Постанова № 39089668, 05.06.2014, Харцизький міський суд Донецької області

Дата ухвалення
05.06.2014
Номер справи
248/2874/14-а
Номер документу
39089668
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

248/2874/14-а

2-а/248/93/2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2014 року

15 год. 00 хв. м. Харцизьк

Суддя Харцизького міського суду Донецької області Сташків Н.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення недоотриманої допомоги,

ВСТАНОВИВ:

21 травня 2014 року позивач ОСОБА_1 пред'явила адміністративний позов шляхом подання до суду позовної заяви до Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення недоотриманої допомоги.

Ухвалою судді від 22 травня 2014 року відкрито скорочене провадження у вказаній адміністративній справі.

03 червня 2014 року від Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради надійшло заперечення на позов, за результатами розгляду якого суд приходить до висновку про можливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"(далі - Закон № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ(далі - Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону № 2811-ХІІ встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону № 2240-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107- VI були внесені відповідні зміни до Закону №2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.

Оскільки ні Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», Законом України «Про Державний бюджет на 2012 рік», Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими Законами, не встановлювався на 2011, 2012, 2013 роки інший, ніж у Законах №2811-ХII та №2240-III розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011р. регулюються Законами №2811-ХII та №2240-III, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить зазначеним законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р. у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами №2811-ХII та 2240-III.

Така ж правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року.

У справі, що розглядається, встановлено, що спір виник щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка не застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, та за вказаних обставин відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді регулюються нормами спеціального Закону (яким є Закон N 2811-XII), відповідно до статті 15 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Позивач ОСОБА_1 є матір'ю дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що слідує зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 10 листопада 2011 року, актовий запис № 633 відділу ДРАЦСу Харцизького міського управління юстиції в Донецькій області.

Як слідує з довідок, виданих Управлінням соціального захисту населення м. Харцизька 12 травня 2014 року, розмір отриманої ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі за період із листопада 2013 року по квітень 2014 року складає 780 гривень - по 130 гривень щомісячно.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» установлено у 2013 році прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 972 гривні, з 1 грудня - 1032 гривні Такий же розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років установлений на 2014 рік відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік».

Тобто за листопад 2013 року позивачу недоплачено 842 гривні допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (972 - 130 = 842), а період з липня 2013 року по квітень 2014 року - по 902 гривні (1032 - 130 = 902).

Таким чином установлено невідповідність між розміром фактично отримуваної позивачем допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі та розміром цього виду допомоги, який встановлено на законодавчому рівні.

З цих підстав, аналізуючи в сукупності всі досліджені судом докази, суд приходить до переконання, що вимоги адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є підставними і слід визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради, яка полягає у невиплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 21 листопада 2013 року, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 21 листопада 2013 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Разом із тим вимоги ОСОБА_1 про стягнення недоотриманої допомоги до досягнення дитиною трирічного віку підлягають до часткового задоволення. Оскільки не можуть бути захищені права, які не порушені, суд приходить до висновку, що позивач має право на стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 21 листопада 2013 року по день ухвалення рішення судом, тобто по 05 червня 2014 року. З цих підстав із відповідача в користь ОСОБА_1 слід стягнути недоотриману державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 21 листопада 2013 року по 05 червня 2014 року в розмірі 4941 гривня (280,67 грн. за 10 днів листопада 2013 року (842 : 30 = 28,066 х 10 = 280,67) + 902 гривні за січень 2014 року + 902 гривні за лютий 2014 року + 902 гривні за березень 2014 року + 902 гривні за квітень 2014 року + 902 гривні за травень 2014 року + 150,33 грн. за 5 днів червня 2014 року (902 : 30 = 30,066 х 5 = 150,33).

Також згідно з ч. 3 ст. 94 КАС України з Державного бюджету України підлягають стягненню у користь позивача понесені нею документально підтверджені судові витрати в розмірі 73,08 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 94, 99, 159-163, 167, 183-2, 186, ч. ч. 1, 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення недоотриманої допомоги задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради, яка полягає у невиплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 21 листопада 2013 року, - протиправною.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради здійснити перерахунок ОСОБА_1 допомоги по догляду за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи з 21 листопада 2013 року до досягнення ним трирічного віку відповідно до положення ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради в користь ОСОБА_1 недоотриману державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 21 листопада 2013 року по 05 червня 2014 року в розмірі 4941 гривня.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73 гривні 08 копійок понесеного судового збору.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області.

Суддя