Постанова № 39122305, 15.05.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2014
Номер справи
804/5422/14
Номер документу
39122305
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2014 р. Справа № 804/5422/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфанової О.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Банк" Фінанси та Кредит" до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, третя особа - Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язаання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Публічного акціонерного товариства "Банк" Фінанси та Кредит" до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, третя особа - Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області щодо невиконання платіжного доручення №1790 від 06.08.2013 року Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дінпропетровській області про перерахування на користь АТ «Банк «Фінанси та Кредит» боргу у сумі 106 911,24 грн. (сто шість тисяч дев'ятсот одинадцять гривень 24 коп.);

зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області перерахувати кошти на користь Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит», від імені якого діє Криворізька філія АТ „Банк „Фінанси та Кредит", на розрахунковий рахунок №29095060900980 у КФ АТ „Банк „Фінанси та Кредит" МФО 305835, ОКПО 24609556,у розмірі 106 911,24 грн. (сто шість тисяч дев'ятсот одинадцять гривень 24 коп.).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що депозитний рахунок Відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Дніпропетровські області, який відкритий в управлінні Державної казначейської служби України Дніпропетровській області, не є рахунком для зарахування коштів Державного бюджету України або місцевого бюджету. Кошти, які зараховуються на цей рахунок не є коштами Державного бюджету України або доходом Державного бюджету України або місцевого бюджету, ці кошти не мають ніякого відношення до виконання казначейством захищених статей видатків бюджету (виплата заробітної плати, комунальних послуг та енергоносіїв тощо), ці кошти є власністю АТ «Банк «Фінанси та Кредит», розміщенні на депозитному рахунку з метою виконання виконавчого листа №2-1621/11, від 27.03.2012 року виданого Дарницьким районним судом м. Києва.

Позивач надав клопотання про розгляд справи без участі представника.

Представник відповідача та представник третьої особи в судове засідання не з'явилися, повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що на виконанні Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дінпропетровській області (далі Відділ примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Дніпропетровські області) перебуває виконавче провадження №32518075 по примусовому виконанню виконавчого листа №2-1621/11 від 27.0.2012 року виданий Дарницьким районним судом м. Києва, про стягнення з ОСОБА_2 на користь АТ «Банк «Фінанси та Кредит» заборгованості у розмірі 215107,57 грн.

В ході примусового виконання вищевказаного рішення суду було звернуто стягнення на рухоме майно боржника, що передано у заставу Банку та реалізовано через прилюдні торги.

Старшим державним виконавцем Саванне С.М. відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Дніпропетровські області 06.08.2013 року видано розпорядження №1790 про перерахування на користь АТ «Банк «Фінанси та Кредит» коштів в сумі 106911,24 грн.

Відділом примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Дніпропетровські області направлено до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області платіжне доручення №1790 від 06.08.2013 року про перерахування на користь АТ «Банк «Фінанси та Кредит» боргу в сумі 106911,24 грн.

10.09.2013 року за вих. №3152 АТ «Банк «Фінанси та Кредит» направив до Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області заяву про те, що у встановлений законом строк кошти не були перераховані.

Державна казначейська служба України своїм листом № 14-11/995-6728 від 24.03.2014 повідомила, що відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011р. № 460/2011 "Про Положення про Державну казначейську службу України" казначейство здійснює через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів; управляє ліквідністю субрахунків єдиного казначейського рахунку. Функціонування єдиною казначейського рахунку регламентовано Положенням про єдиний казначейський рахунок, затверджений наказом Державної казначейської служби України від 26.06.2002р. № 122. При проведенні видатків розпорядників і одержувачів бюджетних коштів органи Казначейства в першу чергу та стислі терміни забезпечують виконання захищених статей видатків, перелік яких визначений частиною 2 статті 55 Бюджетного кодексу України, а саме виплату заробітної плати, стипендії, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, продуктів харчування, медикаментів тощо, враховуючи наповнення єдиного казначейського рахунку органами, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, врегульовані Законом України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21.04.1999.

Відповідно до статті 45 зазначеного Закону грошові суми, стягнуті з боржника, зараховуються державним виконавцем на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.

Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21.04.1999р. стягувачу - юридичній особі стягнуті грошові суми перераховуються державним виконавцем у встановленому порядку на визначені стягувачем належні йому рахунки.

Статтею 3 Закону України «Про державну виконавчу службу» № 202/98-ВР від 24.03.1998 визначено, що районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції є юридичними особами, мають відповідні рахунки в органах Державного казначейства України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках, гербову печатку. Міністерство юстиції України, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі мають відповідні рахунки в органах Державного казначейства України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках.

Відповідно до підпункту 12.1 пункту 12 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012 (далі по тексту - Інструкція № 512), органи ДВС мають відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках. Розрахунки з таких рахунків здійснюються тільки в безготівковій формі. Не допускаються видача та переказ стягнутих державними виконавцями сум стягувачам без зарахування на депозитний рахунок органу ДВС (підпункт 12.2 пункту 12).

При надходженні коштів на депозитний рахунок органу ДВС особа, відповідальна за ведення книги, повинна не пізніше наступного робочого дня повідомити начальника органу ДВС, від якого боржника чи стягувача надійшли кошти і в якій сумі. Начальник органу ДВС на виписці з рахунку Державної казначейської служби України або банку ставить напис «ознайомлений», підпис та дату ознайомлення. Після цього не пізніше наступного робочого дня особа, відповідальна за ведення книги, повідомляє державного виконавця про надходження депозитних сум. Державний виконавець на виписці Державної казначейської служби України або банку поряд із сумою, що надійшла на рахунок, ставить дату та підпис (підпункт 12.11 пункту 12 Інструкції № 512).

У разі відсутності відомостей, яким чином проводити виплату коштів, державний виконавець повідомляє стягувача про наявність належних йому коштів та пропонує йому повідомити шляхи отримання ним коштів (через фінансові установи з обов'язковим зазначенням реквізитів для перерахування коштів або поштовим переказом із зазначенням повної адреси стягувача) (підпункт 12.11 пункту 12 Інструкції № 512).

Після цього не пізніше ніж протягом трьох робочих днів від дня ознайомлення з інформацією про надходження коштів державний виконавець у разі достатності суми для покриття всіх вимог стягувача та наявності відомостей від стягувача про шляхи отримання ним коштів готує одне розпорядження (у тому числі за зведеним виконавчим провадженням), яким визначає належність указаних коштів та спосіб перерахування стягувачу, яке затверджується начальником органу ДВС із зазначенням дати та скріплюється печаткою органу ДВС. Указане розпорядження готується в двох примірниках, оригінал видається особі, відповідальній за ведення книги обліку депозитних сум, копія залишається у виконавчому провадженні. У разі якщо розпорядження про перерахування коштів за зведеним виконавчим провадженням має розмір більше одного аркуша, його сторінки прошиваються, пронумеровуються, та на зворотному боці останнього аркуша скріплюється печаткою органу ДВС із зазначенням кількості аркушів (підпункт 12.13 пункту 12 Інструкції № 512).

Копії платіжних доручень (реєстри до платіжних доручень) про перерахування коштів стягувачам долучаються до матеріалів виконавчого провадження, яким визначено належність указаних коштів стягувачам (підпунктів 12.14 пункту 12 Інструкції № 512).

Підготовка розрахункових документів про перерахування коштів здійснюється особою, відповідальною за ведення книги, не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з дня отримання розпорядження державного виконавця (підпункту 12.15 п. 12 Інструкції № 512).

При перерахуванні коштів, які належать стягувачу - юридичній особі, списання коштів з відповідних рахунків органу ДВС здійснюється на підставі платіжних доручень (підпункт 12.18 пункту 12 Інструкції № 512).

Платіжне доручення підписується керівником органу ДВС та особою, яка уповноважена на ведення відповідного рахунку органу ДВС (підпункт 12.21 пункту 12 Інструкції № 512).

Відповідно до статті 8 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» № 2346-III від 05.04.2001р. банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження. У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня. Міжбанківський переказ виконується в строк до трьох операційних днів. Внутрішньобанківський переказ виконується в строк, встановлений внутрішніми нормативними актами банку, але не може перевищувати двох операційних днів.

Згідно з пунктом 2.19 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України № 22 від 21.01.2004, розрахункові документи (документ на паперовому носії, що містить доручення та/або вимогу про перерахування коштів з рахунку платника на рахунок отримувача), що надійшли до банку протягом операційного часу, банк виконує в день їх надходження. Розрахункові документи, що надійшли після операційного часу, банк виконує наступного операційного дня.

Як вбачається з матеріалів справи, платіжне доручення відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Дніпропетровські області №1790 від 06.08.2013 року направлено до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області та останнім не виконано.

Таким чином, суд вважає, що бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області призвела до порушення відповідачем принципу законності встановленого статтею 19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Посилання відповідача на забезпечення виконання розрахункових документів перш за все за захищеними видатками бюджету суд до уваги не приймає, оскільки, по-перше, Положення про єдиний казначейський рахунок, затверджене наказом Державного казначейства України № 122 від 26.06.2002р., регламентує функціонування єдиного казначейського рахунку - основного рахунку держави для проведення фінансових операцій та ефективного управління коштами державного та місцевих бюджетів, в той час, коли за платіжним дорученням № 1790 від 06.08.2013 здійснювався переказ коштів не державного чи місцевого бюджетів, а на виконання рішення суду в межах виконавчого провадження за рахунок продажу заставленого майна; і, по-друге, згідно практики Європейського суду з прав людини державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань.

Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області щодо невиконання платіжного доручення №1790 від 06.08.2013 року Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про перерахування на користь АТ «Банк «Фінанси та Кредит» боргу у сумі 106911,24 грн.

Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області перерахувати кошти на користь Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит», від імені якого діє Криворізька філія АТ „Банк „Фінанси та Кредит", на розрахунковий рахунок №29095060900980 у КФ АТ „Банк „Фінанси та Кредит" МФО 305835, ОКПО 24609556, у розмірі 106911,24 грн.

Стягнути з Державного бюджету України судові витрати на користь позивача в розмірі 73,08 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфанова