ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2014 р. Справа № 804/5922/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Кучми К.С., розглянувши у місті Дніпропетровську в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Прокурора Бабушкінського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ДОК» про стягнення штрафу, -
ВСТАНОВИВ:
У травні 2014 року позивач на виконання своїх владних повноважень звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним позовом. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач порушив вимоги законодавства про електроенергетику, що призвело до застосування штрафу. За таких обставин, позивач просив суд: стягнути з ТОВ «НВП «ДОК» (50006, м.Кривиій Ріг, вул.Домобудівельна, буд.21, ЄДРПОУ 33576180, р/р 26004053501824 в КФ КБ «ПриватБанк», м.Кривий Ріг, МФО 305750) 20 400 грн. /двадцять тисяч чотириста гривень/ штрафу до Державного бюджету України на р/р 31112106799019 у банку УДКСУ у м.Кривому Розі Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 38032510, МФО 805012, за кодом бюджетної класифікації 21081100.
В судове засідання представник прокуратури не з'явився, про день та час його проведення повідомлявся належним чином, але представник позивача пред'явлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі та пояснила, що надала суду всі докази в обґрунтування заявлених позовних вимог та просила суд подальший розгляд справи проводити в порядку письмового провадження.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, про місце та час його проведення був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, частина 6 статті 128 КАС України, надає суду можливості проводити подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Прокурор звернувся до адміністративного суду в порядку статті 60 КАС України. Із посиланням на статтю 121 Конституції України зазначав, що на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року прокурори та їх заступники мають право звертатися до суду з позовними заявами в інтересах держави. Прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначають, у чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних, або інших інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції.
Згідно статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Формами представництва, зокрема, є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, участь у розгляді судами справ.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», згідно наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 р. № 422.
Відповідно до ст.27 Закону України «Про електроенергетику», Постановою КМУ від 21.07.1999 р. №1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.
Дане Положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.
Пунктами 7, 8 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акту перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та оформляється постановою даної інспекції.
Відповідно до ч.4 ст.26 даного Закону споживач енергії несе відповідальність за невиконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно з законодавством. Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за порушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.07.2013 р. державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області Масляєвим В.Ю. проведено планове обстеження Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ДОК».
У ході перевірки виявлені факти порушення законодавства про електроенергетику, про що складено акт від 02.07.2013 р. № 01/11-62-051, який вручено директору ТОВ «НВП «ДОК» Горбаченко А.В. особисто, про що свідчить його підпис, скріплений печаткою.
На підставі вищезазначеного акту, державним інспектором з енергетичного нагляду Масляєвим В.Ю. відповідачу виданий припис від 05.07.2013 р. №01/11-62-006 з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання, отриманий директором ТОВ «НВП «ДОК» Горбаченко А.В. особисто.
Судом встановлено, що 29.10.2013 р. при перевірці ТОВ «НВП «ДОК» на предмет виконання вищевказаного припису встановлено факт його невиконання, а саме: не виконані вимоги п.1 припису від 05.07.2013 р. № 01/11-62-006, про що складений акт перевірки від 29.10.2013 р. № 01/11-62-084 та акт перевірки (протокол) від 29.10.2013 р. № 01/11-62-084/13, отримані директором відповідача Горбаченко А.В. особисто, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ст.27 Закону України «Про електроенергетику», п.п.7, 8 Положення «Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику», начальником Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області - старшим державним інспектором Корчевський А.В. винесено постанову від 30.10.2013 р. № 01/11-90-113 про накладення на ТОВ «НВП «ДОК» штрафу у розмірі 20 400 грн., яка отримана директором ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ДОК» Горбаченко А.В. особисто.
Постанова від 30.10.2013 р. № 01/11-90-113 про накладення штрафу на відповідача винесена старшим державним інспектором, начальником Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області Керченським А.В. в межах повноважень, передбачених Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. № 1312, та з чітким дотриманням процесуального порядку накладення штрафу, передбаченого цим Положенням.
Згідно ч.7 ст.27 Закону санкції, передбачені частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Так, п.6 Порядку накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. № 1312, встановлено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за правопорушення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів) у розмірі до 3 (трьох) тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 51 000 грн.).
Таким чином, штраф за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 20400 грн. накладений на ТОВ «НВП «ДОК» згідно постанови від 30.10.2013 р. № 01/11-90-113 в межах повноважень, із дотриманням граничних розмірів штрафів, передбачених законодавством України та Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. №1312, а саме у розмірі 1200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, та з чітким дотриманням процесуального порядку накладення штрафу, передбаченого цим Положенням - на підставі акту перевірки (протоколу) від 29.10.2013 р. № 01/11-62-084/13.
Згідно з ч.6 ст.27 Закону суми штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Відповідно до п.10 Положення штраф повинен бути сплачений протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений строк він стягується у судовому порядку.
Так, у встановлений чинним законодавством України строк припис від 05.07.2013 р. №01/11-62-006 та постанова про накладення штрафу від 30.10.2013 р. № 01/11-90-113 відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку не сплачений. Доказів зворотнього матеріали справи не містять.
В силу ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд вважає за можливе стягнути з відповідача штраф у розмірі 20 400 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 128, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ДОК» (ЄДРПОУ 33576180) 20 400 грн. /двадцять тисяч чотириста гривень/ штрафу до Державного бюджету України на р/р 31112106799019 у банку УДКСУ у м.Кривому Розі Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 38032510, МФО 805012, за кодом бюджетної класифікації 21081100.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Суддя Кучма К.С.