ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
30 квітня 2014 року
справа № 0870/6445/12
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Іванова С.М.
суддів: Чабаненко С.В. Чепурнова Д.В.
за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2012 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю " Енергетичні Технології " до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Державного підприємства "Запорізький регіональний державний центр стандартизації, метрології та сертифікації", третя особа Державне підприємство "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергетичні технології» (далі - позивач) звернулося з адміністративним позовом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі - Мінекономрозвитку і торгівлі України), державного підприємства «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (далі- ДП «Запоріжжястандартметрологія») про визнання протиправним та скасування наказу Мінекономрозвитку і торгівлі України № 397 від 23.03.2012 року в частині анулювання реєстрації технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт», скасування наказу ДП «Запоріжжястандартметрологія» № 122 від 26.03.2012 року про анулювання реєстрації зазначених технічних умов.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача відсутні підстави для анулювання державної реєстрації технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт» та незаконність наказу Мінекономрозвитку і торгівлі України № 397 від 23.03.2012 року, наказу ДП «Запоріжжястандартметрологія» № 122 від 26.03.2012 року, а тому просить скасувати дані накази в частині анулювання державної реєстрації вищезазначених технічних умов.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 21.11.2012 року адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 397 від 23.03.2012 в частині анулювання реєстрації технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 « Добавки багатофункціональні «Стандарт».
Визнано протиправним та скасовано наказ Державного підприємства «Запорізький науково - виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» № 122 від 26.03.2012 про анулювання технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт»
Вирішено питання про судові витрати по справі.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що відповідачами в даній адміністративній справі не доведено правомірності прийнятих наказу Мінекономрозвитку і
торгівлі України № 397 від 23.03.2012 року та наказу ДП «Запоріжжястандартметрологія» № 122 від 26.03.2012 року в частині анулювання реєстрації технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт», з огляду на що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, у поданій апеляційній скарзі відповідач, вказує на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги її заявник посилається на те, що в ході перевірки, проведеної міжвідомчою робочою групою, створеної спільним наказом Мінпаливенерго України і Держспоживстандарту України від 18.07.2011 року за № 301/206, виявлено ряд порушень, що негативно впливають на споживчий ринок нафтопродуктів в Україні. Вказує на те, що позивача було повідомлено про необхідність у трьохмісячний термін приведення ТУ у відповідність до вимог нормативних документів та попереджено про подальше анулювання ТУ у разі невідповідності їх вимогам нормативних документів, що відповідає вимогам пункту 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів».
Представник позивача в судовому засіданні вважав, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а тому підлягає залишенню без змін.
Представник Мінекономрозвитку і торгівлі України зазначив, що оскаржуваний позивачем наказ № 397 від 23.03.2012 року виданий у спосіб та порядку, передбаченому чинним законодавством України, зокрема, пункту 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів», а відтак постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2013 року винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового про відмову в задоволенні позовних вимог.
Представник ДП «Запоріжжястандартметрологія» у судових засіданнях та письмових запереченнях пояснив, що наказ № 122 від 26.03.2012 року про анулювання технічних умов позивача прийнятий на виконання Наказу Мінекономрозвитку і торгівлі України № 397 від 23.03.2012 року, відповідно до якого ДП «Запоріжжястандартметрологія» доручено анулювати реєстрацію технічних умов за переліком та проінформувати про виконання Міністерство в одноденний строк з наданням копій відповідних наказів. У переліку згідно з додатком зазначено ТУ У 30958302.001- 2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт».
З цих підстав представник ДП «Запоріжжястандартметрологія» вважає, що анулювання реєстрації технічних умов здійснено на підставі пункту 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів», а тому просить у задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України не перешкоджає розгляду справи без участі останнього.
Заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, 23.03.2012 року Мінекономрозвитку і торгівлі України видано наказ № 397 «Про анулювання реєстрації технічних умов». Згідно даного наказу доручено Державному підприємству «Укрметртестстандарт», Державному підприємству «Запоріжжястандартметрологія» та Державному підприємству «Львівстандартметрологія» анулювати реєстрацію технічних умов за переліком згідно з додатком та проінформувати про виконання Міністерство в одноденний строк з наданням копій відповідних наказів.
ДП «Запоріжжястандартметрологія» прийнято Наказ № 122 від 26.03.2012 року «Щодо анулювання державної реєстрації технічних умов», згідно якого анульовано державну реєстрацію технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт», власником яких є ТОВ «Енергетичні технології».
Цей наказ прийнято на виконання наказу Мінекономрозвитку і торгівлі України від 23.03.2012 року № 397 та відповідно до пункту 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів».
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку щодо протиправного прийняття відповідачами оспорюваних наказів № 397 від 23.03.2012 року та № 122 від 26.03.2012 року про анулювання реєстрації зазначених технічних умов.
Колегія суддів не погоджується з даним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне:
Приписами ч. 3 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно п. 2 Указу Президента України від 31 травня 2011 року № 634/2011 «Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України»Міністерство економічного розвитку і торгівлі України є правонаступником, серед іншого, Державної служби технічного регулювання України в частині формування та реалізації державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрології, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, управління якістю), а також формування та реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів (крім функцій з реалізації державної політики з питань державного контролю у сфері захисту прав споживачів; функцій з формування та реалізації державної політики з питань безпечності харчових продуктів).
У відповідності до Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року № 634/2011, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку України) входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики економічного і соціального розвитку, цінової, промислової, інвестиційної, зовнішньоекономічної політики, державної політики у сфері торгівлі, державної регіональної політики, державної політики з питань розвитку підприємництва, технічного регулювання та захисту прав споживачів, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з Європейським Союзом.
До основних завдань Мінекономрозвитку України віднесено, серед іншого, формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрології, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, акредитації органів з оцінки відповідності, управління якістю).
Відповідно до п. 6 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 20 травня 2010 року № 2275 Кабінету Міністрів України доручено забезпечити розробку та введення в дію національних стандартів на нафтопродукти, на які встановлено акцизний збір згідно з законом, і скасувати державну реєстрацію всіх технічних умов, виданих раніше на вищезазначену продукцію.
Як вбачається з матеріалів справи, спільним наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України і Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 18 липня 2011 року № 301/206 з метою реалізації досягнутих домовленостей на засіданні експертно-аналітичної групи з опрацювання питань функціонування ринку нафти і нафтопродуктів і розвитку нафтопереробної промисловості щодо спільної перевірки виконання правил реєстрації чинних технічних умов на нафтопродукти та змін до них затверджений склад міжвідомчої робочої групи, якій наказано в період з 15 липня 2011 року по 15 серпня 2011 року перевірити виконання встановлених правил реєстрації чинних технічних умов на нафтопродукти (моторні палива, мастила, оливи).
За результатами даної перевірки було виявлено порушення, які негативно впливають на споживчий ринок нафтопродуктів в Україні, про що Голові комісії з реорганізації Держспоживстандарту України надано службову записку із зауваженнями щодо невідповідності технічних умов нормативним документам та пропозиціями про врегулювання питань щодо виробництва нафтопродуктів.
Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 05 вересня 2011 року № 326 за наслідками проведеної роботи наказано керівникам центрів стандартизації, метрології та сертифікації повідомити власників ТУ про необхідність у трьохмісячний термін приведення ТУ у відповідність до вимог нормативних документів та попередити про подальше анулювання ТУ у разі невідповідності їх вимогам нормативних документів, однак зазначені у вищенаведених документах порушення не були усунуті власниками ТУ шляхом приведення ТУ у відповідність до вимог нормативних документів у трьохмісячний термін.
У відповідності до п. 8 розділу 9 витягу з протоколу № 13 засідання Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2012 року Мінекономрозвитку разом з Міненерговугіллям, Мінінфраструктури та Мін'юстом доручено підготувати та подати Кабінетові Міністрів узгоджені пропозиції щодо врегулювання проблемних питань у сфері стандартизації моторного палива.
Згідно п. 4 розділу 8 витягу з протоколу № 15 засідання Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 року Мінекономрозвитку, Мінфіну, Міненерговугіллю, Держспоживінспекції, Державній службі з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва з урахуванням рішення Кабінету Міністрів від 22 лютого 2012 року (п.8 розділу 9 протоколу №13) доручено терміново забезпечити подання Кабінетові Міністрів пропозиції щодо врегулювання проблемних питань у сфері стандартизації та забезпечення контролю якості і безпечності нафтопродуктів, на виконання якого Мінекономрозвитку разом з Міненерговугіллям, Мінінфраструктури та Мін'юстом підготовлені відповідні пропозиції щодо врегулювання проблемних питань у сфері стандартизації та контролю за якістю і безпечністю нафтопродуктів, які схвалені на засіданні Кабінету Міністрів України 05 березня 2012 року.
Як вбачається з листа Мінекономрозвитку від 28 лютого 2012 року № 3411-01/7420-04, Кабінету Міністрів України направлені пропозиції щодо врегулювання проблемних питань у сфері стандартизації нафтопродуктів та контролю за їх якістю і безпечністю, згідно яких пропонувалось Мінекономрозвитку разом з Міненерговугіллям забезпечити приведення зареєстрованих технічних умов на моторні палива, в тому числі альтернативні, їх компоненти, оливи та мастила, спецрідини та присадки до них у відповідність з вимогами національного стандарту ДСТУ 1.3:2004 «Національна стандартизація. Правила побудови, викладання, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов».
На виконання доручень Кабінету Міністрів України від 05 березня 2012 року № 16 та від 21 березня 2012 № 21, Мінекономрозвитку Наказом від 23 березня 2012 року № 397 доручило ДП «Запоріжжястандартметрологія» анулювати реєстрацію технічних умов позивача.
Відповідно до п. 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів» анулювання реєстрації ТУ здійснює ДП, яке їх зареєструвало або Мінекономрозвитку України.
При цьому, підпунктом «д» абз.2 цього пункту 8.5.4 передбачено, що ДП, яке зареєструвало ТУ, анулює його реєстрацію після перевіряння органами державного ринкового нагляду та/чи органами державного контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, якщо в ТУ порушено вимоги законодавчих, нормативно-правових актів та національних (міждержавних) стандартів, а підприємство-власник не вжило заходів щодо усунення цих порушень.
Враховуючи, що ТУ У 30958302.001-2000 зареєстровано ДП «Запоріжжястандартметрологія», до компетенції зазначеного державного підприємства віднесено анулювання реєстрації такого ТУ.
З огляду на те, що позивачем, як власником технічних умов, виявлені в ході перевірки міжвідомчою групою порушення не усунуті, технічні умови, які не відповідають вимогам ДСТУ 1.3:2004 «Національна стандартизація. Правила побудови, викладання, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов»та зареєстровані з порушенням вимог ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів», не приведені у відповідність до вимог нормативних документів в трьохмісячний строк,
Мінекономрозвитку, керуючись абз. 5 п. 7 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року № 634/2011, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством, видало наказ № 397 від 23 березня 2012 року, яким доручило ДП «Запоріжжястандартметрологія»анулювати державну реєстрацію технічних умов, зокрема, ТУ У 30958302.001-2000.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 397 від 23 березня 2012 року та наказ ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» № 122 від 26 березня 2012 року є правомірними, які прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, а відтак, позовні вимоги позивача є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають, а відповідно апеляційна скарга підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, в тому числі порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 161, 195, 198, 202, 207 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України – задовольнити повністю.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2012 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю " Енергетичні Технології " до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Державного підприємства "Запорізький регіональний державний центр стандартизації, метрології та сертифікації", третя особа Державне підприємство "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" про визнання протиправним та скасування рішення – скасувати, та прийняти нову, якою у задоволенні адміністративного позову – відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: С.М. Іванов
Суддя: С.В. Чабаненко
Суддя: Д.В. Чепурнов