Постанова № 39113626, 03.06.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2014
Номер справи
522/3664/14-а
Номер документу
39113626
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2014 р. Справа № 522/3664/14-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Загороднюк В.І.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Семенюк Г.В. судді - Потапчук В.О. судді - Коваль М.П.

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси на Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 17 квітня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій щодо обмеження перерахунку розміру пенсії за вислугу років, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановиЛА:

Позивач, звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій щодо обмеження перерахунку розміру пенсії за вислугу років, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 17 квітня 2014 року позов задоволено. Визнано дії управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії ОСОБА_4 неправомірними. Рішення управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про перерахунок пенсії у розмірі 80% - змінено, зобов'язано зробити ОСОБА_4 перерахунок у розмірі 90%. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси провести ОСОБА_4 перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 09 липня 2012 року відповідно до ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Виходячи з приписів абз. 4 ч. 8 ст. 183-2 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне:

Судом першої інстанції встановлено, що з згідно довідки прокуратури Чернігівської області від 07.08.2012 р. ОСОБА_4 працювала в прокуратурі Чернігівської області на посаді старшого слідчого прокуратури Чернігівського району і її класний чин був - радник юстиції, а вислуга років склала 39 років 01 місяць.

Заробітна плата згідно постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 р. станом на 14.06.2012 р. становить 5 510,87 гривень.

ОСОБА_4 з 20.06.1994 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України „Про прокуратуру".

12.02.2014 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про повідомлення її про недоплату пенсії.

Згідно листа УПФУ у Приморському районі м. Одеси від 14.02.2014 р. на ім'я позивачки їй, відповідно до чинного законодавства, було зроблено перерахунок пенсій у розмірі 80 % та у разі незгоди з таким рішенням рекомендовано звернутися за захистом свого права до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з висновку, що при визначенні пенсії позивача відповідач мав застосовувати редакцію Закону України «Про прокуратуру» від 23.12.2010 р. та визначати розмір наявної позивачу пенсії виходячи із 90% заробітної плати за посадою.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, з наступних підстав.

У своїй позовній заяві позивач вказує, що з 20 червня 1994 року вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси та отримує пенсію на підставі ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру". З вказаного періоду позивачу повинен робитися та неодноразово робився перерахунок пенсії в розмірі 90% від заробітку старшого слідчого прокуратури району.

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено і позивача, встановлено приписами ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

Відповідно до ст. 51-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, що діяла на час призначення пенсії, працівники прокуратури, яким присвоєно класні чини, із стажем роботи в органах прокуратури 20 років і більше мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років. Пенсії за вислугу років призначаються:

а) слідчим працівникам незалежно від віку з вислугою не менше 20 років на посадах слідчого, начальника або заступника начальника слідчого підрозділу (відділу, частини), що безпосередньо займається провадженням попереднього слідства, - у розмірі 50 відсотків місячного заробітку. За кожний рік вислуги понад 20 років пенсія збільшується: на слідчій роботі - на три відсотки, а на будь-якій прокурорській посаді - на два відсотки заробітку, з якого обчислюється пенсія;

б) працівникам, які займають прокурорські посади, перелічені у статті 56 цього Закону, після досягнення 55 років чоловіками і 50 років жінками з вислугою на цих посадах не менше 20 років - у розмірі 50 відсотків місячного заробітку. За кожний рік вислуги понад 20 років пенсія збільшується на два відсотки цього заробітку;

в) працівникам, зазначеним у пунктах "а" та "б" частини другої цієї статті, які не мають вислуги 20 років, якщо стаж служби в органах прокуратури становить не менше 12 років, після досягнення чоловіками 60 років при загальному стажі роботи 25 років і більше, а жінками - 55 років при загальному стажі роботи 20 років і більше - у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорсько-слідчих посадах з розрахунку 50 відсотків місячного заробітку за 20 років вислуги. За кожний рік загального стажу понад 25 років для чоловіків і 20 років - для жінок пенсія збільшується на один відсоток місячного заробітку, з якого вона обчислюється.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 відсотків, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4, - на п'ять відсотків відповідного заробітку.

Загальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений згідно з цією статтею, не може перевищувати 75 відсотків відповідного заробітку, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 відсотків, до категорії 2, - 80 відсотків.

Так, згідно ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України від 08.07.2011 року №3668-VІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 року, частину першу ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" замінено двома частинами такого змісту:

"Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше:

по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років;

з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років;

з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років;

з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років;

з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років;

з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 15 років.

Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії".

Згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (далі Закон №1789), обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789 встановлено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Частина 19 статті 50-1 Закону № 1789-XII визначає, що Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" № 505 від 31.05.2012 року, яка набула чинності 14.06.2012 року, затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1 - 5. Надано право керівникам органів прокуратури у межах затвердженого фонду оплати праці установлювати працівникам органів прокуратури посадові оклади відповідно до затверджених цією постановою схем посадових окладів. Відповідно до вказаної постанови підвищені посадові оклади працівникам органів прокуратури.

Право на перерахунок призначених пенсій, відповідно виникає з 1 липня 2012 року.

Враховуючи наведені вище норми права, колегія суддів зазначає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України ««Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Така позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постановах № 21-348а/13 та № 21-445а/13.

Разом з тим, як вже зазначалося вище, ОСОБА_4 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси з 20.06.1994 року, розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії не передбачав 90% від заробітку слідчого прокуратури району.

Перерахунок пенсії позивачу за заявою від 12.02.2014 року проведено на підставі документів пенсійної справи та документів, додаткового наданих позивачем, в даному випадку - довідки прокуратури Чернігівської області від 07.08.2012 року № 294, що становить 4467,78 грн.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 про визнання неправомірними дій щодо обмеження перерахунку розміру пенсії за вислугу років, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії належним чином не обґрунтовані, не підтверджені наявними у справі матеріалами та задоволенню не підлягають.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 183-2, 198, 202, 205, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси, - задовольнити.

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 17 квітня 2014 року по справі № 522/3664/14-а, - скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_4 відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та оскарженню у касаційному порядку не підлягає.

Головуючийсуддя Г.В. Семенюк суддя В.О. Потапчук суддя М.П. Коваль