Справа № 2-а-9355/08/1770
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2009 року 10 год. 06 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шевчук С.М. за участю секретаря судового засідання Анікушин В.М.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовними заявами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18
до Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі про зобов'язання здійснити перерахунок та виплати надбавки до пенсії як дітям війни, суд, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 звернулися до Рівненського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі про зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити надбавки до пенсії як дітям війни за період 2006-2007 років.
В судове засіданні позивачі не з'явилися, подали заяву про розгляд справи за їх відсутності. Відповідач подав письмові заперечення проти позову. Просив справу розглядати за його відсутності. Відповідач в запереченнях вказав, що здійснює видатки в межах бюджетних асигнувань, виплату надбавки до пенсії дітям війни в розмірі 30% прожиткового мінімуму в законах про державний бюджет не передбачено. Також зазначив, що відсутня затверджена величина мінімальної пенсії за віком, від якої має бути обраховано 30 відсотків підвищення до пенсії дітям війни; мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Просив відмовити позивачам у задоволенні позову.
Судом оглянуті та досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи та надані для огляду та дослідження в судовому засіданні.
Дослідивши подані суду позовні заяви, заперечення, письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов слід задоволити частково.
Суд виходив з такого.
Судом встановлено, що позивачі: ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н., ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 р.н., ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_3 р.н., ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_3 р.н., ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_4 р.н., ОСОБА_6- ІНФОРМАЦІЯ_5 р.н., ОСОБА_7- ІНФОРМАЦІЯ_2 р.н., ОСОБА_8 - ІНФОРМАЦІЯ_5 р.н., ОСОБА_9 - ІНФОРМАЦІЯ_6 р.н., ОСОБА_10 - ІНФОРМАЦІЯ_7 р.н., ОСОБА_11 - ІНФОРМАЦІЯ_5 р.н., ОСОБА_12 - ІНФОРМАЦІЯ_8 р.н., ОСОБА_13 - ІНФОРМАЦІЯ_9 р.н., ОСОБА_14 - ІНФОРМАЦІЯ_10 р.н., ОСОБА_15 - ІНФОРМАЦІЯ_6 р.н., ОСОБА_16 - ІНФОРМАЦІЯ_3 р.н., ОСОБА_17 - ІНФОРМАЦІЯ_5 р.н., ОСОБА_18 - ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н., є дітьми війни, що підтверджується паспортом позивачів та відміткою внесеною до пенсійних посвідчень про наявність статусу дитина війни.
У Законі України «Про соціальний захист дітей війни» визначено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Дію зазначеної статті було зупинено на 2006 рік згідно із Законом України від 20.12.2005 р. № 3235-IV. Законом України “Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік” від 19.01.2006 року дію статті 6 відновлено (з 02.04.2006р.) у зв'язку з виключенням пункту 17 статті 77 Закону України від 20.12.2005 р. N 3235-IV. Таким чином, позивачі з 02.04.2006 року по 31.12.2006 року мають право на підвищення розміру пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік” дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було зупинено на 2007 рік з урахуванням ст. 111 зазначеного Закону, яка передбачала, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №6-рп\2007 були визнані неконституційними положення пункту 12 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". А отже, з 09.07.2007року дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" було відновлено в повному обсязі. Відповідно до пункту 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного суду, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Отже з 09.07.- 31.12.2007року позивачі мають право на підвищення розміру пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року № 966-14, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність визначено Законами України про державний бюджет на відповідний рік (2006, 2007, 2008рр.). Так, прожитковий мінімум для вказаної категорії осіб становив: 350 грн. - в період з 01.01. по 31.03.2006р.; 359 грн. в період з 01.04. по 30.09.2006р.; 366 грн. в період з 01.10.по 31.12.2006року; 380 грн. в період з 01.01. по 31.03. 2007р.; 410,06 грн. в період з 01.04.по 30.09.2007р.; 415,11 грн. в період з 01.10.по 31.12.2007р.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_16, ОСОБА_17 у 2006, 2007 році підвищення до пенсії, як дитина війни не отримували.
ОСОБА_15, ОСОБА_18 у 2007 році підвищення до пенсії, як діти війни отримували з 01.01.2007 року -19,00грн., з 01.04.2007року по 20,30грн., з 01.10.2007року по 20,55грн.
За таких обставин, суд вважає, що право позивачів порушене, вони мають право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, як це визначено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 02.04.2006року по 31.12.2006року, з 09.07. по 31.12.2007р. виходячи з мінімальної пенсії за віком, що визначеється в розмірі прожиткового мінумуму для осіб, що втатили працездатність.
Покликання відповідача на те, що діючим законодавством не передбачений обов'язок здійснювати виплати, встановлені Законом України «Про соціальний захист дітей війни», судом не приймаються до уваги. Так, згідно з п. 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 1261 від 24.10.2007 р. (далі Постанова № 1261), до основних засад Пенсійного фонду України відноситься, зокрема, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Уп.8 вказаної Постанови до джерел формування коштів Пенсійного фонду України відносяться також кошти державного бюджету та державних цільових фондів, що перераховуються до Фонду у випадках, передбачених законодавством.
За таких обставин, приймаючи до уваги те, що згідно з Законом України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни виплачується підвищення саме до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціального допомоги, що виплачується замість пенсії, суд, керуючись зазначеними вище положеннями Указу Президента України № 121/2001 від 01.03.2001 р. та Постанови №1261, приходить до висновку, що саме органами ПФУ позивачам мало виплачуватись підвищення пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Доводи відповідача щодо неможливості задоволення позовних вимог у зв'язку з відсутністю бюджетних коштів, призначених на ці виплати, судом не можуть прийняті до уваги. Суд вважає необхідним визначити, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання суб'єктами владних повноважень на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, не приймається до уваги. Так, у справі «Кечко проти України» Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Суд також не бере до уваги покликання відповідача на те, що відсутній нормативно-правовий акт, який визначав би порядок реалізації ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Керуючись принципом верховенства права, суд з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, зазначає, що правовідносини, які виникають в процесі реалізації права на отримання надбавки до пенсії будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах. Як свідчить позиція Суду ЄС у справі Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office) принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності. При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, в даному випадку це надання дітям війни підвищення до пенсії, то така держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, зокрема, щодо фізичних осіб без завчасного повідомлення про зміни в такій політиці чи поведінці, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у фізичних осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.
Таким чином, суд вважає, що дії відповідача щодо не виплати позивачам підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, за періоди з 02.04.2006року по 31.12.2006року, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року є протиправними.
Згідно зі ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Крім того, оскільки порушення щодо невиплати позивачу надбавки до пенсії є триваючим, і неможливо визначити початок перебігу строку звернення до суду, строк позовної давності не застосовується.
З врахуванням розміру мінімальної пенсії за віком за 2006-2007 роки, сума неотриманого ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_16, ОСОБА_17 підвищення до пенсії за період з 02.04.2006р. -31.12.2006року , за період з 09.07. по 31.12. 2007 року становить 1682,91 грн., а ОСОБА_15 та ОСОБА_18 недоотримали по 1442,46 грн. кожен.
В задоволенні позовних вимог позивачів щодо стягнення невиплаченого підвищення до пенсії за період з 01.01.2006 по 01.04.2006 р., з 01.01.07 р. по 08.07.2007 р. слід відмовити, так як: у період з 01.01. по 01.04.2006 року дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було зупинено пунктом 17 статті 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005 р. № 3235-IV, у період з 01.01.07 р. по 08.07.2007 р. дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було зупинено пунктом 12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.06 р.
У період з 01.01.2006 по 01.04.2006 р., з 01.01.07 р. по 08.07.2007 р. положення Законів України про державний бюджет на 2006-2007 роки, що зупиняли дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та викладали її в новій редакції, неконституційними не визнавались, не скасовувались, а тому підстав для їх незастосування не було.
Суд з відповідача судового збору не стягує, так як в силу п.34 ч.1 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» Пенсійний фонд України, його підприємства, установи й організації від сплати державного мита звільняються. Судові витрати по справі слід присудити позивачам з державного бюджету у відповідності до вимог частини 3 статті 94 КАС України, відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позови ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 задоволити частково.
2. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області (35500, вул. Почаївська - 28, м.Радивилів Рівненської області, код ЗКПО 22554590) здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дітям війни за період 02.04.2006р. по 31.12.2006р., 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року наступним громадянам:
- ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в сумі 1682,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривні 91 коп);
- ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) в сумі 1682,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривні 91 коп.);
- ОСОБА_3 (АДРЕСА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_3) в сумі 1682,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривні 91 коп.);
- ОСОБА_4 (АДРЕСА_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_4) в сумі 1682,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривні 91 коп.);
- ОСОБА_5 (АДРЕСА_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_5) в сумі 1682,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривні 91 коп.);
- ОСОБА_6 (АДРЕСА_5, ідентифікаційний номер НОМЕР_6) в сумі 1682,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривні 91 коп.);
- ОСОБА_7 (АДРЕСА_5, ідентифікаційний номер НОМЕР_7) в сумі 1682,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривні 91 коп.);
- ОСОБА_8 (АДРЕСА_6, ідентифікаційний номер НОМЕР_8) в сумі 1682,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривні 91 коп.);
- ОСОБА_9 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_9) в сумі 1682,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривні 91 коп.);
- ОСОБА_10 (АДРЕСА_7, ідентифікаційний номер НОМЕР_10) в сумі 1682,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривні 91 коп.);
- ОСОБА_11 (АДРЕСА_8, ідентифікаційний номер НОМЕР_11) в сумі 1682,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривні 91 коп.);
- ОСОБА_12 (АДРЕСА_9, ідентифікаційний номер НОМЕР_12) в сумі 1682,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривні 91 коп.);
- ОСОБА_13 (АДРЕСА_10, ідентифікаційний номер НОМЕР_13) в сумі 1682,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривні 91 коп.);
- ОСОБА_14 (АДРЕСА_11, ідентифікаційний номер НОМЕР_14) в сумі 1682,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривні 91 коп.);
- ОСОБА_15 (АДРЕСА_12, ідентифікаційний номер НОМЕР_15) в сумі 1442,46 грн. (одна тисяча чотириста сорок дві гривні 46 коп.);
- ОСОБА_16 (АДРЕСА_13, ідентифікаційний номер НОМЕР_16) в сумі 1682,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривні 91 коп.);
- ОСОБА_17 (АДРЕСА_14, ідентифікаційний номер НОМЕР_17) в сумі 1682,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят дві гривні 91 коп.);
- ОСОБА_18 (АДРЕСА_15, ідентифікаційний номер НОМЕР_18) в сумі 1442,46 грн. (одна тисяча чотириста сорок дві гривні 46 коп.).
3. Присудити з Державного бюджету на користь ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_16, ОСОБА_17 судовий збір в сумі 16,83 грн. (шістнадцять гривень 83 коп.) кожному за позовними вимогами майнового характеру; присудити з Державного бюджету на користь ОСОБА_15, ОСОБА_18 судовий збір в сумі 14,42 грн. (чотирнадцять гривень 42 коп.) кожному за позовними вимогами майнового характеру.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
5. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М.Шевчук
Повний текст постанови складено 30.01.09р.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя С.М.Шевчук