Постанова № 3908347, 23.03.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2009
Номер справи
2а-1049/09/0870
Номер документу
3908347
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  

23 березня 2009 року

Справа № 2а-1

049/09/0870

15 год. 40 хв.

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуша С.М.

при секретарі Гончаренко А.І.

за участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом:

Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергопромснаб»

до:

Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя

про:

визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергопромснаб» звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000012200/0 від 26.01.2009 р. на суму 33287 грн. 85 коп., винесеного на підставі акту позапланової документальної перевірки дотримання вимог валютного законодавства від 19.01.2009 року, яким встановлено надходження товару на територію України з порушенням законодавчо встановлених термінів на 11 днів (з 02.11.2008 р. по 12.11.2008 р.). Позовні вимоги мотивовані тим, що ТОВ «Енергопромснаб» не порушено вимоги ст. 2 та ст. 4 Закону України від 23.09.1994 року № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті». В обґрунтування позивачем зазначено, що товар, за яким ним було проведено авансовий платіж, надійшов на територію України без порушення термінів встановлених законом та знаходився під митним контролем, оскільки поставка товару підтверджується міжнародними супровідними документами із датою перетину митного кордону. Оформлена ВМД не є єдиним документом, яким засвідчується факт та дату фактичного переміщення через митний кордон товарів, а надає суб'єкту зовнішньоекономічної діяльності право на розміщення товарів у визначений митний режим і підтверджує, а не встановлює права і обов'язки осіб щодо здійснення ними відповідних операцій.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити та дав пояснення в обґрунтування позову аналогічні викладеним у позовній заяві.

 ДПІ в Шевченківському районі м. Запоріжжя подані заперечення проти позову, в яких містяться твердження, що при проведенні податковими органами перевірок імпортних операцій датою імпорту у випадку ввезення продукції на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню, слід вважати дату завершення оформлення ВМД, і як вбачається з акту перевірки, митне оформлення продукції ввезеної та територію України, завершено 12.11.2008 р.: ВМД № 112000003/8/010033 від 12.11.2008 р., тобто позивачем порушено вимоги ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

У судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечував та дав пояснення, аналогічні викладеним у запереченнях проти позову.

Вислухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Запоріжжя проведено позапланову документальну перевірку дотримання вимог валютного законодавства товариства з обмеженою відповідальністю «Енергопромснаб» за період з 05.05.2008 року по 12.11.2008 року. За результатами перевірки відповідачем складено Акт № 150/22-0/25215061 від 19.01.2009 року.

В п. 3.6.1 Акту зазначено, що на порушення статті 2 Закону України від 23.09.1994 року № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», товар надійшов з порушенням законодавчо встановлених термінів, тобто дебіторська заборгованість тривала 11 днів (з 02.11.2008 року по 12.11.2008 ржу). В Акті також наведено розрахунок пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД ТОВ «Енергопромснаб» на суму 33 287 грн. 85 коп. Акт перевірки підписано позивачем із зауваженням про наявність заперечень щодо висновків, наведених в розділах 3, 4 Акту.

22.01.2009 року позивачем надано відповідачеві Заперечення на Акт. 26.01.2009 року відповідачем підготовлено Відповідь на Заперечення до Акту, відповідно до якої відповідач вважає висновки Акту такими, що відповідають вимогам чинного законодавства.

На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією в Шевченківському районі прийнято Рішення № 0000012200/0 від 26.01.2009 р., згідно до якого до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у сумі 33287 грн. 85 коп.

Зазначена обставина підтверджується наданими позивачем та дослідженими в судовому засіданні Актом позапланової документальної перевірки дотримання вимог валютного законодавства ТОВ «Енергопромснаб» за період з 05.05.2008 р. по 12.11.2008 р. від 19.01.2009 р., Рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми від 26.01.2009 р. № 0000012200/0.

Ч астиною 1 статті 2 Закону «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» передбачено, що імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселю на користь   постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

Позивачем авансовий платіж було перераховано на рахунок контрагенту за зовнішньоекономічним контрактом № 282 від 15.04.2008 року - 05.05.2008 року. Таким чином, для дотримання вимог валютного законодавства щодо строків імпортних операцій за Контрактом № 282 від 15.04.2008 року поставка продукції в адресу позивача повинна відбутися протягом 180 днів з 05.05.2008 року, а отже не пізніше - 02.11.2008 року.

Статтею 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» визначається, що Імпорт   (імпорт товарів) - купівля (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності в іноземних суб'єктів господарської діяльності товарів з ввезенням або без ввезення цих товарів на територію України, включаючи купівлю товарів, призначених для власного споживання установами та організаціями України, розташованими за її межами.

Митний кодекс в статті 188 визначає імпорт, як митний режим, відповідно до якого товари ввозяться на митну територію України для вільного обігу без обмеження строку їх перебування на цій території та можуть використовуватися без будь-яких митних обмежень. Статтею 1 Митного кодексу зазначається, що ввезення товарів і транспортних засобів на митну територію України, вивезення товарів і транспортних засобів за межі митної території України - сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон України у відповідному напрямку.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 16.04.91 р. «Про зовнішньоекономічну діяльність» моментом здійснення експорту (імпорту) є момент перетину товаром митного кордону України або переходу права власності на зазначений товар, що експортується чи імпортується, від продавця до покупця.

Пунктом 1 статті 15 Митного кодексу термін «ввезення в Україну та вивезення з України» означає фактичне переміщення через митний кордон України товарів та інших предметів.

Граничним строком ввезення товару за контрактом № 282 від 15.04.2008 р. за здійсненою 05.05.2008 р. передплатою є 02.11.2008 р.

Надані позивачем для перевірки товаросупроводжувальних документи з печаткою «Під митним контролем» датовані: 27 жовтня 2008 року - дорожня відомість серії АГ № 598790, 28 жовтня 2008 року - дорожня відомість серії АГ № 598795. Отже, імпортна операція позивача була завершена до спливу 180 днів, встановлених валютним законодавством України.

Посилання відповідача на те, що обов'язковим документом, що підтверджує поставку товару на митну територію України за імпортним контрактом є вантажно-митна декларація типу ІМ-40 «Імпорт», судом не приймається до уваги, оскільки воно не відповідає вимогам діючого законодавства, зважаючи на наступне.

Згідно з Положенням про вантажну митну декларацію, затверджену постановою КМУ від 09.06.1997 року № 574, вантажна митна декларація (ВМД) - письмова заява встановленої форми, що подається митному органові і містить відомості про товари та транспортні засоби, які переміщуються через митний кордон України, митний режим, у який вони заявляються, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, питного оформлення, митної статистики, нарахування податків, зборів та інших платежів.

Вантажна митна декларація (ВМД) згідно з вищезазначеним Положенням, не є єдиним документом, виключно яким засвідчується факт та дата фактичного переміщення через митний кордон України товарів, а є документом, який є заявою, що містить відомості про товари та інші предмети і транспортні засоби та мету їх переміщення через митний кордон України, та засвідчує надання суб'єкту ЗЕД права на розміщення товарів у визначений митний режим (визначає статус товарів) або про зміну митного режиму щодо цих товарів і підтверджує, а не встановлює права та обов'язки зазначених у ВМД осіб щодо здійснення ними відповідних правових, фінансових, господарських та інших операцій.

Згідно з абзацом 1 п. Б листа Держмитслужби України від 07.12.1995 р. № 11/18-5435, підставою для переміщення вантажу через митний кордон України в режимі імпорту є наявність товаросупровідного документа на вантаж. На цьому документі проставляється відтиск штампа «Під митним контролем» (імпорт), виписується провізна відомість в митницю повного митного оформлення, на ній проставляється штамп «Під митним контролем» (імпорт) і особиста номерна печатка (в'їзд) інспектора митниці на кордоні, через яку вантаж переміщувався

Виходячи з наведеного, перебування під митним контролем товарів неможливе без їх фактичного ввезення в Україну, і при цьому первинним є фактичне переміщення товарів через митний кордон України, підставою для якого в режимі імпорту є наявність на вантаж товаросупровідного документа, проставлення на якому відтиску штампа «Під митним контролем» (імпорт) з відповідною датою засвідчує факт і дату перетину митного кордону України.

При чому, «перетин товаром митного кордону України», який засвідчується відбитком штампа «під митним контролем» з відповідною датою, не можна ототожнювати з «пропуском товарів через митний кордон України», який здійснюється виключно після завершення митного оформлення в тому обсязі, який відповідає меті його переміщення через митний кордон України (ст.69 Митного кодексу України) і який підтверджується оформленою ВМД.

Враховуючи вищевикладені положення законодавства, імпортний товар вважається таким, що надійшов на територію України з моменту перетину митного (державного) кордону України, а не з моменту оформлення ВМД.

Згідно з пунктом 3.3 Інструкції Національного банку України від 24.03.1996 року № 136 порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями банк знімає з контролю операцію резидента в разі імпорту продукції з увезенням її на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню, на підставі ВМД, а в інших випадках - після пред'явлення резидентом документа, який згідно з умовами договору засвідчує здійснення нерезидентом поставки продукції, виконання робіт, послуг. Якщо цим документом є ВМД, то банк знімає операцію з контролю за наявності інформації про цю операцію у реєстрі ВМД.

Твердження відповідача, що Положенням про вантажну митну декларацію передбачено підтвердження надходження на митну територію України вантажною митною декларацією не відповідає дійсності, оскільки жодним нормативним актом України не передбачено підтвердження надходження товару на митну територію України саме ВМД. Зазначеною вище Інструкцією встановлюється лише можливість її використання для зняття з контролю.

Враховуючи викладене, суд вважає що Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000012200/0 від 26.01.2009 р. на суму 33287 грн. 85 коп. винесено незаконно, отже позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України, понесені та документально підтвердженні позивачем судові витрати підлягають присудженню з Державного бюджету.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 94, 160, 163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя від 26.01.2009 року № 0000012200/0 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергопромснаб» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 33287 грн. 85 коп.

Судові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп. присудити з Державного бюджету.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а у разі складання постанови в повному обсязі - з дня складання в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову виготовлено в повному обсязі 27 березня 2009 року.

Суддя С.М. Каракуша