Постанова № 39114795, 04.06.2014, Здолбунівський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
04.06.2014
Номер справи
562/1352/14-а
Номер документу
39114795
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 562/1352/14-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.06.2014 року Здолбунівський районний суд

Рівненської області

в складі: головуючого судді Шуляка А.С.

при секретарі Петризі С.А.

за участю: позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Федорук О.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про перерахунок розміру пенсії,

встановив:

У поданій до суду заяві позивач просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату йому пенсії у розмірі 90% заробітної плати по Закону України «Про державну службу» відповідно до довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області №78/05-26 від 10 лютого 2014 року з врахуванням посадового окладу в сумі 1117грн., надбавок за вислугу років та за високі досягнення у праці, визначених по посадовому окладу 1117,00 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення в сумі 5569 грн. 38 коп. починаючи з 01 березня 2014 року..

В обґрунтування своїх вимог позивач покликається на те, що 19 лютого 2014 року він звертався до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії з 01 лютого 2008 року з розрахунку 90% заробітної плати, включаючи посадовий оклад в розмірі 1117,00грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення, оскільки при перерахунку пенсії в 2008 році вони не були включені в довідку про перерахунок пенсії, а посадовий оклад помилково в довідці був зазначений в сумі 1066,00 грн. Відповідач у здійснені перерахунку пенсії йому відмовив безпідставно, тому його дії є протиправними.

У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю просять задовільнити їх.

Представник відповідача позов не визнала та пояснила, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових проблем та матеріальна допомога на оздоровлення не є складовими частинами заробітної плати і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбаченому частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», а тому, не можуть бути включені до заробітку, який враховується при обчисленні пенсій позивачу, як державному службовцю. Просить суд в задоволені позову позивачу відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Судом встановлено, що 02 квітня 2007 року позивачу призначено пенсію за віком як державному службовцю згідно Закону України "Про державну службу". Стаж державної служи позивача становить більше 25 років.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітну, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

А тому загальний процент розрахунку пенсії від заробітку позивачу становить 90%.

Заробітна плата державних службовців згідно ст.33 Закону України "Про державну службу" складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

До структури заробітної плати згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» входить як основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати.

Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013 "Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання", винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби залежно від стажу роботи і обчислюється у відсотках, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадиться щомісяця за фактично відпрацюваний час у межах встановленого фонду оплати праці. Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства.

З положень підпункту «в» п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» вбачається, що керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років.

Згідно довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області від 10 лютого 2014 року позивачу нараховувалась матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 2784,69 грн. та на оздоровлення в сумі 2784,69 грн., з яких нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до положень ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно положень ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

З огляду на викладене, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними.

Така позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11), яка відповідно приписів ч.2 ст.244-1 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ураховуючи те, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових та на оздоровлення отримувалися позивачем під час проходження служби та на них нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, дії відповідача щодо не включення цих виплат при перерахунку пенсії є протиправними.

В довідці №108/05-26 від 24.03.2008р., яка подавалася позивачем для перерахунку розміру пенсії, його оклад зазначено в сумі 1066,00 грн.

Проте, в судовому засіданні встановлено, що у вказаній довідці посадовий оклад позивача в сумі 1066,00 грн. було вказано помилково.

Як вбачається з довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Мін доходів у Рівненській області від 10 лютого 2014 року фактично посадовий оклад позивача становить 1117,00грн.

Отже, перерахунок та виплата пенсії позивачу має бути проведена з врахуванням посадового окладу в сумі 1117грн. та перерахування надбавок за вислугу років та за високі досягнення у праці відповідно до посадового окладу в сумі 1117,00 грн.

Даний факт не заперечується і представником відповідача.

Відповідно, позовні вимоги в частині

Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Керуючись ст.ст. 17, 94, 159, 160, 163, 167 КАС України, суд -

постанови:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% заробітної плати по Закону України «Про державну службу» відповідно до довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області №78/05-26 від 10 лютого 2014 року з врахуванням посадового окладу в сумі 1117грн., надбавок за вислугу років та за високі досягнення у праці, визначених по посадовому окладу 1117,00 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення в сумі 5569 грн. 38 коп. починаючи з 01 березня 2014 року.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 /десяти/ днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 10 червня 2014 року.

Суддя