Рішення № 39120157, 05.06.2014, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
05.06.2014
Номер справи
926/695/14
Номер документу
39120157
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"05" червня 2014 р. Справа № 926/695/14

За позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до квартирно - експлуатаційного відділу м. Чернівці, м.Чернівці

третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - ТОВ «Тіара - Сіті», м.Чернівці

про визнання недійсним конкурсу

Суддя Дутка В.В.

Представники:

від позивача - не з'явився

від відповідача - Чернушка С.І., довіреність від 21.08.2012р.

від третьої особи - Григорчук В.В., довіреність від 21.05.2014р.

СУТЬ СПОРУ: фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Чернівецької області з позовом до квартирно - експлуатаційного відділу м. Чернівці (далі - КЕВ м. Чернівці), третя особа без самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю «Тіара - Сіті» про визнання недійсними результатів конкурсу, оформлені протокол №3 від 22.04.2014р. з надання права оренди нерухомого військового майна - нежитлових приміщень першого поверху площею 37,9 кв.м. та нежитлових приміщень підвалу площею 611,8 кв.м. у нежитловій будівлі №4 (літ.А) військового містечка №101 колишнього 29 гарнізонного будинку офіцерів за адресою: м. Чернівці, пл. Театральна,6.

Позовні вимоги ґрунтуються на порушені відповідачем порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, зокрема проведення конкурсу нелегітимною комісією, зміна умов проведення конкурсу після опублікування оголошення про конкурс, оголошення не відповідає вимогам встановленого порядку та не вірне визначення відповідачем строку подачі документів на конкурс, при цьому позивач посилається на приписи ст.7 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", пунктів 3, 4, 5, 8, 18 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011р. №906.

Ухвалою господарського суду Чернівецької області від 05.05.2014р. порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 22.05.2014р., сторін зобов'язано подати додаткові докази.

Ухвалою від 22.05.2014р. відкладено розгляд справи на 05.06.2014р., відповідача зобов'язано подати відзив на позов, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, документи фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, ТОВ "Тіара Сіті" подані для участі в конкурсі.

29 травня 2014р. через канцелярію суду надійшли додаткові пояснення від позивача, де просить суд взяти до уваги процедуру недотримання Порядку проведення конкурсу в частині 20-денного періоду часу після оприлюднення оголошення до дати проведення конкурсу.

Відповідач у відзиві на позов від 05.06.2014р. просить відмовити у задоволенні позову з підстав дотримання всіх вимог діючого законодавства у сфері оренди державного майна та відсутністю підстав для визнання результатів конкурсу недійсними.

Третя особа у письмових поясненнях від 05.06.2014р. вважає позов необґрунтованим у зв'язку з чим просить відмовити в його задоволенні.

У судове засідання 05.06.2014р. представник позивача не з'явився.

Представник відповідача, представник третьої особи просили відмовити у задоволенні позову.

Нез'явлення в засідання господарського суду представника позивача не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи, що сторони були належним чином повідомлені про судове засідання та те, що реалізація норми ст. 38 Господарського процесуального кодексу України щодо витребування господарським судом у сторін документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору, безпосередньо залежить від суб'єктивної реалізації сторонами їх диспозитивного права подавати та витребовувати через суд докази, а також враховуючи положення п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, який визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, господарський суд вважає, що судом в межах наданих повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за можливе розглядати справу за наявними у справі документами.

Заслухавши представника відповідача, представника третьої особи, розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, суд встановив таке.

02.04.2014р. у газеті "Відомості приватизації" №13 (810) опубліковано оголошення про проведення конкурсу на право укладення договору оренди нерухомого військового майна (орган управління - Міністерство оборони України. Балансоутримувач -КЕВ м.Чернівці), об'єкт оренди - нежитлові приміщення першого поверху площею 37,90 кв.м. та нежитлові приміщення підвалу площею 611,8 кв.м. у нежитловій будівлі№4 (літ.А) військового містечка №101 колишнього 20 гарнізонного будинку офіцерів за адресою: м.Чернівці, площа Театральна, 6. В оголошенні зазначено, що конкурс відбудеться о 11 год.00 хв. через 20 календарних днів з дати опублікування оголошення про проведення конкурсу за адресою: м.Чернівці, вул.Українська, 43, кімн.5.

В подальшому 16.04.2014р. на підставі звернення КЕВ м.Чернівці опубліковано оголошення про зміну адреси проведення конкурсу, а саме: м.Львів, вул.Мечнікова, 16 у приміщенні актового залу ЗахТЕР КЕУ м.Львів.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 16.04.2014р. подав до КЕВ м.Чернівці пакет документів для участі у конкурсі щодо оренди нежитлових приміщень за адресою: м.Чернівці, пл. Театральна, 6 (колишній 29-й ГБО), на підставі інформації, розміщеної в газеті «Відомості приватизації» №13 (810) від 02.04.2014р.

Листом від 18.04.2014р. №687 відповідач повідомив позивача про те, що останній не допускається до участі в конкурсі у зв'язку з невчасним поданням пакету документів. Відповідно до інформації, опублікованої в газеті "Відомості приватизації" 02.04.2014р., останнім днем подачі документів на участь в конкурсі є 15 квітня 2014р., однак документи фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 надійшли 16.04.2014р.

Конкурс проведено 22.04.2014р. у м.Чернівці, відповідно до протоколу №3 засідання конкурсної комісії, затвердженої начальником КЕВ м.Чернівці від 17.11.2013р. №136, переможцем конкурсу на право укладення договору оренди нерухомого військового майна визначено ТОВ "Тіара-Сіті".

Позивач просить визнати недійсними результати конкурсу посилаючись на не легітимність конкурсної комісії, а відтак і рішень прийнятих нею. Крім того, позивач вказує на порушення при підготовці конкурсу, зокрема зміна умов проведення конкурсу після опублікування оголошення про його проведення, а саме зміна адреси проведення конкурсу, що унеможливило присутність на конкурсі представника позивача і представників ЗМІ, яких він запросив на засідання конкурсу у м.Львів. В порушення п.4 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна в оголошенні про проведення конкурсу не вказано конкретної дати його проведення, а на думку позивача календарною датою проведення конкурсу слід вважати 23.04.2014р., а останнім днем подачі документів 16.04.2014р. Поряд з цим, позивач зазначив у позові про порушення п.18 згаданого Порядку щодо формування списку учасників конкурсу, який підлягає затвердженню наказом орендодавця, проте такий документ відсутній, що в цілому унеможливлювало проведення засідання конкурсної комісії для визначення переможця.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Квартирно - експлуатаційний відділ м. Чернівці є державним підприємством, що діє на основі державної форми власності, як самостійний суб'єкт підприємницької діяльності.

З вище наведеного слідує, що спірне майно є державною власністю, а тому правовідносини щодо передачі державного майна в оренду регулюються в т.ч. Законом України «Про оренду державного та комунального майна». Відповідно до ст.7 наведеного Закону орендодавець може оголосити про передачу майна в оренду в порядку, встановленому цим Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України №906 від 31.08.2011р. затверджено Порядок проведення конкурсу на право оренди державного майна (далі - Порядок), який визначає процедуру проведення конкурсу на право оренди державного майна, зокрема цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць), нерухомого майна (будівель, споруд, нежитлових приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває у державній власності (п. 1 Порядку).

Згідно п.3 Порядку конкурс проводить конкурсна комісія, що утворюється орендодавцем. Порядок її утворення, набуття та припинення повноважень комісії регулюється Порядком. Комісія може бути утворена для проведення конкурсу щодо групи об'єктів, які належать до сфери управління одного органу, уповноваженого управляти державним майном. П.9 Порядку зазначає, що комісія утворюється в кількості від п'яти до семи осіб. Склад комісії затверджується наказом орендодавця.

Основними завданнями комісії є: визначення умов та строку проведення конкурсу; розгляд поданих претендентами документів та підготовка і подання орендодавцю списку претендентів, допущених до участі в конкурсі; проведення конкурсу з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону; складення протоколів та подання їх для затвердження орендодавцю (п.11 Порядку). Комісія розпочинає роботу з моменту затвердження наказу про її створення (п.12 Порядку).

Так, відповідно до протоколу засідання конкурсної комісії від 18.04.2014р., останню затверджено наказом начальника КЕВ м.Чернівці від 18.11.2013р. №136. Проте, наведений наказ містить додаток №6 про список перевірочних комісій та відповідальних осіб КЕВ м.Чернівці на 2014 навчальний рік серед яких відомостей про утворення конкурсної комісії немає. Натомість пунктом 46 наказу створено комітет з конкурсних торгів у складі ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10

Дослідивши протоколи засідання конкурсної комісії від 18.04.2014р., від 22.04.2014р. де участь приймали 4 члена комісії у складі ОСОБА_5, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, суд дійшов висновку, що утворений комітет з конкурсних торгів не відповідає складу членів конкурсної комісії.

Отже, у матеріалах справи відсутні докази створення орендодавцем конкурсної комісії у відповідності до вимог п.3 Порядку.

Відповідно до п.4 Порядку оголошення про конкурс щодо цілісних майнових комплексів підприємств, організацій, їх структурних підрозділів та нерухомого майна площею 100 кв. метрів і більше або такого, що перебуває на балансі морського, річкового порту, аеропорту, публікується в газеті "Відомості приватизації" та за рішенням орендодавця в інших виданнях. Оголошення щодо інших об'єктів розміщуються в газеті "Відомості приватизації" та/або в республіканських Автономної Республіки Крим, обласних, міських у мм. Києві і Севастополі виданнях за місцем розташування об'єктів оренди. Оголошення про конкурс також оприлюднюється на веб-сайтах орендодавців.

Оголошення публікується не пізніше ніж за 20 календарних днів до дати проведення конкурсу і повинно містити такі відомості: інформація про об'єкт; умови конкурсу; дата, час і місце проведення конкурсу; кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (не більш як три робочих дні до дати проведення конкурсу); перелік документів, які подаються претендентами для участі в конкурсі.

Протоколом №2 від 18.04.2014р. засідання конкурсної комісії, визначено, що дата проведення конкурсу встановлена через 20 календарних днів з дати опублікування оголошення про проведення конкурсу у газеті «Відомості приватизації», тобто 22.04.2014р., кінцевим терміном подання документів на участь у конкурсі є 15.04.2014р.

Оголошення розміщено в газеті «Відомості приватизації» № 13 (180) від 02.04.2014р, із за значенням лише про час проведення конкурсу, але не зазначено дати проведення самого аукціону. З приводу цього в газеті «Відомості приватизації» № 13 (180) від 02.04.2014р, зазначено, що конкурс з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону відбудеться об о 11.00 год. через 20 календарних днів з дати опублікування оголошення. Доказів оприлюднення оголошення про конкурс на веб-сайтах орендодавця суду не подано.

Законом України «Про оренду державного та комунального майна» та Порядком не передбачено правил обчислення строків. У випадку коли не можливо обчислити строк, необхідно звернутися до ст. 253 Цивільного кодексу України, в якому вказується, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної дати або події, з якою пов'язано його початок. Про застосування даного способу обчислення строку, визначеного днями, як загальноприйнятого зазначено також у рішенні Конституційного Суду України №11-рп/98 від 07.07.1998 року.

Відтак, законодавчо передбачений термін в 20 календарних днів з 02.04.2014р. - дня публікації оголошення починає перебіг з 03.04.2014р. та спливає 22.04.2014р., тому проведення конкурсу повинно було б відбутися 23.04.2014р.

Кінцевий термін подачі документів на конкурс, згідно п.4 Порядку становить не більше як три робочих дні (17, 18, 22 квітня 2014р.) до дати проведення конкурсу. Таким чином, останнім днем подачі документів на конкурс є 16.04.2014р., а не 15.04.2014р. як зазначено в протоколі №2 від 18.04.2014р. конкурсної комісії.

Таким чином, законодавець зобов'язав орендодавця оголошувати конкретну календарну дату проведення конкурсу та кінцевий строк подання документів в залежності від цієї дати. Натомість орендодавець в порушення пункту 4 Порядку не вказав в оголошенні відомостей про дату проведення конкурсу, кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів, що призвело до помилкового обчислення кінцевого строку прийняття документів від потенційних учасників конкурсу та порушення права позивача на участь в конкурсі.

Що стосується зміни умов проведення конкурсу після опублікування оголошення про конкурс, необхідно зазначити наступне.

Відповідачем в газеті «Відомості приватизації» № 15(812) від 16.04.14р., розміщено оголошення про зміну адреси проведення конкурсу - м. Львів, вул. Мечникова,16. При цьому, конкурс 22.04.2014р. фактично проведений у м.Чернівці.

Перелік умов конкурсу визначений у п.5 Порядку. Орендодавець не має права змінювати умови проведення конкурсу після опублікування оголошення про конкурс. Відомості про місце проведення конкурсу не віднесені до умов конкурсу, натомість є обов'язковою інформацією, яка повинна відображатися в оголошенні в силу приписів п.4 Порядку.

Як вбачається з матеріалів справи орендодавець після опублікування оголошення про конкурс в газеті «Відомості приватизації» від 12.04.2014р. з зазначенням місця проведення - м.Чернівці, пізніше змінив місце проведення конкурсу на - м.Львів, про що опублікував оголошення в названій газеті від 16.04.2014р., при цьому, провів конкурс в м.Чернівці, що на думку суду є суттєвим порушенням положень п.4 Порядку.

За змістом п.18 Порядку подані претендентами документи розглядаються на засіданнях комісії до проведення конкурсу з метою формування списку його учасників. Зазначений список затверджується наказом орендодавця. Орендодавець протягом одного робочого дня після затвердження списку повідомляє учасникам конкурсу з використанням тих засобів зв'язку, які вони обрали, про їх допущення або недопущення (із зазначенням підстав) до подання конкурсних пропозицій щодо орендної плати.

У матеріалах справи відсутні докази затвердження списку учасників конкурсу наказом орендодавця, що є також обов'язковою умовою підготовки до проведення конкурсу.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Відповідно до ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Наведені порушення пунктів 3, 4, 5 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна щодо порядку формування комісії з проведення конкурсу, опублікування оголошення про проведення конкурсу, підготовки до проведення конкурсу, обчислення останнього дня прийняття документів від претендентів на участь в конкурсі призвели до порушення прав позивача на участь в конкурсі.

Підставами визнання результатів конкурсу недійсними є порушення наведених вище приписів Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, який визначає процедуру проведення конкурсу на право оренди державного майна. При цьому, недійсність результатів конкурсу взаємно пов'язана із суттєвістю порушень їх проведення та впливом цих порушень на формування результатів конкурсу.

Позивачем доведено суду належними та допустимими доказами порушення його прав і законних інтересів відповідачем в процесі проведення конкурсу, а тому суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про визнання недійсними результатів конкурсу.

У зв'язку з задоволенням позову судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1.Позов задовольнити.

2.Визнати недійсними результати конкурсу, оформлені протокол №3 від 22.04.2014р. засідання конкурсної комісії КЕВ м.Чернівці з надання права оренди нерухомого військового майна - нежитлових приміщень першого поверху площею 37,9 кв.м. та нежитлових приміщень підвалу площею 611,8 кв.м. у нежитловій будівлі №4 (літ.А) військового містечка №101 колишнього 29 гарнізонного будинку офіцерів за адресою: м. Чернівці, пл. Театральна,6.

3.Стягнути з квартирно - експлуатаційного відділу м. Чернівці (м.Чернівці, вул.Українська, 43, код ЄДРПОУ 08179180) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент.код НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1218,00 грн.

Повне рішення складено і підписано 10.06.2014р.

Суддя В.В.Дутка