Постанова № 39097400, 02.06.2014, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2014
Номер справи
807/1711/14
Номер документу
39097400
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

02 червня 2014 рокум. Ужгород№ 807/1711/14

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Маєцька Н.Д.

за участю секретаря судового засідання Сологуб Д.Я. та сторін, які беруть участь у справі:

представника позивача: Халус В.Ю.,

представника відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Державного підприємства "Великолазівський" про зобов'язання виконати вимогу, -

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 02 червня 2014 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 04 червня 2014 року.

Державна фінансова інспекція в Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державного підприємства «Великолазівський» про зобов'язання виконати вимогу від 21.10.2013 р. № 07-07-6-14/6974, щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень в сумі 269988,37 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до Плану контрольно - ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Закарпатській області на III квартал 2013 року, працівниками Держфінінспекції в Закарпатській області, проведено планову ревізію фінансово-господарської " діяльності Державного підприємства «Великолазівський» за період з 01.04.2011 року по 30.06.2013 року та окремих питань фінансово-господарської діяльності за період з 01.01.2010 року по 01.04.2011 року. Результати ревізії відображені в акті від 30.09.2013 р. №07-07/42. Відповідно до п.7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 р., керівником Держфінінспекції в Закарпатській області пред'явлено вимоги щодо усунення порушень і недоліків, виявлених ревізією господарської діяльності Державного підприємства «Великолазівський» від 21.10.2013 року № 07-07-6-14/6974. Вимога направлена директору ДП «Великолазівський» Смоляр Ю.Б., якою зобов'язано у встановлений термін забезпечити усунення порушень та недоліків, виявлених ревізією. Однак, станом на 12.05.2014 року, залишаються невиконаними пункти вимоги на загальну суму 269988,37 гривень.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, представник у судове засідання не з'явився, про причини неприбуття суд не повідомив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", головними завданнями органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно положень ст. 4 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Відповідно до Плану контрольно - ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Закарпатській області на III квартал 2013 року, працівниками Держфінінспекції в Закарпатській області, проведено планову ревізію фінансово господарської діяльності Державного підприємства «Великолазівський» за період з 01.04.2011 року по 30.06.2013 року та окремих питань фінансово-господарської діяльності за період з 01.01.2010 року по 01.04.2011 року.

Результати ревізії відображені в акті від 30.09.2013 № 07-07/42 «Ревізія фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Великолазівський» за період з 01.04.2011 року по 30.06.2013 року та окремих питань фінансово-господарської діяльності за період з 01.01.2010 року по 01.04.2011 року».

Відповідно до п.7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 р., керівником Держфінінспекції в Закарпатській області пред'явлено вимоги щодо усунення порушень і недоліків, виявлених ревізією господарської діяльності Державного підприємства «Великолазівський» від 21.10.2013 року № 07-07-6-14/6974, якими зобов'язано у встановлений термін до 21.11.2013 р. на адресу Державної фінансової інспекції в Закарпатській області надіслати інформацію про вжиті заходи разом з копіями завірених первинних, розпорядчих та інших документів.

Однак, станом на 12.05.2014 року, залишаються невиконаними вимоги на загальну суму 269988,37 гривень. Виявлені порушення, що залишаються не усунутими полягають у наступному.

Ревізією з питання правильності оформлення та наявності первинних банківських документів та ревізією операцій по списанню коштів з рахунків встановлено, що згідно даних виписки банку по рахунку 26007015000670, значиться перерахування ПП ОСОБА_3 коштів в сумі 1900,00 грн., призначення платежу «згідно рахунку 00010 від 26.02.2013 р.». По даних бухгалтерського обліку вказану суму при відсутності первинних документів (накладних, актів приймання-передачі, тощо) списано на адміністративні витрати, що є порушенням п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-ХІУ, чим підприємству завдано матеріальної шкоди (збитків) на вказану суму.

Ревізією правильності виплати заборгованості по заробітній платі встановлено, що згідно відомостей про нарахування заробітної плати станом на 01.04.2011 р. по розрахунках із колишньою працівницею підприємства ОСОБА_4 значилась кредиторська заборгованість в сумі 9227,97 грн., в тому числі: за 2008 - 1100,69 грн., за 2009 - 3372,03 грн., за 2010 - 4755,25 грн. В ревізійному періоді з каси підприємства значиться виплачено ОСОБА_4 заборгованість по заробітній Платі в загальній сумі 2500,69 грн. В той же час, на підставі копії розпорядження №4-1004/12 ВП №30230742 від 02.12.2011 про погашення заборгованості по заробітній платі ОСОБА_4 по судовому наказу № 2-Н-2422/11, виданому 12.07.2011 р. Ужгородським міськрайонним судом по даних бухгалтерського обліку підприємства відображено зменшення заборгованості по заробітній платі ОСОБА_4 в сумі 9527,97 грн.

Таким чином, при наявній за даними бухгалтерського обліку ДП «Великолазівський» станом на 01.04.2011 р. заборгованості по заробітній платі перед ОСОБА_4 в сумі 9227,97 грн., на протязі ревізійного періоду їй виплачено заборгованість в загальній сумі 12028,66 грн., або зайво виплачено 2800,69 грн., що є порушенням ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР. Внаслідок допущеного порушення підприємству завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 2800,69 грн.

Ревізією наявності простроченої дебіторської заборгованості встановлено, що в бухгалтерському обліку ДП «Великолазівський» за даними рахунку 631 „Розрахунки з вітчизняними постачальниками" по розрахунках із ДП «Ужгородський» рахується дебіторська заборгованість термін позовної давності за якою минув, та за якою не вжито передбачених законодавством заходів щодо її стягнення в загальній сумі 822,00 грн. Внаслідок не вжиття передбачених законодавством заходів по погашенню дебіторської заборгованості, що призвело до пропуску строку позовної давності, ДП «Великолазівський» втрачено активів в сумі 822,00 грн., чим підприємству завдано матеріальної шкоди (збитків) на вказану суму.

Ревізією достовірності дебіторської та кредиторської заборгованості за наявними на об'єкті контролю документами встановлено, що згідно наданих до ревізії договорів, укладених ДП «Великолазівський» з ПП ОСОБА_5 та з ПП ОСОБА_6 в бухгалтерському обліку підприємства нарахування плати за надані їм послуги відображено не у повній сумі та, відповідно, оплату за отримані послуги вказаними підприємцями також проведено не у повній сумі.

Так, відповідно до умов договору від 01.02.2012 р. без номера, укладеного між ПП ОСОБА_5 - Замовник та ДП «Великолазівський» -Виконавець, предметом якого є надання Виконавцем послуг по зберіганню автомобільної та сільськогосподарської техніки Замовника, за період з 01.02.2012 року по 30.06.2013 р. підприємством надано ПП ОСОБА_5 послуг по зберіганню автотранспорту на площадці на загальну суму 20400,00 грн. із розрахунку 1200,00 грн. в місяць. (17 місяців х 1200,00 грн.). Ревізією розрахункових операцій встановлено, що за період 01.02.2012 року по 30.06.2013 р. по розрахунках із ПП ОСОБА_5 нараховано плату за надані послуги в сумі 2000,00 грн., тоді як згідно умов договору належало нарахувати 20400,00 грн., або нараховано на 18400,0 грн. менше. Таким чином, ДП «Великолазівський» оплата за надані послуги ПП ОСОБА_5 за період з квітня 2012 р. по червень 2013 р. в сумі 18400,00 грн. не надійшла.

Аналогічно, відповідно до договору від 30.06.2010 р. без номера, укладеного між ДП «Великолазівський» та ПП ОСОБА_6, за період з 01.04.2011 по 30.06.2013 ПП ОСОБА_6 надано послуги господарського двору на загальну суму 27000,0 грн. (по 1000,00 грн. у місяць). Ревізією розрахункових операцій встановлено, що за період 01.04.2012 року по 30.06.2013 р. по розрахунках із ПП ОСОБА_6 нараховано плату за надані послуги в сумі 15000,00 грн., тоді як згідно умов договору належало нарахувати 27000,00 грн., або нараховано на 12000,00 грн. менше. За вказаний період ПП ОСОБА_6 оплачено в касу підприємства 15000,00 грн., тобто менше на 12000,00 грн.

В порушення вимог п.5 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. та в порушення п.2 ст.18 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. (із змінами та доповненнями), в бухгалтерському обліку ДП «Великолазівський» станом на 01.07.2013 р. заборгованість за надані послуги ПП ОСОБА_5 в сумі 18400,00 грн. та ПП ОСОБА_6 в сумі 12000,00 грн. не відображено та підприємством не здійснювались належні дії щодо стягнення вказаної заборгованості, що призвело до недоотримання доходів підприємством в загальній сумі 30400,00 грн., та як наслідок нанесення підприємству збитків в зазначеній сумі.

Ревізією витрачання підзвітних коштів на закупівлю пального встановлено, що згідно трьох звітів про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт директору Смоляр Ю.Б. за січень, лютий, березень 2013 року по даних бухгалтерського обліку підприємства проведено витрат на загальну суму 4663,72 грн. Однак, із вищевказаних витрат не підтверджено первинними документами (фіскальними чеками) витрати щодо придбання дизпалива на суму 983,68 грн. Таким чином, допущено ведення бухгалтерського обліку із порушенням установленого порядку в частині безпідставного відображення в авансових звітах та в бухгалтерському обліку витрат на загальну суму 983,68 грн., чим порушено п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999.

В порушення п.6 Порядку відчуження об'єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2007 № 803 (далі - Порядок від 06.06.2007 № 803), відчуження будівель складу запчастин та навісу, пилорами, заправки, приміщення механізаторів, вагової та корівника-свинарника оціночною вартістю на загальну суму 166200,0 грн. проведено при відсутності на це згоди або дозволу суб'єкта управління майном - Міністерства аграрної політики і продовольства України. Аналогічно, без дозволу суб'єкта управління майном та без належної оцінки відчужено 16 найменувань основних засобів первісною вартістю на загальну суму 51724,23 грн. та нульовою залишковою вартістю.

На адресу Держфінінспекції в Закарпатській області надійшов лист-заява від громадянки ОСОБА_7 про надання матеріалів до акту ревізії ДП «Великолазівський» (вхідний номер від 04.09.2013 № 14-6-1902), до якого додано копію договору від 01.03.2011 р. без номера, укладеного між радгосп-заводом «Великолазівський» - Виконавець, в особі директора Ковач О.В. та фізичною особою ОСОБА_7 - Замовник. Предметом даного договору є надання Виконавцем послуг Замовнику із зберігання та стоянки транспортних засобів. Місцем зберігання є частина господарського двору Виконавця, а саме частина земної поверхні з твердим асфальтовим покриттям та оглядовою ямою для транспортних засобів, загальною площею 2000 кв.м, що межує із навісом для сільськогосподарських машин, заправкою ПММ та складом запчастин, які належать замовнику на праві приватної власності.

Відповідно до п.3.1 та 4.1 Договору від 01.03.2012 р. розмір плати за надання послуг передбачено в сумі 1000,00 грн. за базовий місяць, строк надання послуг 35 місяців. Невід'ємною частиною Договору є акт-приймання-передачі послуг від 01.03.2011 р. № 22. Як вищезазначено, по даних бухгалтерського обліку ДП «Великолазівський» по розрахунках із ОСОБА_7 у вересні 2011 року відображено поступлення оплати від ОСОБА_7 згідно прибуткового касового ордеру від 23.09.2011 р. №115 в сумі 12000,00 грн. за послуги господарського двору за період з 01.03.2011 р. по 01.03.2012 р. та відображено нарахування плати за послуги також в сумі 12000,00 грн.

Однак, підтверджуючі первинні документи, а саме, акти приймання-передачі послуг за період з 01.03.2011 р. по 01.03.2012 року на суму 12000,0 грн. ДП «Великолазівський» до ревізії не надано. Таким чином, в порушення п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» від 16.07.1999 р. № 996-ХІУ вказану суму 12000,00 грн. при відсутності підтверджуючих документів щодо надання послуг, віднесено до доходів підприємства та, відповідно, безпідставно зменшено кредиторську заборгованість по розрахунках із ОСОБА_7 на вказану суму.

В ході ревізії організації фактичного контролю за збереженням необоротних активів відповідно до наказу по підприємству від 01.07.2013 №1 проведено інвентаризацію основних засобів, біологічних активів та запасів, що обліковувались у підзвіті ОСОБА_9 станом на 01.07.2013 року. За результатами інвентаризації виявлено залишки основних засобів на суму 54882,00 грн. Проведеною в ході ревізії контрольною перевіркою інвентаризації основних засобів та оборотних активів виявлено неякісне проведення інвентаризації основних засобів. А саме, виявлено у наявності шість будівель (склад запчастин з навісом, заправка, пилорама, вагова, корівник-свинарник приміщення для механізаторів), які у період 2010-2012 років значаться продані фізичній особі ОСОБА_7, як будівельні матеріали отримані від ліквідації вказаних будівель.

Крім того, в ході контрольної перевірки інвентаризації цінностей станом на 11.07.2013 р., проведеної комісією ДП «Великолазівський» встановлено, що на господарському дворі ДП «Великолазівський» (с.В.Лази, вул. Стуса, 34, мікрорайон Горяни), є у наявності дві будівлі, які не зазначені в інвентаризаційних описах станом на 01.07.2013 року та які по бухгалтерському обліку підприємства на балансовому рахунку 10 «Основні засоби» або субрахунку 151 «Капітальне будівництво» не рахуються. На письмове звернення ревізора вказані будівлі об'єктом контролю не оцінено. Вищевикладене є порушенням підпунктів а) і б) п.7 Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 11.08.2004 р. № 69 в частині внесення недостовірних даних до інвентаризаційних описів основних засобів станом на 01.07.2013 року.

Відповідно до п.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Відповідно до п.7 ст.10, ст..15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 року Державною фінансовою інспекцією в Закарпатській області направлено ДП «Великолазівський» вимогу від 21.10.2013 року №07-07-6-14/6974, якими зобов'язано у встановлений термін до 21.11.2013р. вжити заходи щодо усунення виявлених ревізією порушень та проінформувати про виконання вимог. Однак, станом на 12.05.2014 р. залишаються не виконаними фінансові порушення на загальну суму 269988,37 грн.

Дії або бездіяльність посадових осіб органу державного фінансового контролю можуть бути оскаржені в судовому або адміністративному порядку (ч.1 ст.13 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні").

Вимога Державної фінансової інспекції в Закарпатській області від 21.10.2013 р. № 07-07-6-14/6974 не була в законному порядку оскаржена відповідачем, відповідно не визнана незаконною, а згідно ст. 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХП (зі змінами та доповненнями) законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Державного підприємства «Великолазівський» про зобов'язання виконати вимогу від 21.10.2013 року № 07-07-6-14/6974, щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень в сумі 269988,37 підлягають до задоволення повністю.

Керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позовну заяву Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Державного підприємства "Великолазівський" про зобов'язання виконати вимогу - задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Державне підприємство «Великолазівський» (вул. Лисенка, 41, м. Ужгород, 88000, код ЄДРПОУ - 00413825) виконати вимогу Державної фінансової інспекції в Закарпатській області від 21.10.2013 № 07-07-6-14/6974 щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань використання і збереження державних фінансових ресурсів та майна, що призвели до збитків, на загальну суму 269988,37 грн.

3. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

СуддяН.Д. Маєцька