Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 червня 2014 р. Справа № 805/5226/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мальцевої Н.Г.
розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1, який мешкає в м.Макіївка,
до Управління Державної автоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області, м.Донецьк
про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної автоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області (далі - УДАІ ГУ МВС України у Донецькій області, відповідач) про визнання незаконними дій та зобов'язання провести державну реєстрацію (перереєстрацію) автомобіля HONDA ACCORD TOURER, реєстраційний номер НОМЕР_2 (Литва), номер кузова НОМЕР_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням Гірняцького суду м.Макіївка від 05.03.2014 року у справі №267/9153/13-ц, провадження №2/267/735/14 за ОСОБА_1 визнано право власності на автомобіль - HONDA ACCORD TOURER, реєстраційний номер НОМЕР_2 (Литва), номер кузова НОМЕР_1, позивач звернувся до відповідача з проханням зареєструвати вказаний транспортний засіб, однак, останній відмовив у такій реєстрації з посиланням на те, що позивачем не було надано митну декларацію та/або посвідчення про реєстрацію автомобіля, видане митним органом, як було зазначено у відповіді Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговування м.Макіївки про УДАІ ГУМВС України в Донецькій області. Позивач не погоджується з такими діями відповідача, внаслідок чого, зазначає, що відповідач порушив його права власності на автомобіль та порядок державної реєстрації транспортних засобів. За таких обставин, ОСОБА_1 просив визнати незаконними дії відповідача в частині не реєстрації автомобіля за його заявою, та зобов'язати провести державну реєстрацію (перереєстрацію) автомобіля HONDA ACCORD TOURER, реєстраційний номер НОМЕР_2 (Литва), номер кузова НОМЕР_1.
04.06.2014 року до відділу діловодства та документообігу суду позивач надав заяву про розгляд справи за його відсутності у письмовому провадженні.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, заперечень не надав, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд,-
ВСТАНОВИВ:
05.03.2014 року рішенням Гірницького районного суду м.Макіївки Донецької області №267/9153/13-ц звернуто стягнення на предмет застави автомобіль HONDA ACCORD TOURER, номер кузова НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_2 (Литва), шляхом визнання за ОСОБА_1 права власності на зазначений транспортний засіб, та вирішено витребувати автомобіль HONDA ACCORD TOURER, номер кузова НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_2 з чужого володіння та передати ОСОБА_1 (а.с.7-8).
12.03.2014 року позивач звернувся до Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговування м.Макіївки при УДАІ ГУМВС України в Донецькій області з заявою про надання роз'яснень щодо майбутньої реєстрації автомобіля HONDA ACCORD TOURER, номер кузова НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_2, власником якого відповідно до рішення Гірницького районного суду м.Макіївки Донецької області №267/9153/13-ц від 05.03.2014 року є він (а.с.9).
Листом №9/7-6266 від 18.03.2014 року Центром надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговування м.Макіївки при УДАІ ГУМВС України в Донецькій області позивачу роз'яснено п.п.10, 11, 28, 29 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 року (у редакції постанови Кабінету Міністрів України №1371 від 23.12.2009 року зі змінами) (а.с.10-11).
14.04.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговування м.Макіївки при УДАІ ГУМВС України в Донецькій області з заявою «Про реєстрацію транспортного засобу», згідно з якою повідомив про наявність у нього права власності на автомобіль HONDA ACCORD TOURER, номер кузова НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_2 відповідно до рішення Гірницького районного суду м.Макіївки Донецької області №267/9153/13-ц від 05.03.2014 року (а.с.12) та просив повідомити позивача про те, які платежі та за якими реквізитами йому необхідно здійснити для постановки на облік (реєстрації) автомобіля. До заяви позивачем було додано копію рішення суду №267/9153/13-ц від 05.03.2014 року, копію реєстраційного посвідчення, сертифікат відповідності, паспорт громадянина України ОСОБА_1, лист №9/7-6266 від 18.03.2014 року.
23.04.2014 року листом №9/7-8450 Центр надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговування м.Макіївки при УДАІ ГУМВС України в Донецькій області роз'яснено п.п.8, 11, 28 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 року (у редакції постанови Кабінету Міністрів України №1371 від 23.12.2009 року зі змінами) (а.с.24-25).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися в цій справі, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 34 Закону України "Про дорожній рух", державна реєстрація і облік транспортних засобів здійснюється органом Державної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, а їх порядок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок державної реєстрації, перереєстрації й обліку транспортних засобів і видачі реєстраційних документів і номерних знаків установлений Правилами державної реєстрації й обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів всіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів і мотоколясок, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998року (далі - Правила), і Інструкцією про проведення державної реєстрації, перереєстрації й обліку транспортних засобів, оформлення й видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них і здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 335 від 10.04.2002р. (далі - Інструкція).
Пунктом 6 Правил встановлено, що Транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах Державтоінспекції (далі - підрозділи Державтоінспекції).
За змістом пункту 7 Правил, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) у підрозділах Державтоінспекції (крім транспортних засобів, зареєстрованих до набрання чинності цим Порядком) та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.
Транспортні засоби, тимчасово ввезені на митну територію України для власного користування більш як на два місяці, підлягають державній реєстрації в підрозділах Державтоінспекції на строк, визначений Держмитслужбою. Тимчасово ввезені транспортні засоби не можуть бути розкомплектовані на запасні частини, передані у володіння або користування іншим особам.
За приписом п.8 Правил державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух"), а також транспортні засоби, зібрані (складені) із складових частин серійних транспортних засобів без дотримання вимог зазначеного Закону.
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою серед інших є: копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин.
Пунктом 10 Правил визначено, що державна реєстрація нових транспортних засобів, а також тих, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до підрозділів Державтоінспекції.
Відповідно до п.11 даних Правил державна реєстрація конфіскованих транспортних засобів або транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду, проводиться на підставі відповідного рішення суду із зазначенням марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин таких засобів, а також реєстраційних документів, зокрема, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (далі - свідоцтво про реєстрацію) або технічного паспорта (у разі їх наявності) з відміткою підрозділу Державтоінспекції про зняття транспортного засобу з обліку. До реєстраційних документів додається договір купівлі-продажу, інший документ, що встановлює право власності, або рішення Кабінету Міністрів України чи комісії, утвореної відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. N 985, про передачу цих транспортних засобів у разі конфіскації у власність держави.
До документів, що необхідні для проведення державної реєстрації конфіскованих транспортних засобів або транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду, або таких, що визнані в установленому порядку безхазяйними, або які за правом спадкування перейшли у власність держави або подаровані державі власниками, також подається висновок щодо результатів перевірки технічного стану транспортних засобів на відповідність вимогам безпеки дорожнього руху Центру безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС або іншого підприємства, установи та організації, визначеної Кабінетом Міністрів України, та документ про оцінку його вартості, виданий відповідно до пункту 8 цього Порядку.
Абзацом 1 пункту 28 Правил визначено, що ввезені в Україну транспортні засоби підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і вантажних митних декларацій або виданих митними органами посвідчень про їх реєстрацію в підрозділах Державтоінспекції.
За приписом абз.1 п.29 Правил, у разі коли транспортні засоби перебували в експлуатації за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іншої держави, обов'язковим є подання до підрозділів Державтоінспекції реєстраційних або прирівняних до них документів такої держави з відміткою про зняття їх з обліку.
Судом встановлено, що позивачем до Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговування м.Макіївки при УДАІ ГУМВС України в Донецькій області було додано лише копію рішення суду №267/9153/13-ц від 05.03.2014 року, копію реєстраційного посвідчення, сертифікат відповідності, паспорт громадянина України ОСОБА_1, лист №9/7-6266 від 18.03.2014 року.
Відомості щодо надання ОСОБА_1 до Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговування м.Макіївки при УДАІ ГУМВС України в Донецькій області інших, передбачених діючим законодавством України документів, в матеріалах справи відсутні, до того ж з додатків до заяви «Про реєстрацію транспортного засобу» вбачається, що зазначений вище перелік доданих до заяви документів є вичерпним.
Враховуючи наведене, зважаючи на ті обставини, що позивачем при зверненні до відповідача з заявою «Про реєстрацію транспортного засобу» не виконані відповідні вимоги діючого законодавства України, а саме не надані всі необхідні для проведення реєстрації документи, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача, внаслідок чого позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Крім цього, суд вважає необхідним звернути увагу на той факт, що зі змісту заяви «Про реєстрацію транспортного засобу» вбачається, що ОСОБА_1 фактично звернувся до Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговування м.Макіївки при УДАІ ГУМВС України в Донецькій області з проханням надати інформацію щодо платежів та реквізитів платежів, які йому необхідно сплатити для реєстрації транспортного засобу, внаслідок чого, й лист-відповідь зазначеного Центру фактично не є відмовою відповідача у проведенні реєстрації.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст. 8 - 11, 128, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Державної автоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Мальцева Н.Г.