Ухвала суду № 39128134, 03.06.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2014
Номер справи
522/27520/13-а
Номер документу
39128134
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

03 червня 2014 р.м.ОдесаСправа № 522/27520/13-а

Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Донцов Д.Ю.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Милосердного М.М.

(у зв'язку з неприбуттям у судове засідання сторін, справа

розглядається в порядку п.2 ч.1 ст.197 КАС України)

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Виконавчого комітету Одеської міської ради на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 27 лютого 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №370 від 26 вересня 2013 року «Про скасування свідоцтв про право власності на нежитлові приміщення по АДРЕСА_1 серії САЕ 797826 та САЕ 797827, виданих виконавчим комітетом Одеської міської ради 27.12.2012 р. гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_2.»

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 27 лютого 2014 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволений в повному обсязі. Визнано незаконним та скасовано рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №370 від 26 вересня 2013 року «Про скасування свідоцтв про право власності на нежитлові приміщення по АДРЕСА_1 серії САЕ 797827, виданих виконавчим комітетом Одеської міської ради 27.12.2012 р. гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_2.».

В апеляційній скарзі Виконавчого комітету Одеської міської ради ставиться питання про скасування судового рішення, в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Виконавчого комітету Одеської міської ради, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі свідоцтва про право власності серії САЕ №797827, виданого 27 грудня 2012 року Виконавчим комітетом Одеської міської ради, позивач є співвласником нежитлового приміщення АДРЕСА_1

Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради № 370 від 26 вересня 2013 року «Про скасування свідоцтв про право власності на нежитлові приміщення по АДРЕСА_1 серії САЕ 797826 та САЕ 797827, виданих виконавчим комітетом Одеської міської ради 27.12.2012 р. гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_2.», було скасовано зазначені свідоцтва на підставі порушення ст.ст. 125, 126 Земельного Кодексу України, а також норм «Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року №75.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

При розгляді адміністративного позову щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суди, відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключною компетенцією міської ради є скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень.

Виконавчим органом міської ради є її виконавчий комітет, відділ, управління та інші створювані радою виконавчі органи (ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до п.9 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.

Отже, оскільки свідоцтва про право власності на нежитлові приміщення ОСОБА_3 та ОСОБА_2 були видані виконавчим комітетом Одеської міської ради на виконання розпорядження міського голови від 30.01.2003р. №59-01р «Про оформлення свідоцтв про право власності на об'єкти нерухомого майна», яким виконавчому комітету Одеської міської ради в особі юридичного управління Одеської міської ради було доручено оформляти та видавати свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майн, що перебувають у власності юридичних чи фізичних осіб в м. Одесі, колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги та погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що приймаючи оскаржуване рішення відповідач вийшов за межі наданих йому повноважень.

Крім того, частиною 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або Законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Отже, за змістом норм чинного законодавства органи місцевого самоврядування не можуть в односторонньому порядку скасовувати свої попередні рішення, якщо на підставі приписів цих рішень виникли певні правовідносини і їх суб'єкти заперечують проти їх припинення, та у подібних випадках рішення можуть визнаватися не чинними та скасовуватись у судовому порядку.

Конституційний Суд України в рішенні від 16.04.2009р. №7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування, за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні») дійшов висновку про те, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

Згідно зазначеного вище рішення Конституційного Суду України ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

З урахуванням наведеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення відповідача про скасування свідоцтв про право власності на нежитлові приміщення, оскільки Виконавчий комітет Одеської міської ради приймаючи спірне рішення діяв всупереч вимогам Конституції та Законів України, порушуючи при цьому права та законні інтереси позивача.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Крім того, при подачі апеляційної скарги апелянтом в порушення вимог ч.6 ст.187 КАС не було сплачено судовий збір.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Отже, відповідно до Закону України "Про судовий збір", розмір судового збору, що має бути сплачений особою, яка подає апеляційну скаргу в межах даної справи складає 36 грн. 54 коп., які підлягають стягненню з Виконавчого комітету Одеської міської ради.

Керуючись ст.ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Одеської міської ради залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 27 лютого 2014 року залишити без змін.

Стягнути з Виконавчого комітету Одеської міської ради судовий збір у розмірі 36 грн. 54 коп. на рахунок № 31212206781008, отримувач: ГУДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ суду 34380461.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді: