ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
05 червня 2014 року № 813/3961/14
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сидор Н.Т., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Галицького відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про визнання протиправними дій, скасування рішень,
в с т а н о в и в:
02.06.2014 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Галицького відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції з наступними позовними вимогами:
- визнати дії державного виконавця Галицького відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції Сподарик Ю.А. під час виконання рішення суду від 23.04.2012 року, порушенням прав на своєчасне отримання копій виконавчих документів у виконавчих провадженнях ВП № 38844909, ВП № 38844924, ВП № 38844945, ВП № 38844962 неправомірними;
- визнати незаконними та скасувати постанови державного виконавця Галицького відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції Сподарик Ю.А. від 12.07.2013 року, а саме: постанову про стягнення з доходу боржника ОСОБА_2 боргу в сумі 1202 грн 73 коп. (ВП № 38844945); постанову про стягнення з доходу боржника ОСОБА_2 боргу в сумі 51 грн (ВП № 38844909); постанову про стягнення з доходу боржника ОСОБА_1 боргу в сумі 1202 грн 73 коп. (ВП № 38844924); постанову про стягнення з доходу боржника ОСОБА_1 боргу в сумі 51 грн (ВП № 38844962); постанову про стягнення з боржника ОСОБА_2 витрат на проведення виконавчих дій в сумі 85 грн 87 коп. (ВП № 38844909); постанову про стягнення з боржника ОСОБА_2 витрат на проведення виконавчих дій в сумі 85 грн 87 коп. (ВП № 38844945); постанову про стягнення з боржника ОСОБА_1 витрат на проведення виконавчих дій в сумі 85 грн 87 коп (ВП № 38844924); постанову про стягнення з боржника ОСОБА_1 витрат на проведення виконавчих дій в сумі 85 грн 87 коп. (ВП № 38844962); постанову про стягнення з ОСОБА_2 виконавчого збору в сумі 120 грн 27 коп. (ВП № 38844945); постанову про стягнення виконавчого збору з ОСОБА_2 в сумі 5 грн 10 коп. (ВП № 38844909); постанову про стягнення виконавчого збору з ОСОБА_1 в сумі 120 грн 27 коп. (ВП № 38844924); постанови про стягнення виконавчого збору з ОСОБА_1 в сумі 5 грн 10 коп. (ВП № 38844962).
Відповідно до вимог ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви, серед іншого з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, визначеним статтею 106 цього Кодексу.
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суддею встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України.
Згідно ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Позивачі в прохальній частині позову зазначають, що вони звільнені від сплати судового збору оскільки даний спір випливає з обставин захисту прав споживачів, посилаючись при цьому на Закон України "Про захист прав споживачів", а саме на ст. 22 даного Закону, яка говорить, що споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав.
Однак, суд розцінює трактування позивачами даної норми помилковим, та зазначає наступне.
В преамбулі Закону України "Про захист прав споживачів" зазначено, що даний Закон регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про захист прав споживачів" споживачем є фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме заявленого позову, то такий заявлений до Галицького відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції, та в такому позивач просить про визнання протиправними дій та скасування рішень. Спірні ж правовідносини про вирішення яких просять суд позивачі, носять публічно-правовий характер і виникли з приводу виконання позивачами судового рішення, і абсолютно очевидним є, те що відносини зазначені в позові не споріднені з відносинами між споживачами товарів, робіт, та послуг, котрі у свою чергу врегульовуються Законом України "Про захист прав споживачів", а відтак застосування цього Закону щодо питань звільнення позивача від сплати судового збору є неможливим.
Також, позивач як на підставу звільнення від сплати судового збору посилається на ч. 2 ст. 22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
З даним твердження суд також не може погодитись з огляду на таке.
Відповідно до преамбули Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", то цей Закон визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Згідно ч. 2 ст. 4 даного Закону, до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, а саме з копії посвідчення НОМЕР_1, то позивач ОСОБА_1, дійсно являється учасником війни та на неї поширюється дія даного Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ветерани війни та особи, на яких поширюється дія цього Закону, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.
З наведеної норми, на яку посилається позивач як на підставу звільнення від сплати судового збору вбачається, що особи на яких поширюється даний Закон звільняються, зокрема від сплати судового збору з питань пов'язаних з їх соціальним захистом. Однак, як наводилось вище по тексту ухвали, то позивач звернувся до суду з позовом до Галицького відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції, про визнання протиправними дій та скасування рішень, і наведені в позовній заяві відносини виникли з щодо виконання позивачем судового рішення. Відносини ж соціального захисту, це відносини щодо надання грошових виплат, послуг, пільг, які виникають між відповідними органами і фізичними особами, що мають на них право, при настанні ситуації соціального ризику.
За таких обставин, суд також не вбачає можливості застосування норми ст. 22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" як підстави для звільнення позивача від сплати судового збору, оскільки спір не є та не носить ознак соціального характеру.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Як встановлено із адміністративного позову, то таким заявлено позовні вимоги як майнового так і немайнового характеру.
У відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру судовий збір становить 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" розмір мінімальної заробітної плати станом на січень 2014 року становить 1218,00 грн.
При ознайомленні з матеріалами позовної заяви встановлено, що позивач при зверненні до суду з даним адміністративним позовом в частині заявлених ним вимог немайнового характеру мав сплатити судовий збір у розмірі 73,08 грн, чого зроблено не було.
Тому позивачеві слід сплатити судовий збір відповідно до вимог п. 3 ч. 2 ст. 4 та ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" та надати суду оригінал документа про сплату судового збору.
Окрім того, позивачі оскаржують постанови Галицького відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про стягнення з доходів позивачів боргу, про стягнення виконавчого збору та витрат на проведення виконавчих дій, а такі вимоги є вимогами майнового характеру, оскільки скасування оскаржуваних постанов впливає на обов'язок позивача по сплаті сум, нарахованих такими постановами.
Зазначена позиція висвітлена також в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України №165/11/13-12 від 18.01.2012 року, зі змісту якого вбачається, що адміністративними позовами майнового характеру є вимоги щодо протиправності рішень про визначення грошових зобов'язань платників податків, про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, про стягнення адміністративно-господарських та інших штрафних санкцій тощо.
У відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру судовий збір становить 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
Частиною 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Тому позивачеві також слід сплатити судовий збір в частині заявлених позовних вимог майнового характеру відповідно до вимог п. 3 ч. 2 ст. 4 та ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" та надати суду оригінал документа про сплату судового збору.
Платіжні реквізити для перерахування судового збору: одержувач - УДКСУ у Залізничному районі м. Львова, ЄДРПОУ 38007594, банк одержувача ГУ ДКСУ у Львівській області, МФО 825014, рахунок № 31217206784003, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу - судовий збір за подання позову до (вказати найменування відповідача).
Суд вважає за необхідне звернути увагу позивачів на наступні норми чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Отже, положення зазначених нормативно-правових актів встановлюють серед іншого можливість суду звільнити від оплати судових витрат осіб з низьким рівнем достатку.
Положення вказаних норм спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності (стаття 10 Кодексу адміністративного судочинства України) всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
Тому, у відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 106 КАС України, позивачі у разі необхідності вправі подати клопотання про звільнення від сплати судового збору, підкріпивши таке відповідними обгрунтованими доказами.
Відтак, вищезазначені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, а відтак, згідно ч. 1 ст. 108 КАС України вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Вказані вище недоліки повинні бути усунені в строк до 17.06.2014 року включно шляхом подання безпосередньо до канцелярії Львівського окружного адміністративного суду документів для усунення недоліків позовної заяви.
Керуючись ст. ст. 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
у х в а л и в:
ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Галицького відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про визнання протиправними дій, скасування рішень, залишити без руху.
Позивачу надати строк до 17 червня 2014 року включно для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків.
Вказані недоліки повинні бути усунені шляхом подання безпосередньо до канцелярії Львівського окружного адміністративного суду (79018, м.Львів, вул. Чоловського, 2) наступних документів:
- Оригіналу документу про сплату судового збору в розмірі 73,08 грн. в частині вимог немайнового характеру;
- Оригіналу документу про сплату судового збору в частині вимог майнового характеру;
Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви остання буде повернута позивачу відповідно до п.1 ч.3 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом 5 днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано.
Суддя Сидор Н.Т.