Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
28 травня 2014 р. № 820/8067/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Єгупенко В.В.
за участю секретаря - Вождаєвої М.О.
за участю представників сторін:
представника позивача - Матофій Л.Я.
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості ,В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд стягнути з Відповідача, ОСОБА_2, (ІНФОРМАЦІЯ_1. Ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) вартість матеріального забезпечення на випадок безробіття у сумі 6 752 грн. 85 коп. (шість тисяч сімсот п'ятдесят дві грн. 85 коп.) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, в особі Харківського міського центру зайнятості.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 07.10.2013 року ОСОБА_2 ( далі Відповідач) звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де був зареєстрований як такий що шукає роботу з відкриттям персональної картки № 203913100700001 не зазначивши той факт, що був зареєстрований як фізична особа - підприємець, чим порушив вимоги діючого законодавства.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечував посилаючись на те, що на момент реєстрації у центрі зайнятості його підприємницьку діяльність було припинено рішенням господарського суду Харківської області від 14.04.2010 року.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, вважає що адміністративний позов підлягає задоволенню виходячи з таких підстав та мотивів.
З матеріалів справи вбачається, що 07.10.2013 року ОСОБА_2 ( далі Відповідач) звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де був зареєстрований як такий що шукає роботу з відкриттям персональної картки № 203913100700001 (а.с.17-18).
В заяві на отримання статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю Відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, договір цивільно - правового характеру не укладав, тощо. З правами та обов'язками безробітної ознайомлений та попереджений про відповідальність у разі надання недостовірних даних.
Відповідач знятий з обліку 19.03.2014, у зв'язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання йому статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття відповідно до абзацу 19 пп. 1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. № 198.
За результатом звірки з ДПС та ПФУ встановлено, що у базі даних ЄІАС.(NET) в закладці «Довідники ПОУ ЄДРС» значиться запис щодо реєстрації відповідача як фізична особа-підприємець з 04.11.1996.
На підставі виявленого факту складений акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 19.03.2014 року за № 80 ФОП (а.с.10-11).
В ході проведення розслідування страхового випадку з'ясовано, що на день реєстрації та в період перебування на обліку в статусі безробітного, Відповідач надав недостовірні данні про те, ще не зареєстрований як фізична особа - підприємець.
У зв'язку з цим, Харківським міським центром зайнятості 20.03.2014 виданий наказ «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ПІБ - ОСОБА_2» за № 533 у сумі 6 752,85 грн. за період з 14.10.2013 по 26.02.2014 року (а.с.8).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі Закон України №1533-III) загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно з пунктом 1.2 Порядку надання допомоги по безробіттю, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року № 307, допомога по безробіттю надається застрахованим і незастрахованим особам, визнаним в установленому порядку безробітними.
У статті 2 Закону України «Про зайнятість населення» (далі Закон України №803-XII) зазначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, належать до зайнятого населення (п.п. «б»ч. 3 ст. 1 Закону № 803-XII).
Якщо особа забезпечує себе роботою самостійно, вона не може бути визнана безробітною і не має права на виплату допомоги по безробіттю.
Пунктом 4 частини 5 статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі приховування відомостей про працевлаштування на тимчасову роботу (у тому числі за межами України) або здійснення іншої діяльності за винагороду в період одержання допомоги по безробіттю.
Згідно з підпунктом 1 пункту 5.5. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307 виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Як вбачається з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.32) з 04.11.1996 року відповідач зареєстрований фізичною-особою-підприємцем.
Під час звернення відповідача до Харківського міського центру зайнятості з заявою від 07.10.2013 року про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю ОСОБА_2 не повідомив відомості, які вплинули на надання йому статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення, а саме факт того, що він відноситься до категорії зайнятого населення.
У пункті 6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Частиною 2,3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та наданні соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення в наслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Щодо посилання відповідача на те, що рішенням господарського суду Харківської області від 14.04.2010 року припинено підприємницьку діяльність фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого Виконавчим комітетом Дзержинської районної ради м. Харкова розпорядженням №9362 від 04.11.1996 року за адресою: АДРЕСА_1, суд зазначає наступне.
Так, статтею 49 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" (в редакції що діяла на час винесення судового рішення) передбачений порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи -підприємця.
Зокрема, частиною 5 ст. 49 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи- підприємця, здійснюється за процедурами, встановленими частинами дев'ятою - вісімнадцятою статті 47 цього Закону.
Згідно частин 9 - 18 ст. 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням; свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця; довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах); довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості; довідки відповідних органів фондів соціального страхування про відсутність заборгованості або про те, що вона не перебувала на обліку.
Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.
Строк державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем не повинен перевищувати два робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.
Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем повинен видати або надіслати заявнику копію свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця із спеціальною відміткою про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.
Таким чином, суд зазначає, що навіть за наявності судового рішення, для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності, Закон зобов'язує саме фізичну особу вчинити певні дії і лише при належному їх виконанні державний реєстратор вносить відповідний запис до Єдиного державного реєстру (аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України по справі № К/9991/6691/11 ).
Матеріалами справи підтверджено, що на момент звернення до Харківського міського центру зайнятості ОСОБА_2 був зареєстрований як фізична особа - підприємець та не був позбавлений статусу фізичної особи-підприємця, у зв"язку з чим відносився до категорії зайнятого населення, а тому не мав права отримувати допомогу по безробіттю з надання соціальних послуг.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту повернення суми отриманої допомоги по безробіттю, суд прийшов до висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню.
Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 11, 71, 94, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, (ІНФОРМАЦІЯ_1. Ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) вартість матеріального забезпечення на випадок безробіття у сумі 6 752 грн. 85 коп. (шість тисяч сімсот п'ятдесят дві грн. 85 коп.) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, в особі Харківського міського центру зайнятості (р/р 37177300802007 в ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, ОКПО 36224721).
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 02 червня 2014 року.
Суддя Єгупенко В.В.