КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/13939/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б. Суддя-доповідач: Бабенко К.А
У Х В А Л А
Іменем України
12 травня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Петрика І.Й., Собківа Я.М., секретаря Чепурко Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційними скаргами Державного реєстратора Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича, Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк-готель «Київ» на Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 грудня 2013 року за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк-готель «Київ» до Державної реєстраційної служби України, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Гуляєва Олексія Олександровича про визнання протиправним та скасування Рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 грудня 2013 року позов задоволено частково.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Позивачем та Відповідачем-Державним реєстратором Державної реєстраційної служби України Гуляєвим Олексієм Олександровичем подано апеляційні скарги. Позивач у своїй апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким його позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, а Відповідач-Державний реєстратор Державної реєстраційної служби України Гуляєв Олексій Олександрович - рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача, перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Позивачем проведено реконструкцію об'єктів нерухомості рекреаційно-готельного комплексу на вул. Юнкерова, 20 у Оболонському районі м. Києва: приміщень будівлі спального корпусу на 101 місце (літера Г) санаторію під готель (будівлі корпусу № 2 готелю); приміщень будівлі спального корпусу на 204 місця (літера В) санаторію під готель (будівлі корпусу № 1 готелю); приміщень будівлі клубу-їдальні (літера А) санаторію під конгрес-хол.
04 липня 2013 року Позивач звернувся до Державної реєстраційної служби України із Заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності на єдиний майновий комплекс), копія якої наявна в матеріалах справи (а.с. 167), та доданими до неї документами, а саме: Дорученням, виданим Позивачем від 21.06.2013 року, Свідоцтвом про право власності серії САВ № 552542, виданим Головним управлінням комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 14 квітня 2008 рок, Декларацією про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція приміщень будівлі спального корпусу на 101 місце (літера Г) санаторію під готель (будівлі корпусу № 2 готелю) рекреаційно-готельного комплексу на вул. Юнкерова, 20 у Оболонському районі м. Києва (ІІІ категорії складності), Декларацією про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція приміщень будівлі спального корпусу на 204 місця (літера В) санаторію під готель (будівлі корпусу № 1 готелю) рекреаційно-готельного комплексу на вул. Юнкерова, 20 у Оболонському районі м. Києва (ІІІ категорії складності), Декларацією про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція приміщень будівлі клубу-їдальні (літера А) санаторію під конгрес-хол рекреаційно-готельного комплексу на вул. Юнкерова, 20 у Оболонському районі м. Києва (ІІІ категорії складності); Технічним паспортом на нежитловий будинок (приміщення) за адресою: м. Київ, вул. Юнкерова, 20, виготовленим Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна станом на 30.07.2004 року та його копією, Технічним паспортом на нежитловий будинок (приміщення) за адресою: м. Київ, вул. Юнкерова, 20, виготовленимКиївським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна станом на 20.06.2012 року та його копією, Витягом з бази даних міського земельного кадастру, виданого Комунальним підприємством «Київський інститут земельних відносин» 06.06.2013 року, Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи №35199464, виданим Оболонською районною в м. Києві 07.06.2007 року, Довідкою з ЄДРПОУ № 641785, виданою Головним управлінням регіональної статистики 04.09.2012 року, копії яких також наявні в матеріалах справи (а.с. 41- 62, 66-164, 170).
04 липня 2013 року Позивачем отримано Картку прийому заяви № 3664665, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с. 166), в якій зазначено, що Заяву Позивача отримано та зареєстровано у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 04.07.2013 року за реєстраційним номером 1849391.
Рішенням «Про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень» від 01 серпня 2013 року № 4669018 (далі - Рішення), копія якого також наявна в матеріалах справи (а.с.7), Державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєвим Олексієм Олександровичем, в зв'язку з невідповідністю поданих документів вимогам або неможливістю встановлення відповідності заявлених прав документам, що їх посвідчують, Позивачу відмовлено у державній реєстрації за ним права власності форми власності приватної будівлі - єдиного майнового комплексу, що розташована за адресою: м. Київ, вул. Юнкерова Миколи, будинок 20,.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно із частинами першою, третьою ст. 3 Закону № 1952-IV, державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав; права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 1952-IV, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме, зокрема, право власності на нерухоме майно.
Згідно із п.п. 1, 2 частини другої ст. 9 Закону № 1952-IV, державний реєстратор, зокрема, встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
Відповідно до частини четвертої ст. 9 Закону № 1952-IV, державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Згідно із п.п. 2, 6 частини першої ст. 19 Закону № 1952-IV, Державна реєстрація прав проводиться, зокрема, на підставі, свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Відповідно до частини першої ст. 24 Закону № 1952-IV, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) об'єкт нерухомого майна, розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; 3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; 4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; 5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від
права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; 5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; 5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 5-6)заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; 6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Аналогічні вимоги передбачені Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703 (далі - Порядок).
Згідно із п. 42 Порядку, державний реєстратор у встановлених законом випадках за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно, на підставі якого проводить державну реєстрацію права власності на нерухоме майно.
Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем подано всі необхідні документи для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на єдиний майновий комплекс, розташований за адресою: м. Київ, вул. Юнкерова Миколи, будинок 20, що підтверджується зазначеною Карткою прийому заяви.
Більш того, що саме не надано Позивачем для відповідної державної реєстрації його права приватної власності на єдиний майновий комплекс в оскарженому Позивачем Рішенні Відповідача не зазначено.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правомірно задоволено адміністративний позов в частині визнання оскарженого Рішення Відповідача протиправним та його скасування.
Судом першої інстанції обґрунтовано відмовлено у задоволенні іншої частини позовних вимог щодо зобов'язання Відповідача - Державної реєстраційної служби України прийняти відповідне рішення про державну реєстрацію права приватної власності та видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно Позивача, тому, як зазначене є дискреційними повноваженнями відповідних суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційні скарги залишаються без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційні скарги Державного реєстратора Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича, Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк-готель «Київ» залишити без задоволення, а Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 грудня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалу складено у повному обсязі 19.05.2014 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Петрик І.Й.
Собків Я.М.
.
Головуючий суддя Бабенко К.А
Судді: Петрик І.Й.
Собків Я.М.