. Суд може збирати докази з власної ініціативи.
Суд не вбачає підстав для задоволення клопотання позивача про перенесення слухання справи. На думку суду наявних в матеріалах справи доказів достатньо для розгляду справи по суті.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, не прибув до суду, надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, у якому зазначив, що позовні вимоги визнає в повному обсязі, вважає їх такими, що підлягають задоволенню та просив розгляд справи проводити без участі представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що державне підприємство "Первомайськвугілля" є юридичною особою, належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, в своїй структурі має відокремлений підрозділ без права юридичної особи - «Шахта «Гірська», який є платником страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та взято на облік у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Первомайську Луганської області, що сторонами по справі не оспорюється.
На підставі Закону України «Про погашення заборгованості державних підприємств вугільної галузі із сплати страхових внесків та штрафних санкцій (пені) до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» № 332-УІІ від 18.06.2013 р., постанови правління Фонду від 18.12.2013 р. № 16, якою затверджено Порядок укладання договору про розстрочення заборгованості державних підприємств вугільної галузі із сплати страхових внесків та штрафних санкцій (пені) до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Первомайську Луганської області та відокремленим підрозділом шахти «Гірська» державного підприємства «Первомайськвугілля» 31.01.2014 р. за № 6/14 укладено договір розстрочки на суму заборгованості на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, що утворилася до 01 січня 2011 року та не погашена на день набрання чинності Законом, під відсотки, розраховані за період, що починається з дня укладення цього Договору та закінчується днем погашення розстроченої суми, виходячи з облікової ставки Національного банку України, діючої на час сплати чергового місячного платежу, та зі сплати штрафних санкцій (пені), нарахованих на суму цієї заборгованості, які не погашені на день набрання чинності Законом, строком на шістдесят календарних місяців з 01 лютого 2014 року по 01 лютого 2019 року (а.с.7-12).
Відповідно до п. 2.5 вищевказаного договору підприємство відповідача взяло на себе обов'язок по погашенню заборгованості не пізніше 28 числа кожного місяця рівними частинами, починаючи з 01 лютого 2014 року та закінчуючи 01 лютого 2019 року, а також сплатити протягом 3-х банківських днів з дня розірвання цього Договору невнесену суму розстроченої суми заборгованості, а також відсотки, нараховані відповідно до частини четвертої статті 2 Закону, на таку розстрочену суму заборгованості (а.с.11).
Заборгованість ВП шахти «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» перед Фондом на дату підписання цього Договору складала 6 721 321 грн. 58 коп. (шість мільйонів сімсот двадцять одна тисяча триста двадцять одна гривня 58 коп.), з яких: 4 835 289 грн.60 коп. (чотири мільйони вісімсот тридцять п'ять тисяч двісті вісімдесят дев'ять гривень 60 коп.) заборгованість зі сплати страхових внесків, та 1 886 031 грн. 98коп. (один мільйон вісімсот вісімдесят шість тисяч тридцять одна гривня 98 коп.) - штрафні санкції (пеня) (а.с.9).
Щомісячний платіж згідно договору складав 112 022 грн.03 коп. (сто дванадцять тисяч двадцять дві гривні 03 коп.).
Пунктом 2.1. Договору передбачено, що відділення Фонду має право достроково розірвати цей Договір та пред'явити до сплати невнесену суму розстроченої заборгованості, а також відсотки, нараховані відповідно до ч. 4 ст. 2 Закону, на таку розстрочену суму, якщо Підприємство не виконує умов договору про розстрочення заборгованості.
ВП шахти «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» не виконало умови договору про розстрочення заборгованості, у зв'язку з чим, відділенням виконавчої дирекції Фонду в м. Первомайську 17.03.2014 р. цінним листом було направлено повідомлення про розірвання цього договору (а.с.15).
ВП шахтою «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» відповідно до частини 4 статті 2 Закону України «Про погашення заборгованості державних підприємств вугільної галузі із сплати страхових внесків та штрафних санкцій (пені) до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» було нараховано відсотки на розстрочену суму заборгованості в сумі 61044,33 грн. (шістдесят одна тисяча сорок чотири гривні 33 коп.), що підтверджується розрахунком відсотків станом на 22.03.2014 р. (підписаний обома сторонами) та актом звірки взаємних розрахунків, але на день розгляду справи сума нарахованих відсотків не сплачена (а.с.13,14,16).
Відповідно до статті 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим держаним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.
Закон України «Про погашення заборгованості державних підприємств вугільної галузі із сплати страхових внесків та штрафних санкцій (пені) до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» № 332-УІІ від 18.06.2013 регулює відносини, пов'язані з погашенням заборгованості державних підприємств вугільної галузі із сплати страхових внесків та штрафних санкцій (пені) до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд).
Дія цього Закону поширюється на вугледобувні, шахтовуглебудівні підприємства, шахти, відокремлені підрозділи зазначених підприємств (шахт), що мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами та належать до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України або є господарськими товариствами, щодо яких Міністерство енергетики та вугільної промисловості України здійснює повноваження з управління корпоративними правами держави, які є страхувальниками відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та до 1 січня 2011 року перебували на обліку Фонду як платники страхових внесків (далі - державні підприємства вугільної галузі) (стаття 1 Закону).
Відповідно до ст.2 Закону України «Про погашення заборгованості державних підприємств вугільної галузі із сплати страхових внесків та штрафних санкцій (пені) до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» № 332-УІІ від 18.06.2013 погашення заборгованості державних підприємств вугільної галузі із сплати страхових внесків та штрафних санкцій (пені) до Фонду, у тому числі встановленої судовими рішеннями, здійснюється шляхом розстрочення. Розстроченню підлягає сума заборгованості державного підприємства вугільної галузі із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, що утворилася до 1 січня 2011 року, та із сплати штрафних санкцій (пені), нарахованих на суму цієї заборгованості, які не погашені на день набрання чинності цим Законом (далі - сума заборгованості).
Суми заборгованості за зверненнями державних підприємств вугільної галузі можуть бути розстрочені на строк не більш як 60 календарних місяців з дати укладення договору про розстрочення суми заборгованості відділеннями виконавчої дирекції Фонду.
З метою розстрочення заборгованості державне підприємство вугільної галузі звертається до відділення виконавчої дирекції Фонду за його місцезнаходженням протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності цим Законом.
Сума розстроченої заборгованості погашається з місяця, що настає за місяцем укладення договору про розстрочення суми заборгованості, та підлягає сплаті рівними частинами щомісяця, не пізніше 28 числа.
Розстрочення заборгованості надається під відсотки, розраховані за період, що починається з дня укладення договору про розстрочення суми заборгованості та закінчується днем погашення розстроченої суми, виходячи з облікової ставки Національного банку України, що діє на час сплати чергового місячного платежу. Зазначені відсотки нараховуються державним підприємством вугільної галузі, але не сплачуються, крім випадків, коли договір про розстрочення суми заборгованості підлягає розірванню.
Відсотки, нараховані згідно з цією частиною, списуються під час остаточного погашення державним підприємством вугільної галузі розстроченої суми заборгованості.
На розстрочену суму заборгованості не нараховуються штрафні санкції (пеня), крім випадків, коли договір про розстрочення суми заборгованості підлягає розірванню.
Отже, нарахування боржнику відсотків за несплату страхових внесків за договором про розстрочення заборгованості, передбачена ст. 2 Закону № 332 та самим договором.
Відповідно до ст. 3 Закону № 332 договір про розстрочення заборгованості укладається між державним підприємством вугільної галузі та відділенням виконавчої дирекції Фонду у порядку та за формою, встановленими правлінням Фонду.
Згідно ст. 4 Закону № 332 договір про розстрочення заборгованості підлягає розірванню у разі, якщо державне підприємство вугільної галузі:
1) не виконує умов договору про розстрочення заборгованості;
2) ліквідується;
3) визнається неплатоспроможним у встановленому законом порядку;
4) включено до Державної програми приватизації як об'єкт, що підлягає приватизації;
5) включено до переліку об'єктів паливно-енергетичного комплексу державної власності, які передаються в оренду чи концесію.
Розірвання договору про розстрочення заборгованості тягне за собою обов'язок державного підприємства вугільної галузі сплатити непогашену суму розстроченої заборгованості та відсотки, нараховані, але не сплачені на погашену суму заборгованості відповідно до частини четвертої статті 2 цього Закону.
Відповідач визнав позовні вимоги у повному обсязі, про що зазначив у письмовому зверненні до суду.
В силу ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
У частинах 3, 4 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.
Враховуючи викладене, а також те, що відповідачем за час судового розгляду справи у добровільному порядку сума нарахованих відсотків не сплачена, позовні вимоги визнаються судом такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 94, 99, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Первомайську Луганської області до державного підприємства «Первомайськвугілля» (відокремлений підрозділ шахта «Гірська») про стягнення відсотків у сумі 61044,33 грн., - задовольнити.
Стягнути з державного підприємства «Первомайськвугілля» відсотки в сумі 61044,33 грн. (шістдесят одна тисяча сорок чотири гривні 33 коп.), нараховані на суму непогашеної заборгованості, на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Первомайську Луганської області та перерахувати на р/р 37177412001259 МФО 804013 в ГУДКСУ Луганської області, код ЄДРПОУ 25926780.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 10 червня 2014 року.
Суддя Т.І. Ковальова