ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"03" червня 2014 р.Справа № 916/3571/13
Позивач: Одеська міська рада
Третя особа, на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Департамент комунальної власності Одеської міської ради
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ"
Про внесення змін до договору оренди землі
Головуючий суддя Рога Н.В.
Суддя Мостепаненко Ю.І.
Суддя Оборотова О.Ю.
Представники:
Від позивача: Динту В.А. - згідно довіреності № 564/исх-гс від 13.11.2013р., Моджук І.О. - згідно довіреності № 647/исх-гс від 09.12.2013р., Асташенкова О.І. - згідно довіреності № 562/исх-гс від 13.11.2013р.
Від третьої особи: Польщіна Т.Л. - згідно довіреності № 01-36/44 від 15.01.2014р.
Від відповідача: Дубчак С.В. - директор.
В засіданні брали участь:
Від Одеської міської ради: Динту В.А. - згідно довіреності № 564/исх-гс від 13.11.2013р.
Від третьої особи: Польщіна Т.Л. - згідно довіреності № 01-36/44 від 15.01.2014р.
Від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Позивач, Одеська міська рада, за участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, звернувся до господарського суду Одеської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ" про внесення змін до Договору оренди землі від 16.12.2004р., що зареєстрований у Одеському міському управлінні ОРФ ЦДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.04.2005р. за №040550500294, за яким Одеською міською радою передано Товариству з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ" терміном до 20.12.2022р. у строкове платне володіння, користування земельну ділянку, загальною площею 735 кв.м, розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 1, для експлуатації та обслуговування автозаправної станції на 180 заправок на добу, а саме: викласти п. 2.3 Договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 735 кв.м становить 1 757 436 грн. 45 коп. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.07.2013р. №82/П, складеного управлінням Держземагентства у м.Одесі Одеської області" та викласти п. 4.1. Договору у наступній редакції: "Орендна плата за земельну ділянку загальною площею 735 кв.м, розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 87 871 грн. 82 коп. на рік".
Позивач позов підтримує, наполягає на його задоволенні.
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент комунальної власності Одеської міської ради, позов Одеської міської ради підтримує, наполягає на його задоволенні.
Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Розпорядженням голови господарського суду Одеської області Волкова Р.В. від 11 березня 2014р. справу № 916/3571/13 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Рога Н.В., суддя Власова С.Г., суддя Зайцев Ю.О. Ухвалою господарського суду Одеської області від 11березня 2014р. справу прийнято до розгляду у такому складі суду.
Розпорядженням голови господарського суду Одеської області Волкова Р.В. від 08 квітня 2014р. справу передано на розгляд у складі колегії суддів: Рога Н.В. - головуючий суддя, суддя Мостепаненко Ю.І., суддя Оборотова О.Ю. Ухвалою господарського суду Одеської області від 08 квітня 2014р. справу прийнято до розгляду у такому складі суду. Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
16 грудня 2004р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ" (Орендар) був укладений Договір оренди землі, згідно якого Орендодавець, на підставі Закону України "Про оренду землі" та рішення Одеської міської ради № 2500- ХХІV від 20.04.2004р. надає, а Орендар приймає у строкове, платне володіння, користування земельну ділянку, загальною площею 735 кв.м, що знаходиться у місті Одесі, по вул. Балківська, 1, згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору. Договір укладено терміном до 20.12.2022р., для експлуатації та обслуговування автозаправної станції на 180 заправок на добу.
Договір оренди посвідчено нотаріально та зареєстровано у Одеському міському управлінні ОРФ ЦДЗК у Державному реєстрі земель записом від 01.04.2004р. за № 040550500294.
Відповідно до п. 2.1 Договору в оренду передаються земельна ділянка загальною площею 735 кв. м. а саме: - під капітальною забудовою - 165 кв.м.; - під проїздами, проходами та площадками - 570 кв.м.
Відповідно до п. 2.3 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 898 258 грн. 20 коп.
За умовами розділу 4 Договору орендна плата вноситься Орендарем у грошовій безготівковій формі у розмірі: - за земельну ділянку площею 735 кв. м: 73,33 * 735 - 53 897 грн. 55 коп. на рік, де 73,33 - ставка орендної плати за 1 кв.м земельної ділянки на рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється відповідно до "Положення про порядок розрахунку плати за користування земельними ділянками і за часткову участь у землекористуванні в м.Одесі", затвердженого рішенням Одеської міської ради №702-ХХІІІ від 29.02.2000р. та рішень Одеської міської ради №1709-ХХІІІ від 31.10.2000р.; №1061-XXIV від 26.03.2003р. і №1310- XXIV від 11.07.2003р.; Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель". Орендна плата вноситься за базовий податковий період, якій дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючи за останнім календарним днем звітного місяця на: Банк - УДК в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ, на рахунок Одержувача - ВДК у м. Одесі, ЄДРПОУ 23862106, місцевий бюджет Приморського району №33217812800008, код бюджетної класифікації 13050200. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель". Орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору. Орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати у випадку збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку.
Рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 -VІ "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, ввести в дію затверджену нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2012р.
Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1268-VІ внесено зміни до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 -VІ "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси". Зокрема, вирішено ввести в дію затверджену нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011р.
Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1267-VІ "Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м.Одесі" вирішено затвердити фіксовані відсотки при визначенні ставок орендної плати за землі міста Одеси відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 -VІ, зазначені фіксовані відсотки ввести в дію з 20.09.2011р. Відповідно до п.4 зазначеного рішення ради Одеському міському управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради вжити заходи щодо внесення відповідних змін в договори оренди земельних ділянок.
Крім того, рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013р. №4107-УІ „Про внесення змін до договору оренди землі укладеному між Одеською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю „ІКС ОІЛ", який зареєстрований у Одеському міському управлінні ОРФ ЦДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.квітня 2005 року за №040550500294" вирішено внести Зиміни у частині нормативної грошової оцінки та розміру орендної плати по договору оренди земельної ділянки між Одеською міською радою та ТОВ „ІКС ОІЛ" , який зареєстрований у Одеському міському управлінні ОРФ ЦДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.квітня 2005 року за №040550500294; затвердити орендну плату в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; затвердити проект додаткового договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 16.12.2004р. ; зобов'язати ТОВ „ІКС ОІЛ" протягом 6-ти місяців з дати прийняття цього рішення оформити в порядку, встановленому чинним законодавством, додатковий договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 16.12.2004р.; Департаменту комунальної власності Одеської міської ради повідомити ТОВ „ІКС ОІЛ" про необхідність внесення відповідних змін до договору оренди землі.
Позивач зазначає, що орендна плата є істотною умовою договору оренди землі. Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За таких обставин, позивач вважає, що внесення змін щодо розміру орендної плати у договір оренди земельної ділянки у зв'язку із проведенням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає, як вимогам чинного законодавства, так і умовам Договору оренди землі від 16.12.2004р., укладеного між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ".
Крім того, позивач зазначає, що відповідно до п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (із змінами та доповненнями) у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Позивач також зазначає, що відповідно до ст. 11 ГПК України підприємство, організація, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо підприємства і організації не досягли згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.
Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
11 вересня 2013р. за №01-13/6729 Департамент комунальної власності Одеської міської ради надіслав Товариству з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ" пропозицію про внесення змін до Договору разом з повідомленням про час і місце прийому юридичних осіб з питань внесення змін до договорів оренди, та додало розрахунок орендної плати за земельну ділянку, але Товариство з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ" розрахунок орендної плати не підписало, що позивач вважає порушенням прав та інтересів Одеської міської ради, у зв'язку з чим, звернувся до суду за захистом та просить суд внести зміни до Договору оренди землі від 16.12.2004р., а саме: викласти п. 2.3 Договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 735 кв.м становить 1 757 436 грн. 45 коп. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.07.2013р. №82/П, складеного управлінням Держземагентства у м.Одесі Одеської області" та викласти п. 4.1. Договору у наступній редакції: "Орендна плата за земельну ділянку загальною площею 735 кв.м, розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 87 871 грн. 82 коп. на рік".
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент комунальної власності Одеської міської ради, позов Одеської міської ради підтримує, наполягає на його задоволенні.
Відповідач проти позову заперечує посилаючись на те, що 07 листопада 2013р. Товариство з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ" звернулось до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради з проханням внести зміни до вищевказаного договору оренди землі, в частині розміру орендної плати. Але до теперішнього часу ніяких повідомлень про дату нотаріального посвідчення договору про внесення змін Товариство з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ" не отримувало. Також відповідач зазначає, що договір про внесення змін до Договору оренди землі, зареєстрованого у Одеському міському управлінні ОРФ ЦДЗК від 01.04.2005р. за №040550500294, і розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, підписані та завірені печаткою Товариства з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ", були передані Департаменту комунальної власності Одеської міської ради. На думку відповідача, Товариство з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ" виконало усі залежні від нього дії для укладання договору про внесення змін до Договору оренди землі, тому вважає, що спір між сторонами відсутній.
Розглянувши матеріали справи, суд доходить до такого висновку:
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, 16 грудня 2004р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ" (Орендар) був укладений Договір оренди землі, згідно якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове, платне володіння, користування земельну ділянку, загальною площею 735 кв.м, що знаходиться у місті Одесі, по вул. Балківська, 1, згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору. Договір укладено терміном до 20.12.2022р., для експлуатації та обслуговування автозаправної станції на 180 заправок на добу.
За умовами розділу 4 Договору орендна плата вноситься Орендарем у грошовій безготівковій формі у розмірі: 53 897 грн. 55 коп. на рік, де 73,33 - ставка орендної плати за 1 кв.м земельної ділянки на рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється відповідно до "Положення про порядок розрахунку плати за користування земельними ділянками і за часткову участь у землекористуванні в м.Одесі", затвердженого рішенням Одеської міської ради №702-ХХІІІ від 29.02.2000р. та рішень Одеської міської ради №1709-ХХІІІ від 31.10.2000р.; №1061-XXIV від 26.03.2003р. і №1310- XXIV від 11.07.2003р.; Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель". Орендна плата вноситься за базовий податковий період, якій дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючи за останнім календарним днем звітного місяця.
Відповідно до п. 4.4. Договору Орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та бути невід'ємними частинами цього договору. Орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати у випадку збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку.
Згідно ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Тобто договір - це домовленість, що свідчить про волевиявлення сторін та узгодження їхніх дій. Він є інститутом добровільного виконання зобов'язань для отримання результату, задля якого його укладено, і якого намагаються досягти сторони шляхом вчинення певних дій.
Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України). Отже, уклавши договір сторони за цим договором домовилися щодо його умов.
За таких обставин, між сторонами за Договором виникли правовідносини щодо користування зазначеною у Договорі земельною ділянкою, які, у першу чергу, регулюються умовами Договору, нормами земельного законодавства, а також загальними нормами матеріального права.
Рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 - VІ "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, ввести в дію затверджену нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2012р.
Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1268- VІ внесено зміни до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 - VІ "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси". Зокрема, вирішено ввести в дію затверджену нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011р.
Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1267- VІ "Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м.Одесі" вирішено затвердити фіксовані відсотки при визначенні ставок орендної плати за землі міста Одеси відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 - VІ, зазначені фіксовані відсотки ввести в дію з 20.09.2011р.
З наявної в матеріалах справи довідки - витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 17.07.2013р. №82/П, розробленого управлінням Держземагенства у м.Одесі Одеської області, вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 735 кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, по вул. Балківська, 1, землекористувачем якої являється відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ", становить 1 757 436 грн. 45 коп. Відповідно до розрахунку, який здійснений Департаментом комунальної власності Одеської міської ради, розмір орендної плати за спірну земельну ділянку становить 87 871 грн. 82 коп. на рік.
Рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013р. №4107-УІ „Про внесення змін до договору оренди землі укладеному між Одеською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю „ІКС ОІЛ", який зареєстрований у Одеському міському управлінні ОРФ ЦДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.квітня 2005 року за №040550500294" вирішено внести Зиміни у частині нормативної грошової оцінки та розміру орендної плати по договору оренди земельної ділянки між Одеською міською радою та ТОВ „ІКС ОІЛ" , який зареєстрований у Одеському міському управлінні ОРФ ЦДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.квітня 2005 року за №040550500294; затвердити орендну плату в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; затвердити проект додаткового договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 16.12.2004р. ; зобов'язати ТОВ „ІКС ОІЛ" протягом 6-ти місяців з дати прийняття цього рішення оформити в порядку, встановленому чинним законодавством, додатковий договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 16.12.2004р.; Департаменту комунальної власності Одеської міської ради повідомити ТОВ „ІКС ОІЛ" про необхідність внесення відповідних змін до договору оренди землі.
11 вересня 2013р. за №01-13/6729 Департамент комунальної власності Одеської міської ради надіслав Товариству з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ" пропозицію про внесення змін до Договору разом з повідомленням про час і місце прийому юридичних осіб з питань внесення змін до договорів оренди, та додало розрахунок орендної плати за земельну ділянку.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ" зі своєї сторони підписало договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 16.12.2004р. та розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку на 16.08.2013р., але доказів надсилання зазначених документів на адресу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради або Одеської міської ради матеріали справи не містять, так як згідно листа Товариства з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ" від 07.11.2013р. за №157 додатком до нього є лише копія рішення №4107-УІ від 09.10.2013р.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, Договір оренди землі від 16.12.2004р., що був укладений між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ", був посвідчений нотаріально та зареєстрований у Одеському міському управлінні ОРФ ЦДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.квітня 2005 року за №040550500294.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом (стаття 202 Земельного кодексу України).
Відповідно до статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Згідно статті 25 Закону України "Про Державний земельний кадастр" Поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить відомості про земельну ділянку: зокрема, відомості про нормативно-грошову оцінку землі, інформацію про власників (користувачів ) земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
У відповідності до статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право постійного користування та право оренди земельної ділянки.
В силу статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно частини другої статті 640 Цивільного кодексу України якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.
Не вважаються вчиненими правочини (укладеними господарські договори), зокрема, у разі якщо не здійснено державну реєстрацію або нотаріальне посвідчення, необхідні для їх вчинення. Визначення договору як неукладеного може мати місце на стадії укладення договору, а не за наслідками виконання його сторонами. Однак це правило не стосується випадків, коли для вчинення правочину необхідні його державна реєстрація або нотаріальне посвідчення, оскільки за відсутності відповідної реєстрації чи посвідчення договір в будь-якому разі не вважається укладеним (пункт 2.6 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 р. "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними).
Отже, вказаними нормами та приписами чинного законодавства передбачено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Відтак, зміни до договору оренди землі набирають чинності в такому ж порядку, тобто після їх державної реєстрації.
З урахуванням того, що в матеріалах справи відсутні докази державної реєстрації договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 16.12.2004р. щодо зміни розміру нормативно-грошової оцінки землі та орендної плати у суду відсутні підстави вважати, що до спірного договору земельної ділянки були внесені зміни згідно чинного законодавства.
Згідно зі ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати (пункт 4.4. Договору), а орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Таким чином, суд доходить до висновку про наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині встановлення орендної плати від нової нормативної грошової оцінки.
Слід також зауважити, що Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 р. № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України (254к/96-ВР) стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Отже, надсилання орендарю пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком орендодавця, тому недотримання вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє заінтересовану особу права звернутися до суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору (аналогічну правову позицію висловлено Верховним судом України у постанові від 20.11.2012р. у справі №28/5005/640/2012).
За таких обставин, позовна заява Одеської міської ради є обґрунтованою, підтверджена матеріалами справи та підлягає задоволенню.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Позовну заяву Одеської міської ради задовольнити повністю.
2.Внести зміни до Договору оренди землі від 16.12.2004р., що зареєстрований у Одеській регіональній філії ДП "Центр ДЗК" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.04.2005р. за №040550500294, за яким Одеською міською радою надано Товариству з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ" терміном до 20.12.2022р. у строкове, платне володіння, користування земельну ділянку, загальною площею 735 кв.м, розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 1.
3.Викласти п. 2.3 Договору оренди землі від 16.12.2004р., укладеного між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ", зареєстрованого у Одеській регіональній філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.04.2005р. за №040550500294, у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 735 кв.м становить 1 757 436 грн. 45 коп. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.07.2013р. №82/П, складеного управлінням Держземагентства у м.Одесі Одеської області".
4.Викласти п. 4.1. Договору оренди землі від 15.04.2004р., укладеного між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ", зареєстрованого у Одеській регіональній філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.04.2005р. за №040550500294, у наступній редакції: "Орендна плата за земельну ділянку загальною площею 735 кв.м, розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 87 871 грн. 82 коп. на рік".
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ІКС ОІЛ" (65063, м. Одеса, пров. 2-й Артилерійський, 6, код ЄДРПОУ 23216903) на користь Одеської міської ради (65004, м. Одеса, пл. Думська,1, код ЄДРПОУ 26597691) судовий збір у розмірі 1 147 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги , якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 10 червня 2014р.
Головуючий суддя - Рога Н. В.
Суддя Мостепаненко Ю.І.
Суддя Оборотова О.Ю.