справа № 2а/267/90/14
ЄУЕ 267/2259/14-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 травня 2014 року
86103, Донецька область, м. Макіївка,
пр-т Генерала Данилова, б. 21
Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області
у складі головуючого судді Наумової О.С.,
при секретарі судового засідання Ковальчук Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки
про визнання дій щодо невключення у розрахунок пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати в сумі 16 065, 56 грн. за період з 01.11.2010р. по 31.10.2012р. неправомірними; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки здійснити перерахунок та виплату пенсії (в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу») з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, всього в сумі 16 065,56 грн. за період з 01.11.2010р. по 31.10.2012р., зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки виплатити суму донарахованої та недоотриманої пенсії, починаючи з 01.04.2014р.
за участю сторін:
від позивача: ОСОБА_2 - особисто
від відповідача: Шевченко О.В. - за довіреністю
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки (далі - УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки) про визнання дій щодо невключення у розрахунок пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати в сумі 16 065, 56 грн. за період з 01.11.2010р. по 31.10.2012р. неправомірними; зобов'язання УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки здійснити перерахунок та виплату пенсії (в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу») з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, всього в сумі 16 065,56 грн. за період з 01.11.2010р. по 31.10.2012р., зобов'язання УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки виплатити суму донарахованої та недоотриманої пенсії, починаючи з 01.04.2014р. (з урахуванням уточнених вимог).
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що їй була призначена пенсія по інвалідності ІІ групи від загального захворювання відповідно до Закону України «Про державну службу». До складу заробітної плати при визначені розміру пенсії було враховано посадовий оклад, надбавки за ранг, вислугу років, за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи та премії.
08.04.2014р. вона звернулася до УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації, які зазначені в довідці УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки від 04.04.2014 року за № 55 про складові заробітної плати за період з 01.11.2010р. по 31.10.2012р.
На її звернення рішенням УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки № 77 від 16.04.2014р. відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати згідно ст. 33 даного Закону не входить в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю.
Вважає, що вказане рішення не відповідає законодавству, порушують її конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі відповідному заробітній платі.
Зазначає, що згідно ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 вищевказаного Закону визначає структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно ст. 46 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, надбавок до нього та премій, надбавки за ранги, вислугу років на державній службі та інших надбавок. Крім того, п. 7 ст. 33 цього Закону встановлено, що умови праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, премій, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000р. № 865 встановлено порядок обчислення заробітної плати для призначення та перерахунку пенсії державного службовця, згідно із п. 1 якої розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60".?
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, вважає, що допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати є складовими заробітної плати державного службовця.
Тому, посилаючись на ст.ст. 8, 19, 22, 46, 92 Конституції України, ст. ст. 40, 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 46 Закону України "Про державну службу", Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», просить позов задовольнити.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав заперечення на позов, в яких відзначив, що позивач перебуває на обліку в УПФУ з 15.11.2012р., їй призначено пенсію по інвалідності відповідно до закону «Про державну службу». Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії,- з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
ОСОБА_2 звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації зарплати згідно наданої довідки УПФУ від 04.04.2014р. № 9/07-55 для призначення пенсії 08.04.2013р. Таким чином, право на перерахунок пенсії у ОСОБА_4 виникло з 01.04.2014р.
Отже, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати згідно ст. 33 даного Закону не входить в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю.
Вищий адміністративний суд в ухвалах від 23.10.2012 року по справі №К/9991/47745/11, від 23.08.2012 року по справі №К/9991/32511/12 та від 16.02.2012 року по справі №К/9991/17893/11 вважає правильним висновок судів про необґрунтованість вимог щодо визнання протиправними дій відповідача по не включенню до складу заробітної плати для призначення та перерахунку пенсії матеріальної допомоги, оскільки враховуючи положення ст. 33 Закону України «Про державну службу», вказана допомога не входить до складу заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою.
В даних рішеннях суд касаційної інстанції аналізував норми Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР (далі - Закон № 108/95), відповідно до статті якого заробітна плата визначена як винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Стаття 2 даного Закону визначає структуру заробітної плати та не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. У зазначеній нормі відсутнє таке поняття, як матеріальна допомога. Матеріальні витати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога це не є ідентичними поняттями, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону № 3723, визначається за вибором того, хто звертається за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарні місяці такої роботи підряд.
Зважаючи на те, що до чинного законодавства, зокрема, до Закону № 3723 та постанови КМУ від 31.05.2000р. N 865 не вносилось зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону № 3723, відповідно, при визначені заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезгаданими нормативно-правовими актами.
Премію з економії заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, суми індексації заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст. 33 Закону № 3723 до заробітної плати, оскільки дані виплати носять нерегулярний, а одноразовий характер; вищевказані виплати носять разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Тому просить відмовити у задоволенні позову.
Вислухавши в судовому засіданні сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з таких підстав.
Пенсійний фонд України, згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011р. № 384/2011, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки, згідно із Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 25.02.2008р. № 5-5), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.05.2002р. за № 442/6730, є органом Фонду, підпорядкованим відповідно головному управлінню в області, що разом з цими управлінням утворює систему територіальних органів Фонду.
Відповідно до п. 1.2. даного Положення управління у своїй діяльності керується, зокрема, Конституцією та законами України, актами Кабінету Міністрів України.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_2 працювала на посаді головного спеціаліста відділу з призначення пенсії УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки, що вбачається з трудової книжки та довідок УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки від 14.11.2012р. № 13768/007 та від 04.04.2014р. № 9/07-55 (а.с. 9 - 16).
Для нарахування пенсії надала до УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки довідку УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки про складові заробітної плати від 04.04.2014р. № 9/07-55 (а.с. 8) для призначення (перерахунку) пенсії за формою, затвердженою Постановою Правління ПФУ від 14.02.2011р. №5-1, в яку були включені й інші виплати:
Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 47 561,77 грн. Матеріальна допомога на оздоровлення 6 173,19 грн., індексація заробітної плати 9 892,37грн. Всього 1 6 065,56 грн.
У довідці вказано, що на всі виплати, включені в довідку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 .01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
На звернення позивача про здійснення перерахунку пенсії від 08.04.2014р. рішенням УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки від 16.04.2014р. № 77 «Про відмову в перерахунку пенсії» (а.с. 6, 7) відмовлено з посиланням на те, що згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. При цьому, відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати згідно ст. 33 даного Закону не входить в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю.
Суд зазначає, що згідно із ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 р. у справі №2а-4753/09/2670 постанову Правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 р. №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 р. №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
Вказане рішення набуло законної сили, і враховується судом під час розгляду даної адміністративної справи згідно ч. 1 ст. 72 КАС України.
За результатами розгляду справи №2а-4753/09/2670 Окружний адміністративний суд м. Києва у постанові від 13.08.2010 р. дійшов висновку про те, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Відповідна позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в "Узагальненні судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам" (Юридичний вісник України, 06.2008, № 23).
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що неврахування оскаржуваною постановою складових заробітної плати, на підставі якої встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили - Закону України №3723, Постанови №865.
Верховний Суд України, усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права касаційним судом, вважає неправильним висновок цього суду в оскаржуваних ухвалах про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, висновок відповідача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону №1058-IV та стаття 66 Закону №1788-XII.
Такі висновки викладено в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі за аналогічним позовом фізичної особи до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області, Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.
За приписами частини другої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Згідно ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Викладена вище правова позиція Верховного Суду України міститься у постанові, прийнятій за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС України, тому є обов'язковою до застосування судом під час розгляду адміністративної справи.
З огляду на вищевикладене суд не вважає за необхідне повторно аналізувати положення законодавства, оцінка яких вже неодноразово надана судами, зокрема, і Верховним Судом України.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що в порушення вимог діючого законодавства, УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки неправомірно було відмовлено позивачу спірним рішенням у перерахунку пенсії і не враховано матеріальну допомогу на оздоровлення.
Те саме стосується і сум індексації заробітної плати на які також були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, т.я. суми індексації є складовою заробітної плати і входять до складу фонду оплати праці, але які також відповідачем до заробітку для обчислення пенсії не були включені, як вид оплати праці, на який нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
ОСОБА_2 звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації зарплати 08.04.2014р. Таким чином, у відповідності до вимог ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на перерахунок пенсії у неї виникло з 01.04.2014р.
Згідно із ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Суд вважає можливим задовольнити позов ОСОБА_2, у зв'язку із чим зобов'язує УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки здійснити перерахунок пенсії у п'ятнадцятиденний строк, починаючи з дня звернення, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації грошових доходів громадян з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум.
Суд доходить висновку, що відповідач не довів правомірність прийняття свого рішення відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України. Тому суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Таким чином, для захисту прав, свобод та інтересів ОСОБА_2, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених нею позовних вимог та скасувати також рішення УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки № 77 від 16.04.2014р. про відмову в перерахунку пенсії.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки про визнання дій щодо невключення у розрахунок пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати в сумі 16 065, 56 грн. за період з 01.11.2010р. по 31.10.2012р. неправомірними; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки здійснити перерахунок та виплату пенсії (в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу») з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, всього в сумі 16 065,56 грн. за період з 01.11.2010р. по 31.10.2012р., зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки виплатити суму донарахованої та недоотриманої пенсії, починаючи з дня звернення, тобто з 01.04.2014р. - задовольнити повністю.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області № 77 від 16.04.2014р. про відмову у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії (в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу») з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, всього в сумі 16 065,56 грн. за період з 01.11.2010р. по 31.10.2012р.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки виплатити суму донарахованої та недоотриманої пенсії, починаючи з дня звернення, тобто з 01.04.2014р.
В частині присудження виплати перерахованої пенсії допустити негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та її проголошені в судовому засіданні 21 травня 2014 року. Провний текст постанови виготовлений 26 травня 2014 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.С. Наумова