Ухвала суду № 39117776, 04.06.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2014
Номер справи
826/17223/13-а
Номер документу
39117776
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/17223/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М.

Суддя-доповідач: Гром Л.М.

У Х В А Л А

Іменем України

04 червня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді - Гром Л.М.;

суддів - Бєлової Л.В.,

Міщука М.С.,

при секретарі судового засідання: Мотилю В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГУДВІЛ» до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

в с т а н о в и в:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 грудня 2013 року позов ТОВ «ГУДВІЛ» задоволений повністю, визнані протиправними та скасовані податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у м. Києві від 18 жовтня 2013 року № 0004572210, № 0004542210.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з`явились у судове засідання, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, в період з 11.09.2013 р. по 01.10.2013 р. ДПІ у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у м. Києві проведено планову виїзну документальну перевірку ТОВ «ГУДВІЛ» (код ЄДРПОУ 32769087) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2010 року по 31.12.2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 року по 31.12.2012 року, за результатами якої складено Акт № 1130/26-51/22-01/32769087 від 08.10.2013 р. (далі - Акт № 1130/26-51/22-01/32769087).

18 жовтня 2013 року ДПІ у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м. Києві, на підставі Акта перевірки № 1130/26-51/22-01/32769087, прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» № 0004572210, яким згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI із змінами та доповненнями, за порушення вимог пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР в редакції Закону від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР, зі змінами і доповненнями збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств у розмірі 248 119,75 грн., з якої сума грошового зобов'язання за основним платежем складає 248 118,75 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 1 грн.

18 жовтня 2013 року ДПІ у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м. Києві, на підставі Акта перевірки № 1130/26-51/22-01/32769087, прийнято податкове повідомлення-рішення форми «С» № 0004542210, яким згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 глави 4 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI із змінами та доповненнями та відповідно до абз. третього ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» № 436/95 від 12.06.1995 р., із змінами та доповненнями, за порушення вимог п. 2.8, п. 3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637, із змінами та доповненнями, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за № 40/10320 застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі - 28 545,18 грн.

Не погоджуючись із вказаними рішеннями позивач звернувся до суду.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з наступних мотивів, з чим погоджується колегія суддів.

Згідно з абз. четвертим пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 283/97-ВР від 22.05.1997, чинного на час виникнення спірних правовідносин, не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Приписами п. 2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за № 40/10320 (далі - Положення № 637) (норми Положення № 637 в редакції, що були чинними в момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.

Відповідно до п. 3.5 Положення № 637 у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Видача готівки особам, яких немає в штатному розписі підприємства, проводиться за видатковими касовими ордерами, що виписуються окремо на кожну особу, або за окремою видатковою відомістю.

Якщо підприємство (підприємець) надає держателям спеціальних платіжних засобів послуги з видачі готівки за допомогою платіжного термінала (імпринтера), то на підставі квитанцій платіжного термінала (сліпів) таким підприємством складається видатковий касовий ордер на загальну суму проведених операцій за день та здійснюється відповідний запис у касовій книзі.

З матеріалів справи вбачається, що Протягом 2010 року ТОВ «ГУДВІЛ» проводило фінансово-господарську діяльність з ТОВ «Торговий дім ВІКАНТ» відповідно до договору № 400-ДГ від 20.08.2004 р. по придбанню товару (металопрокату) в асортименті для здійснення своєї господарської діяльності на загальну суму 25 247 356,00 грн. без ПДВ, в тому числі за II півріччя 2010 року на суму 7 061 450,46 грн. без ПДВ.

Збільшення валових витрат у 1 кварталі 2011 року на загальну суму 1 078 714,0 грн. платником податку було проведено в зв'язку з тим, що у 2010 році до складу валових витрат ним не в повному обсязі включено витрати на придбання товарів, отриманих від ТОВ «Торговий дім ВІКАНТ» за умовами вищезазначеного договору, а саме: видаткові накладні № 5825г від 27.10.2010 р. на суму 98 053,61 грн., № 5062г від 06.10.2010 р. на суму 42 297,13 грн., № 5860г від 28.10.2010 р. на суму 45 573,60 грн., № 5885г від 29.10.2010 р. на суму 261 005,81 грн., № 5880г від 29.10.2010 р. на суму 191 202,17 грн., № 5845г від 28.10.2010 р. на суму 207 702,41 грн., № 5840г від 28.10.2010 р. на суму 253 813,09 грн., № 5450г від 18.10.2010 р. на суму 91 337,60 грн., що в загальній сумі становить 1 190 985 грн. з ПДВ, без ПДВ 992 487,00 грн., які були оплачені в повному обсязі.

Вказані суми були відображені в бухгалтерському обліку ТОВ «ГУДВІЛ», проте в податковому обліку за звітні періоди помилково не були відображені.

Валові витрати що задекларовано, включають в себе витрати на придбання товарів (04.1), крім визначених у рядку 04.11; Убутку балансової вартості запасів (04.2); витрат на оплату праці (04.3); сум страхового збору (внесків) до фондів держ. загально об. страхування (04.4); сум податків, зборів (04.6); Інших витрат, крім визначених у 04.1-04.12 (04.13).

Валові витрати (рядок 04) за 2010 рік відображені в розмірі 32 475 512,00 грн., скориговані валові витрати в сумі - 35 227 520,00 грн. за 2010 рік, включаючи самостійно виявлені помилки за минулий період - 2009 рік, рядок 05,2 декларації в сумі 2 752 008,00 грн.

За І півріччя 2010 року валові витрати (рядок 04) відображені в розмірі 19 557 456,00 грн., скориговані валові витрати в сумі - 20 809 464,00 грн., включаючи самостійно виявлені помилки за минулий період - 2009 рік, рядок 05,2 декларації в сумі 1 252 008,00 грн.

Головним бухгалтером підприємства позивача було виявлено помилку про невідображення в податковому обліку валових витрат при їх розрахунку за 2010 рік на суму 1 078 880 грн. без ПДВ, яка згідно довідки головного бухгалтера ТОВ «ГУДВІЛ», складеної станом на 10.03.2011 р., включена в сумі 1 078 714,00 грн. до складу валових витрат в 1 кварталі 2011 року.

Таким чином, фактичні валові витрати ТОВ «ГУДВІЛ» за 2010 рік склали 33 554 392 грн. В Декларації за 2010 рік (рядок 04) було відображено 32 475 512 грн., неврахована різниця - 1 078 880 грн., яка в 1 кварталі 2011 року була включена в сумі 1 078 714,00 грн.

За період з 01.07.2010 р. по 31.03.2011 р. ТОВ «ГУДВІЛ» задекларовано скоригований валовий дохід у сумі 17 094 254 грн. та за період з 01.04.2011 р. по 31.12.2012 р. доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування у сумі 33 732 760,00 грн.

За період з 01.07.2010 р. по 31.03.2011 р. задекларовано скориговані валові витрати у сумі 16 805 453 грн. та за період з 01.04.2011 р. по 31.12.2012 р. витрати, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування у сумі 22 357 517 грн., скориговані валові витрати з 01.04.2011 р. по 31.12.2012 р. 33 172 687 грн.

Отже, задекларований ТОВ «ГУДВІЛ» податок на прибуток у сумі 188 963 грн., у тому числі 2010 рік - 57 250 грн., 2011 рік - 56 830 грн., 2012 рік - 74 883 грн. був сплачений платником податків у повному обсязі.

Проведеною перевіркою показників, відображених у рядку 5 Декларації «коригування валових витрат», що сформовані за рахунок рядку 05.2 Декларацій з податку на прибуток ТОВ «ГУДВІЛ» «самостійно виявлені помилки за результатами минулих податкових періодів», за період з 01.07.2010 р. по 31.03.2011 р. встановлено, що суб'єкт господарювання за рахунок коригування валових витрат, в зв'язку з самостійно виявленими помилками за результатами минулих податкових періодів, збільшив валові витрати на суму 2 578 714,00 грн., з яких, з 01.07.2010 р. по 31.12.2010 р. на суму 1 500 000,00 грн. (2 752 008,00 грн. за рік - 1 252 008,00 грн. півріччя) та за 1 квартал 2011 року - 1 078 714,00 грн., з яких 992 475,00 грн. визначено перевіряючими як безпідставно відображені у рядку 5 Декларацій «коригування валових витрат» за 1 квартал 2011 року та завищено валові витрати на суму 992 475,00 грн., у зв'язку з неподанням посадовими особами ТОВ «ГУДВІЛ» пояснень та документального підтвердження.

Однак, з матеріалів справи вбачається, що до заперечень від 17.10.2013 р. позивачем були надані копії первинних документів, зокрема договорів, додаткових угод, оборотно-сальдових відомостей, видаткових, податкових накладних, декларацій з податку на прибуток підприємства, відомостей на виплату грошей, актів здачі-приймання виконаних робіт, які під час їх розгляду контролюючим органом до уваги взяті не були.

А тому, твердження відповідача стосовно неподання посадовими особами ТОВ «ГУДВІЛ» пояснень та документального підтвердження, спростовується вищевикладеним.

Крім того, підставою для висновків про порушення позивачем приписів п. 2.8, п. 3.5 Положення № 637 стало відсутність підпису одержувача у відомості на виплату грошей у видаткових відомостях на отримання готівки за період: січень 2011 року - 807,53 грн., лютий 2011 року - 2 007,53 грн., березень 2011 року - 2 007,53 грн.; а також, відсутність підпису одержувача готівкових коштів на суму 9 450,00 грн. у видатковому касовому ордері від 13.09.2012 р. № 17.

Відповідно до п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року № 436/95 (із змінами і доповненнями) (далі - Указ № 436/95) у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Як вбачається з акту перевірки, перевіркою дотримання вимог Положення № 637 встановлено порушення п. 2.8 розділу 2, п. 3.5 розділу 3 цього Положення, а саме, в акті перевірки зазначено, що підприємством встановлено перевищення ліміту залишку готівкових коштів в касі підприємства на загальну суму 14 272,59 грн.

При цьому, суд першої інстанції вірно зазначив, що штрафні санкції, передбачені Указом № 436/95, належать до адміністративно-господарських санкцій, які застосовані до позивача із пропуском, передбаченого ст. 250 Господарського кодексу України (далі - ГК України), річного строку для їх застосування.

Відповідно до ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Згідно з абз. третім ч. 1 ст. 239 ГК України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції, зокрема, адміністративно-господарський штраф.

Приписами ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГК України визначено, що адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.

Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.

З огляду на зазначені правові норми, фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 28 545,18 грн., що застосовані до ТОВ «ГУДВІЛ» ДПІ у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м Києві згідно податкового повідомлення-рішення від 18.10.2013 р. № 0004542210 (форма «С») про застосування, за порушення п. п. 2.8, 3.5 Положення № 637, суми штрафних (фінансових) санкцій, є адміністративно-господарським штрафом, передбаченим ГК України, оскільки фінансові санкції, передбачені Указом № 436/95, належать до адміністративно-господарських санкцій, одним видом з яких є адміністративно-господарський штраф, що кореспондується зі статтями 239, 241 ГК України.

У відповідності до ч. 1 ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Як вбачається з акту перевірки, позивачем порушення приписів Положення № 637, за що передбачена відповідальність Указом № 436/95, допущені в січні, лютому, березні 2011 року та в вересні 2012 року, натомість, контролюючим органом вчинені порушення позивачем зафіксовані 08.10.2013 р. (акт перевірки), штрафні (фінансові) санкції застосовані 18.10.2013 р. (ППР), тобто після закінчення стоків, визначених ст. 250 ГК України.

Враховуючи все вищенаведене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність прийнятих відповідачем податкових повідомлень-рішень.

За таких обставин підстав для задоволення апеляційної скарги судова колегія не вбачає.

Отже, судова колегія визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, враховуючи відповідні правові норми та встановлені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про застосування статті 200 КАС України.

Керуючись статтями 195, 196, 200, 205, 206 КАС України, суд,

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у м. Києві - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 грудня 2013 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий:

Судді:

Ухвала складена у повному обсязі 06.06.2014р.

Головуючий суддя Гром Л.М.

Судді: Бєлова Л.В.

Міщук М.С.