Постанова № 39087892, 03.06.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2014
Номер справи
262/2361/14-а
Номер документу
39087892
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Ульяніч І.В.

Суддя-доповідач - Чебанов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2014 року справа № 262/2361/14-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Чебанова О.О., Гайдара А.В., Яковенко М.М., при секретарі судового засідання Мартакові О.А., за участю представника відповідача Жуль Э.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька та ОСОБА_3 на постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 29 квітня 2014 р. у справі № 262/2361/14-а за позовом Прокурора Пролетарського району м. Донецька в інтересах ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання протиправними рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Пролетарського району м. Донецька звернувся до суду в інтересах ОСОБА_3 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання протиправними рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька та отримує пенсію за віком як державний службовець. Позивач зверталась із заявою про перерахунок пенсії 04.03.2014 року, але у перерахунку було відмовлено. У зв'язку з цим позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька, зобов'язати відповідача здійснити з 01.10.2011 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_3, з урахуванням усіх виплат з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90% відсотків від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Ухвалою Пролетарського районного суду м. Донецька від 08 квітня 2014 р. у справі № 262/2361/14-а позовні вимоги Прокурора Пролетарського району м. Донецька в інтересах ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання протиправними рішення та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.10.2011 року по 06.10.2013 року залишено без розгляду.

Постановою Пролетарського районного суду м. Донецька від 29 квітня 2014 р. у справі № 262/2361/14-а позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька № 1292 від 04.03.2014 року щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_3.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька здійснити з 01.03.2014 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_3, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично виплачених сум.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач також подала апеляційну скаргу, в якій просила постанову суду першої інстанції змінити, постановити нове рішення, яким визначити розмір проведення перерахунку пенсії, чого не зробив суд першої інстанції.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, представника відповідача, яка підтримала свою апеляційну скаргу та просила її задовольнити та не визначала доводи апеляційної скарги позивача, вивчивши матеріали справи, та обговоривши доводи апеляційних скарг, встановила наступне.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, позивач з 28.09.2011 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Позивач працювала в Головному управлінні юстиції Донецької області, має стаж роботи на державній службі 36 років 25 днів.

04.03.2014 року ОСОБА_3 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька від 04.03.2014 року № 1292 позивачу у перерахунку пенсії було відмовлено (а.с. 14).

Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що всі отримані позивачем та враховані судом види матеріального забезпечення входили до системи оплати праці державного службовця.

На час призначення позивачу пенсії, статтею 37 Закону України «Про державну службу» було передбачено, що за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діє з 01.10.2011 року), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (далі Закон №3723-XII), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці державного службовця.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.

Відповідно до ч. 2 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Як вбачається з матеріалів справи, судом першої інстанції у постанові не зазначено розмір перерахунку пенсії, хоча позивач у своїй позовній заяві просила провести перерахунок пенсії у розмірі 90%.

З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції спір по суті вирішений вірно, проте в резолютивній частині постанови Пролетарського районного суду м. Донецька від 29 квітня 2014 р. не визначений розмір перерахунку, а тому є підстави для зміни постанови суду першої інстанції відповідно до статті 201 КАС України.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 201, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька на постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 29 квітня 2014 р. у справі № 262/2361/14-а - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 29 квітня 2014 р. у справі № 262/2361/14-а - задовольнити.

Постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 29 квітня 2014 р. у справі № 262/2361/14-а - змінити.

Доповнити абзац третій резолютивної частини постанови після слів «ОСОБА_3» словами та цифрами «у розмірі 90% заробітної плати державного службовця».

В іншій частині постанову залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складення у повному обсязі.

У повному обсязі постанова складена 06.06.2014 року.

Головуючий О.О. Чебанов

Судді А.В. Гайдар

М.М. Яковенко