Постанова № 39091815, 20.05.2014, Олександрівський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
20.05.2014
Номер справи
260/3007/14-а
Номер документу
39091815
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження по справі № 2-а/260/121/2014

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 травня 2014 року Ленінський районний суд м. Донецька у складі:

головуючої судді Кротінова В.О.,

при участі секретаря Шелістової Ю.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Донецька адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінського районної у м. Донецьку Ради про визнання дії протиправними, зобов'язання здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ленінського районної у м. Донецьку Ради про визнання дії Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради з нарахування та виплати їй допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку протиправними, зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради здійснити нарахування та виплату їй допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з 03 лютого 2014 року до дати досягнення дитиною трирічного віку та стягнути з Державного бюджету України її на користь нараховану Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 03 лютого 2014 року з урахуванням фактично виплачених сум та стягнути на її користь з Державного бюджету України витрати зі сплати судового збору у розмірі 73,08 гривень.

Починаючи з 2014 року вона зверталась з письмовою заявою до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради, в якій вона просила провести перерахунок та виплату недоотриманих нею коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною віком до 3-х років у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради було надано відповідь про відсутність підстав для перерахунку допомоги відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми.»

Просила суд про визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради з нарахування та виплати їй допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку протиправними, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради здійснити нарахування та виплату їй

допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з 03 лютого 2014 року до дати досягнення дитиною трирічного віку та стягнути з Державного бюджету України її на користь нараховану Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 03 лютого 2014 року з урахуванням фактично виплачених сум та стягнути на її користь з Державного бюджету України витрати зі сплати судового збору у розмірі 73,08 гривень.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, про час слухання справи була повідомлена належним чином, надала заяву з проханням слухати справу у її відсутність, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача, Дорошева Г.І. в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Надала до суду заперечення з проханням розглянути справу у її відсутність проти позову заперечувала, посилаючись на наступне. Зазначила, що позивач перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради з 03.02.2014 р., як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як непрацююча особа. Відповідно п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001р. № 1751, затверджено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень.

Зазначила, що позивач не надавала відповідних документів для проведення перерахунку з урахуванням доходу сім'ї. Враховуючи вищевикладене, управлінням праці і соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради під час здійснення повноважень з виплати допомоги позивачу були дотримані вимоги чинного законодавства, усі рішення та дії приймались і вчинялись у межах наданих повноважень, своєчасно та в повному обсязі, а вимоги позивача щодо стягнення коштів та встановлення розмірів виплат щомісячної грошової допомоги є необґрунтованими, безпідставними, у зв'язку з чим просила відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Представник третьої особи - Управління державної казначейської служби України у м. Донецьку про визнання дій у судове засідання не з'явився, про час слухання справи був повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив.

Суд, перевіривши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Так, спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюється Конституцією України Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до інших законодавчих актів України» та спеціальним Законом України від 21.11.1992 р. № 2811-ХІІ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», яким передбачено, що цей закон відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має на утриманні малолітню дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про його народження (а.с. 9).

Судом також встановлено та не заперечувалося сторонами, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради з 03.02.2014 р., як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як непрацююча особа (а.с.11,12).

Аналізуючи зміст законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, судом встановлено наступне.

Так, ст. 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Оскільки по даній справі встановлено, що спір виник щодо виплати допомоги на дитину позивачу ОСОБА_1, яка не застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд вважає, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у спірному періоді поширюються норми спеціального Закону яким є Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Так, до 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги до досягнення дитиною трирічного віку регулювалися Законом України Про державну допомогу сім'ям з дітьми від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ в редакції 09.07.2007 року, відповідно ст. 15 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ.

Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до інших законодавчих актів України» ст. 15 Закону № 2811-ХІІ викладено в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Отже, з 01.01.2009 року ст. 15 Закону № 2811-ХІІ відновила попередню редакцію, відповідно до якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

При цьому, Законом України від 21.11.1992 р. № 2811-ХІІ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» передбачено, що цей закон відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Прожитковий мінімум (відповідно до ст. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум») - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011, 2012 роки інший розмір допомоги, ніж у Законі № 2811-ХII, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011р. регулюються Законом № 2811-ХII в редакції, що діяла до 1 січня 2008 року, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить названому законам, зокрема розміру нижчому ніж у законі, застосовуватися не може.

Тобто, своїми діями відповідач порушив права позивача на гарантовану державою матеріальну підтримку належного соціального захисту, яке має забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму.

Відповідно до статті 1 зазначеного закону, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також особи, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, мають право на державну допомогу нарівні з громадянами України на умовах, передбачених цим Законом, іншими законами або міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Така правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року у справі № 21-410а12.

При цьому, згідно частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України (цією статтею Кодекс доповнено Законом України від 06.07.2010 № 2747-IV) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновлювачам та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.

Разом з тим, відповідно до ст. 2 КАС України суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Отже, суд має можливість дати оцінку діям відповідача виключно до дня ухвалення рішення суду.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню та з 03 лютого 2014 року по 20 травня 2014 року дії відповідача Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради, якими виплачено позивачеві допомогу в іншому розмірі, ніж встановлено статтею 43 Закону № 2240-III, необхідно визнати неправомірними та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради здійснити перерахунок та виплату позивачеві допомоги виходячи з розміру, встановленого цим законом.

В свою чергу, з урахуванням ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача необхідно стягнути сплачений нею судовий збір (а.с. 1). у розмірі 73,08 грн.

На підставі викладеного, ст. 46 Конституції України, ст. ст. 1, 13-15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ, ст. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум», ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України та керуючись ст. ст. 3, 8 - 11, 122 ч. 4, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради, третя особа: Управління державної казначейської служби України у м. Донецьку про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною - задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради з нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з 03 лютого 2014 року по 20 травня 2014 року, неправомірними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 03 лютого 2014 року по 20 травня 2014 року, з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 73 грн.08 коп.

В іншій частині позовної заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінського районної у м. Донецьку Ради - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а особами, які приймали участь у справі, але не були присутні під час проголошення постанови у 10-ти денний строк з дня отримання її копії.

СУДДЯ: