2а/257/110/14
257/1862/14-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2014 року Київський районний суд м. Донецька у складі:
Головуючого судді Бурлаченко О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом, у якому просила: визнати незаконними дії Управління щодо відмови у перерахунку їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог законодавства; зобов'язати Управління здійснити перерахунок і виплату допомоги з 19 серпня 2013 року по 19 лютого 2014 року виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років до досягнення дитиною трирічного віку.
Позивач в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутністю, та просила позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, та просив відмовити в задоволенні позовних вимог. В своєму запереченні представник відповідача зазначив, що позивачу допомога за догляду за дитиною виплачується з 01 вересня 2012 року. Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Однак Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змір до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2008 року № 107, який набув чинності 01 січня 2008 року, було внесено змін до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим ля працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Дана норма до теперішнього часу не визначна неконституційною Конституційним судом України. Допомога позивача нарахована та виплачена в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом видатків, згідно діючих норм Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», тому підставі для перерахунку і виплати цієї допомоги в іншому розумі не має.
Суд, дослідивши, матеріали та обставини справи, вважає що позов підлягає задоволенню за наступних підстав:
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 отримує державну допомогу за доглядом за дитиною з 01 вересня 2012 року у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим ля працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі -Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40- 44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Оскільки у справі, що розглядається, спір виник щодо виплати допомоги з 19 серпня 2013 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд дійшов висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
На підставі викладеного, керуючись статтями ст. 10, 11, 17-20, 99, 160, 161,162,163,167,183-2 КАС України, ст. 95 Конституції України, ст.15 Закону України від 21.12.92 р. «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції до 01.01.2008 року, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради щодо нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради здійснити нарахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 19 серпня 2013 року по 19 лютого 2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 нараховану Управлінням праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з період з 19 серпня 2013 року по 19 лютого 2014 року з урахуванням фактично здійснених виплат.
Постанова може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції в 10-денний строк з дня проголошення постанови. У разі прийняття постанови у відсутності сторін апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Київського районного суду м. Донецька О.О. Бурлаченко