Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2014 р. Справа № 805/17621/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Час прийняття постанови: 11 год. 30 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя: Куденков К.О.
розглянувши у порядку письмового провадження позовну заяву Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Приватного малого підприємства «ВІТ» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі – позивач) звернулось до суду із позовною заявою до Приватного малого підприємства «ВІТ» (надалі – відповідач, ПМП «ВІТ») про стягнення заборгованості у розмірі 14 258,46 грн.
Позов мотивовано наявністю у відповідача заборгованості за страховими коштами за рішенням №84 від 20.06.2013р. та рішенням №131 від 16.10.2013р. у загальному розмірі 14 258,46 грн.
Представник позивача до судового засідання від 05.06.2014р. не з’явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи у письмовому провадженні.
Відповідач надав письмові заперечення на позовну заяву, за змістом яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача у судове засідання від 05.06.2014р. не з’явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, не повідомив суд про причини неявки у судове засідання.
Враховуючи положення ч.4 та ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
Приватне мале підприємство «ВІТ» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 23180252, про що свідчить копія довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організації України №23180252 від 28.07.2000р.
Позивач зареєстрований у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 21955772, про що свідчить копія довідки з ЄДРПОУ АА №653544 від 04.09.2012р.
Відповідно до заяви Приватного малого підприємства «ВІТ» від 10.01.2002р., відповідач просить зареєструвати його у якості страхувальника у Фонді соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Згідно довідки Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №2 від 21.11.2013р., Приватне мале підприємство «ВІТ» перебуває на обліку у Краматорській міській виконавчій дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності як платник страхових внесків до Фонду з 10.01.2002р.
На підставі акта перевірки №298 від 06.06.2013р. Краматорською міською виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення №84 від 20.06.2013р. про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
Зазначеним рішенням за порушення п.1 ст.47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими похованням» позивачем донараховано суму не прийнятих до зарахування витрат за період після 01.01.2011р. в сумі 8 517,60 грн., та застосовано штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг за період після 01.01.2011р. в сумі 4 258,80 грн.
Вказане рішення отримано відповідачем 25.06.2013р., що підтверджується наявною у матеріалах справи копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Згідно довідки від 16.10.2013р. з питань перевірки своєчасності повернення коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням згідно рішення №84 від 20.06.2013р. позивачем встановлено, що в порушення ч.2 ст.22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», в строк до 30.09.2013р. відповідачем не сплачені кошти в сумі 12 776,40 грн. за рішенням №84 від 20.06.2013р.
Рішенням позивача №134 від 16.10.2013р. про застосування фінансових санкцій, за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів до відповідача застосовано штраф у розмірі 10% за не повернуті в повному обсязі кошти Фонду у сумі 1 277,64 грн. та визначено пеню у сумі 204,42 грн.
Зазначене рішення отримано відповідачем 17.10.2013р., що підтверджується відміткою представника відповідача на вказаному рішенні.
За наслідками адміністративного оскарження акт перевірки №298 від 06.06.2013р. та рішення позивача від 20.06.2013р. №84 залишені без змін.
Також, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06.03.2014р. у справі №П/805/180/14 у задоволенні позову приватного малого підприємства «ВІТ» до Донецького обласного відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішень №84 від 20 червня 2013 року та №134 від 16 жовтня 2013 року - відмовлено повністю.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.05.2014р. постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 березня 2014р. у справі №П/805/180/14 залишено без змін.
Частиною сьомою розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до п.11 ст.2 Закону України від 18 січня 2001 року №2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страхові кошти – це акумульовані страхові внески, суми від фінансових санкцій та інші надходження відповідно до законодавства для здійснення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг за цим Законом.
Згідно ч.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Частиною 5 ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» встановлено, що робочими органами виконавчої дирекції Фонду та його відділень є виконавчі дирекції відділень в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі. Статутом Фонду може бути передбачено створення виконавчих дирекцій або уповноважених представників відділень у районах та містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення.
Виконавчі дирекції відділень підзвітні правлінням відділень та виконавчій дирекції Фонду та здійснюють свою діяльність від імені Фонду в межах і в порядку, передбачених статутом Фонду та положенням про виконавчі дирекції відділень Фонду.
Згідно пунктів 3 та 6 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», страховик має право, зокрема, проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Частиною 2 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» визначено, що страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону.
Частиною 3 ст.30 вказаного Закону встановлено, що своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» передбачено, що спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.
Таким чином, відповідач має заборгованість за страховими коштами за рішенням №84 від 20.06.2013р. та рішенням №131 від 16.10.2013р. у загальному розмірі 14 258,46 грн., яка підлягає примусовому стягненню.
На підставі наведеного, суд вважає позовні вимоги законними, обґрунтованими та вбачає наявність достатніх підстав для задоволення адміністративного позову.
Частиною 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Приватного малого підприємства «ВІТ» про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного малого підприємства «ВІТ» (ідентифікаційний код: 23180252, місцезнаходження: 84307, Донецька область, м. Краматорськ, вул.Орджонікідзе, буд.31-А) на користь Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість по коштах Фонду в сумі 14 258 (чотирнадцять тисяч двісті п’ятдесят вісім) гривень 46 (сорок шість) копійок (рахунок №25608161242001 у ПАТ КБ «Надра» м. Київ, ЄДРПОУ 26081941, МФО 380764).
Постанова прийнята у порядку письмового провадження та складена у повному обсязі – 05 червня 2014 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Куденков К.О.