Постанова № 39090921, 04.06.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2014
Номер справи
823/1050/14
Номер документу
39090921
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2014 року справа № 823/1050/14

м. Черкаси

15 год. 32 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді: Паламар П.Г.,

при секретарі: Овсієнко О.І.,

за участю представника позивача Міненко І.Б. - за посадою, представника позивача Макарицької О.І. - за довіреністю, представника відповідача Шпильової Т.В. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відділу освіти Звенигородської районної державної адміністрації Черкаської області до управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області про визнання незаконним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом звернувся відділ освіти Звенигородської районної державної адміністрації Черкаської області, в якому просить:

- визнати рішення №42 начальника управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області від 27 березня 2014 року про застосування фінансових санкцій за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку застосовано фінансові санкції до відділу освіти Звенигородської районної державної адміністрації Черкаської області у розмірі 340,00 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що з прийнятим рішенням не погоджується, вважає його протиправним та таким що підлягає скасуванню.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, позов просили задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві та додаткових поясненнях по справі.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував повністю, зазначивши, що порушення, вчинені до 01.01.2011р., органи Пенсійного фонду України застосовують фінансові (штрафні) санкції, передбачені законами, що діяли на момент вчинення порушення, в тому числі фінансові санкції, встановлені п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України №1058, за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, строк подання яких виник до 01.01.2011р.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до наступного.

Відділ освіти Звенигородської районної державної адміністрації Черкаської області зареєстрований як юридична особа 30.11.2001р., ідентифікаційний код 02147055.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі направлення від 24.03.2014р. №26, згідно Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та на підставі наказу УПФУ в Звенигородському районі від 14.03.2014р. №45 проведена позапланова перевірка відділу освіти Звенигородської районної державної адміністрації Черкаської області щодо достовірності формування та подання відомостей про застрахованих осіб, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та інших платежів, контроль за обчисленням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України за період з 01.01.2008 до 31.12.2011р., про що складено акт від 27.03.2014 року № 26.

Відповідачем у акті зроблено висновок, що:

1. перевіркою достовірності формування та подання відомостей про застраховану

особу виявлені порушення п. 4 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-ІV та розділу 8 Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004р. № 7-6 по ОСОБА_4 за 2008р., 2009р., в результаті чого складено розпорядження від 27.03.2014р. №17 про усунення порушень;

2. перевіркою достовірності формування та подання відомостей про

застраховану особу виявлені порушення ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік

єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»

від08.07.2010р. №2464-VІ в результаті чого складено припис від 27.03.2014р. №4

про усунення порушень у термін до 27.04.2014р.

Відповідачем відповідно до п.5 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку індивідуальні дані за 2008-2009р. винесено рішення від 27.03.2014 року №42, яким застосовано до позивача фінансові санкції в сумі 340 грн. 00 коп.

Абзацами 5 та 6 пункту 7 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі, страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення заборгованості або застосування штрафних санкцій.

На період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі, страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Проте зазначені положення не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, оскільки вони поширюються лише на заборгованість зі сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій, які були нараховані та/або не сплачені до зазначеної дати.

Як вбачається із акту перевірки відповідачем перевірялась достовірність формування та подання відомостей про застрахованих осіб, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування та інших платежів, контроль за обчисленням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України за період з 01.01.2008 до 31.12.2011.

Відповідно до рішення № 42, відповідачем застосовані фінансові санкції за подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку - індивідуальні дані за 2008-2009 роки згідно акту перевірки.

Крім того, на час проведення перевірки та прийняття оспорюваного рішення відповідача ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» втратила чинність.

Частиною 1 ст. 58 Конституції України визначено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що рішення №42 начальника управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області від 27 березня 2014 року про застосування фінансових санкцій за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку застосовано фінансові санкції до відділу освіти Звенигородської районної державної адміністрації Черкаської області у розмірі 340,00 грн. підлягає скасуванню.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача підлягають до задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 2. ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною 1 ст.94 КАС України визначено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, 122, ст. ст. 158-163 КАС України суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області № 42 від 27.03.2014 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь відділу освіти Звенигородської районної державної адміністрації Черкаської області сплачений судовий збір в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст постанови виготовлений 06 червня 2014 року