ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
| 19.05.09 | Справа №2а-3950/09/1/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Єлжовій Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ДПІ в м. Ялта АР Крим до ФОП ОСОБА_1 про стягнення ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з адміністративним позовом ДПІ в м. Ялта АР Крим до ФОП ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості з податку на додану вартість з відповідача у сумі 80,68 гривень. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.03.09 року по справі було відкрито провадження. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.03.09 року по справі було закінчено підготовче провадження та справу призначеного до судового розгляду. У судове засідання представник позивача ДПІ в м. Ялта АР Крим не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутністю. У судове засідання відповідач ФОП ОСОБА_1 не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомлений. Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу у відсутності представників позивача та відповідача. Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав. Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом. Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків. Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктами владних повноважень. Таким чином, судом встановлено, що ДПІ в м. Ялта АР Крим є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень. Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України. Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 4 грудня 1990 року N 509-XII визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України. Таким чином, судом встановлено, що ДПІ в м. Ялта АР Крим уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства. Відповідно до частини 1 статті 128 Господарського кодексу України громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 Кодексу, якою передбачено, що така реєстрація здійснюється у порядку, визначеному законом. Згідно з п. 2 частини 2 статті 55 ГК України громадяни України, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані як підприємці, визнаються суб'єктами господарювання. Судом встановлено, що ОСОБА_1 є фізичною особою - підприємцем, зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Ялтинською районною державною адміністрацією АР Крим, та взятий на податковий облік 29.08.1995 року за номером 120001615, що підтверджується довідкою ДПІ в м. Ялта АР Крим від 13.01.09 року № 145/9/29-0. Таким чином, судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання, фізичною особою - підприємцем, платником податків, зобов'язаний виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків. Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Порядок, підстави та строки сплати податку на додану вартість, надання податкової звітності встановлений Законом України “Про податок на додану вартість” від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР. Судом встановлено, що свідоцтво платника податку на додану вартість було видане ФОП ОСОБА_1 21.02.2005 року за № 51155260, та було анульоване 31.07.2006 року. Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 зареєстрований у якості платника податку на додану вартість, а тому згідно із законодавством України, відповідач зобов'язаний сплачувати податок на додану вартість до Державного бюджету України. Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації. Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Відповідно до 7.8.1. статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР податковим періодом є один календарний місяць. Таким чином, ФОП ОСОБА_1 зобов'язаний щомісячно протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового місяця, подавати до ДПІ в м. Ялта АР Крим декларації з податку на додану вартість. Згідно ст.. ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» зазначений вид зборів і податків є податковим зобов'язанням. Згідно пп. 4.1.1. п. 4.1. ст.. 4 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 - III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в податковій декларації. Відповідно до п. 5.1. ст.. 5 від 21.12.2000 року № 2181 - III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. 24.07.08 року ДПІ в м. Ялта АР Крим відповідачеві було направлене повідомлення від 24.07.08 року № 23318/ш/17-2, що ФОП ОСОБА_1 запрошений на бесіду з представником ДПІ в м. Ялта АР Крим з питання несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість. Це запрошення було надіслано відповідачеві 24.07.08 року, про що свідчить поштове повідомлення № 5438219. Судом встановлено, що посадовими особами податкових органів було складено акт про результати невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності внесення до бюджету сум податку на додану вартість за 2005 рік ФОП ОСОБА_1 від 04.08.08 року № 265/17-2/НОМЕР_1, яким встановлено, що перевірка проводилась 04.08.08 року та нею було виявлено несвоєчасну сплату податку на додану вартість згідно декларації № 9000 від 21.03.2005 року за лютий 2005 року, оскільки сума податкового зобов'язання у розмірі 147 гривень, вказана у цій декларації, підлягала сплаті 30.03.05 року, а фактично вона була сплачена 30.04.08 року (кількість днів затримки сплати - 1127), що є порушенням абзацу 1 підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III. За результатами акту про результати невиїзної документальної перевірки було складено та надіслано податкове повідомлення-рішення від 14.08.08 року № 0005171702/0, в якому вказано, що на підставі акту перевірки від 04.08.08 року № 265/17-2/НОМЕР_1 встановлено порушення абзацу 1 підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III, а саме затримка ФОП ОСОБА_1 на 1127 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі 147 гривень, за що на ФОП ОСОБА_1 було накладено штраф у розмірі 73,50 гривні, який підлягає сплаті у десятиденний термін з дня отримання цього податкового повідомлення-рішення. Це податкове повідомлення-рішення було надіслане відповідачеві 27.08.08 року та фактично отримано ним 30.08.08 року, що підтверджується супровідним листом від 22.08.08 року № 27058/ш/17-2 та поштовим повідомленням № 5594542. Судом встановлено, що посадовими особами податкових органів було складено акт № 24504/ш/17-2 від 04.08.08 року про неявку ФОП ОСОБА_1 для ознайомлення і підписання матеріалів невиїзної документальної перевірки своєчасності внесення до бюджету сум податку на додану вартість за 2005 рік від 04.08.08 року № 265/17-2/НОМЕР_1. Однак ФОП ОСОБА_1 штрафні санкції у розмірі 73,50 гривні у повному обсязі не сплатив, на бесіду із представником податкового органу не з'являвся, тому ДПІ в м. Ялта АР Крим було вжито наступних заходів. Відповідно до п. 16.1. статті 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом; б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону. Підпунктом 16.4.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Оскільки відповідачем ФОП ОСОБА_1 сума боргу з податку на додану вартість своєчасно не сплачувалася у встановлені законом строки, позивачем була нарахована пеня. Згідно з розрахунком пені по ФОП ОСОБА_1 станом на 15.09.08 року її розмір складає 7,18 гривень. Судом встановлено, що розрахунок пені здійснений позивачем вірно за кожний день прострочки, але відповідачем сума пені не погашена у повному обсязі. Таким чином податковий борг ФОП ОСОБА_1 складає 80,68 гривень, у тому числі 73,50 гривень штрафних санкцій та 7,18 гривень пені. Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу. Отже, судом встановлено, що відповідно до Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III інформація про виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк зазначається у першій податковій вимозі, у другій податковій вимозі може значиться повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу. Суд зазначає, що ДПІ в м. Ялта АР Крим було складено та надіслано першу податкову вимогу від 15.09.08 року № 1/2833 на суму 80,68 гривень, яка була надіслана відповідачеві 17.09.08 року та фактично отримана ним 19.09.08 року, що підтверджується поштовим повідомленням № 5701602.
Суд зазначає, що ДПІ в м. Ялта АР Крим було складено та надіслано другу податкову вимогу від 23.10.08 року № 2/3211 на суму 80,68 гривень, яка була надіслана відповідачеві 24.10.08 року та фактично отримана ним 24.10.08 року, що підтверджується поштовим повідомленням № 5888915.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до п.1.6 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III примусове стягнення - звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків. Згідно з підпунктом 3.1.1. п.3.1 ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Посадовими особами ДПІ в м. Ялта АР Крим 09.12.08 року було прийнято рішення № 48 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, яке було надіслане відповідачеві 16.12.08 року та фактично отримане ним 19.12.08 року, що підтверджується поштовим повідомленням № 6158619. Таким чином, суд зазначає, що податковими органами були проведені всі заходи стягнення податкового боргу. Але станом на день розгляду справи податковий борг ФОП ОСОБА_1 в розмірі 80,68 гривень не сплачений у повному обсязі, що підтверджується особовим рахунком платника податку на додану вартість станом на 13.05.09 року. Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України. На підставі викладеного, суд вважає, що факт несвоєчасної сплати ФОП ОСОБА_1 у встановлені Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III порядок та строки суми застосованих штрафних санкцій та пені є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні. Тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі. Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. У зв'язку зі складністю справи судом 19 травня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 25 травня 2009 року постанова складена у повному обсязі. На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. 2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) податкову заборгованість зі сплати податку на додану вартість у розмірі 80,68 гривень на користь Держбюджету м. Ялти на р/р 31110029700039, код платежу 14010100 в УГК в АР Крим, МФО 824026, ЗКПО 24040636. 3. Копію постанови надіслати сторонам.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги). Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Трещова О.Р.