УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2014 р.Справа № 818/591/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Русанової В.Б.
Суддів: Присяжнюк О.В. , Курило Л.В.
за участю секретаря судового засідання Дудка О.А.
представника позивача Архіпенко О.І.
представника відповідача Соловей Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Спільного українсько-білоруського підприємства "Укртехносинтез" у формі товариства з обмеженою відповідальністю на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2014р. по справі № 818/591/14
за позовом Спільного українсько-білоруського підприємства "Укртехносинтез" у формі товариства з обмеженою відповідальністю
до Сумської митниці Міндоходів
про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Спільне українсько-білоруське підприємство "Укртехносинтез" у формі ТОВ (далі-позивач) звернулось до суду з позовом, в якому, з урахування уточнень просило:
визнати відмову Сумської митниці Міндоходів у задоволенні заяви позивача №02/09-012088 від 20.08.2013 р. протиправною;
зобов'язати Сумську митницю Міндоходів вчинити дії, визначені законодавством, спрямовані на повернення Спільному українсько-білоруському підприємству "Укртехносннтез" помилково сплачених коштів в розмірі 25 499,58 грн., з яких платіж по податку на додану вартість в розмірі 24 494,87 грн., та платіж по ввізному миту в розмірі 1 004,71 грн.: підготувати висновок про повернення з Державного Бюджету України помилково сплачених коштів, направити висновок про повернення коштів до органу Державного казначейства України.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2014 р. позов задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Сумської митниці Міндоходів від 05.09.2014 р.
Зобов'язано Сумську митницю Міндоходів повторно розглянути заяву Спільного українсько-білоруського підприємства "Укртехносинтез" у формі ТОВ від 20.08.2013 р. №02/09-012088 про повернення з Державного бюджету України помилково сплачених коштів.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просити скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2014 р. в частині відмови в задоволенні позову та прийняти нову постанову, якою зобов'язати відповідача вчинити дії спрямовані на повернення позивачу надмірну та/або помилково сплачених коштів в сумі 25 499,87 грн. та платіж по ввізному миту в сумі 1 004,71 грн., підготувати висновок повернення з Державного бюджету України помилково сплачених коштів та відправити висновок про повернення з Державного бюджету України помилково сплачених коштів до відповідного органу Державного казначейства України у вказаній вище сумі та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити повністю.
В обґрунтуванні вимог зазначає про неправильну оцінку доказам, невірне встановлення обставин справи, що привело до її невірного вирішення.
В судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу, провив її задовольнити.
Представник відповідача проти апеляційної скарги заперечував, просив залишити її без задоволення, оскаржувану постанову - без змін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.
Судом встановлено, що позивачем, за результатами імпортних операцій з купівлі товарів за період 01.09.2010 р. - 29.11.2011 р. надмірно сплачено податкові зобов'язання на користь Державного бюджету в розмірі 25 499,58 грн., з яких платіж по податку на додану вартість в розмірі 24 494,87 грн., по ввізному миту - 1 004,71 грн.
Факт переплати підтверджується вантажно -митними деклараціями, а також визнається митним органом.
02.01.2013р. Сумською митницею проведено планову виїзну перевірку стану дотримання законодавства України з питань державної митної справи при здійснення зовнішньоекономічної діяльності підприємством «Укртехносинтез», за результатами якого складено акт № 0001/3/805000006/0021127532, в якому зазначено про порушення позивачем п.190.1 ст.190 ПК України та завищення податкових зобов'язань по ПДВ щодо складових митної вартості оцінюваних товарів. (а.с.8-26)
Жодного рішення за наслідками перевірки та цього акту митним органом стосовно позивача не приймалося.
20.08.2013 р. позивач звернувся до відповідача із заявою №02/09-012088 про повернення надмірно сплачених коштів (а.с. 64-65).
Листом від 05.09.2013р. відповідачем відмовлено в поверненні коштів з посиланням на те, що законодавством не передбачено повернення митними органами коштів (завищених податкових зобов'язань платника податків), які виникли в результаті порушення митного та податкового законодавства, і виявлені під час проведення документальних перевірок (а.с. 66).
Відмовляючи у задоволені позовну про зобов'язання відповідача підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України помилково сплачених коштів, та направити його до відповідного органу Державного казначейства України, суд першої інстанції виходив з того, що повернення помилково та /або надміру сплачених сум митних платежів не здійснюється, якщо сума митних платежів не перевищує 20 грн., а тому оскільки по ВДМ від 29.11.2011р. , доданої до заяви про повернення коштів, сума митних платежів не перевищує 20 грн., повернення по цій ВМД не передбачено законом.
Колегія суддів погоджується з судом в частині відмови в задоволенні позову, виходячи з такого.
Відповідно до пункту 43.1 статті 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до п. 43.3 статті 43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно п. 102.5 ст. 102 ПК України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Судом встановлено, що позивачем здійснено переплату по митним платежам, по 29 вантажно-митним деклараціям , що подавалися на митне оформлення за період вересень 2010 р. - листопад 2011 р. Факт переплати визнається відповідачем. Згідно ВМД від 29.11.2011р. сума надмірно сплаченого мита не перевищує 20 грн.
Разом із з'явою про повернення вказаних платежів позивач додав оригінали вантажних митних декларацій, за якими ним помилково та/або надмірно сплачено митні платежі, розрахунок надміру сплачених сум грошових зобов'язань та копію довідки про відсутність податкового боргу.
Судом першої інстанції визнано неправомірною відмову митного органу від 05.09.2014р. в повернені коштів та зобов'язано митний орган повторно розглянути заяву підприємства від 20.08.2013р. про повернення надмірно сплачених коштів.
В цій частині судове рішення митним органом не оскаржено та визнано. Таким чином заява позивача про повернення коштів від 20.08.2013р. митним органом не розглянута та остаточного рішення по ній не прийнято.
Колегія суддів вважає передчасними позовні вимоги про зобов'язання митного органу підготувати висновок про повернення з Державного Бюджету України помилково сплачених коштів, та направлення його до органу Державного казначейства України.
Так, відповідно до Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, діючого на час спірних правовідносин, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 р. №618, для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/а надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювало оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою та відповідний перелік документів.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу.
Щодо надання Висновку про повернення, то він регулюється Порядком взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справляння яких покладається на митні органи, затвердженого Наказом Державної митної служби, Державного казначейства України від 20.07.2007 №611/147 (далі Порядок №611/147).
Згідно п.7 наведеного Порядку відповідний орган Державного казначейства України на підставі отриманого Висновку митного органу про повернення готує платіжні документи на перерахування коштів з рахунку з обліку доходів державного бюджету на рахунок, зазначений у Висновку про повернення, та протягом п'яти робочих днів від дати отримання Висновку про повернення здійснює повернення коштів з бюджету.
Відповідно до п. 17.1.10 ст. 17 Податкового кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з приписами п. 43.1. статті 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до п.8 Прикінцевих та перехідних положень Митного кодексу України повернення помилково або надміру сплачених до дня набрання чинності цим кодексом сум митних платежів здійснюється у порядку, встановленому цим Кодексом та Податковим кодексом України.
За вимогами ч.1 ст.301 МК України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України
Згідно з пунктом 187.8 статті 187 ПКУ для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями.
Таким чином, підготовці та подачі висновку митним органом про повернення надміру (помилково) сплачених коштів передує встановлений законом порядок.
З матеріалів справи вбачається, що такий порядок позивачем не дотримано.
Зокрема, заява про повернення коштів надміру сплачених митних платежів №02/09-012088 від 20.08.2013 р. рішенням суду першої інстанції по даній справі направлена на повторний розгляд до митного органу, а тому остаточного рішення по ній не прийнято.
Отже, позовні вимоги про зобов'язання Сумської митниці Міндоходів підготувати висновок про повернення з Державного Бюджету України помилково сплачених коштів, направити висновок про повернення коштів до органу Державного казначейства України, є передчасними, а тому правомірно не задоволені судом першої інстанції.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч.1 ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на зазначене, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення, підстави для скасування постанови Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2014 р. в частині відмови в позові відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Спільного українсько-білоруського підприємства "Укртехносинтез" у формі товариства з обмеженою відповідальністю залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2014р. по справі № 818/591/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Русанова В.Б.Судді(підпис) (підпис) Присяжнюк О.В. Курило Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 02.06.2014 р.