Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
30 травня 2014 р. № 820/7165/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
за участю секретаря судового засідання Гайворонського В.С.,
представників сторін:
позивача - Храновського А.І.
відповідача - Шляхти В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Велторг 2013" до Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправними дії Західної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області з приводу проведення зустрічної звірки, результати якої оформлені актом від 25.03.2014 року № 235/20-33-22-05-07/38633164; визнати протиправними дії Західної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області з приводу зміни внесених до Інформаційної системи "Податковий блок" показників декларацій Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕЛТОРГ 2013" (ідентифікаційний код - 38633164) з податку на додану вартість за грудень 2013 року, на показники податку на додану вартість за грудень 2013 року, згідно з відомостями акту від 25.03.2014 року № 235/20-33-22-05-07/38633164 без прийняття податкового повідомлення -рішення; зобов'язати Західну об'єднану державну податкову інспекцію Головного Управління Міндоходів у Харківській області відновити в інформаційних базах даних показники декларацій Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕЛТОРГ 2013" (ідентифікаційний код - 38633164) з податку на додану вартість за грудень 2013 року згідно поданих декларацій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки, за результатами якої складено акт від 25.03.2014 року № 235/20-33-22-05-07/38633164, та у подальшому внесення змін до Інформаційної системи "Податковий блок" показників декларацій товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕЛТОРГ 2013" (ідентифікаційний код - 38633164) з податку на додану вартість за грудень 2013 року, на показники податку на додану вартість за грудень 2013 року є незаконними та необґрунтованими.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги і доводи заявленого позову, просив суд прийняти рішення про задоволення позову.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав до суду письмові заперечення, позиція яких повністю збігається з викладеною в судовому засіданні, де вказав, що позивачу було направлено письмовий запит, який був отриманий останнім 17.02.2014 року, однак на який товариством не було надано письмові пояснення на їх документальне підтвердження. На підставі отриманої податкової інформації та не отриманих пояснень на письмовий запит податковим органом було складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕЛТОРГ 2013". Відповідач вважає, що в діях контролюючого органу щодо проведення зустрічної звірки, та складання за її результатами акту не має протиправності, оскільки виконуючи свої обов'язки щодо проведення перевірки податковий орган діяв в межах повноважень та у спосіб передбачений діючим податковим законодавством України.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне:
З матеріалів справи встановлено, що 17.02.2014 року відповідачем було складено письмовий запит №2153 про надання товариством з обмеженою відповідальністю "ВЕЛТОРГ 2013" письмових пояснень та їх документального підтвердження (том 5 а.с. 34-35).
Письмовий запит від 17.02.2014 року №2153 був отриманий позивачем про, що свідчить підпис у письмовому запиті (том а.с. 35).
Судом встановлено, сторонами по справі не заперечувалось, що письмових пояснень на запит податкового органу позивачем не надавалось.
25.03.2014 року податковим органом складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Велторг 2013", код за ЄДРПОУ 38633164, щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за грудень 2013 року (том 5 а.с. 41-55).
Висновок про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Велторг 2013" зроблений відповідачем на підставі того, що позивач не знаходився за податковою адресою.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
За правилами пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 цього Кодексу;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;
5) у разі проведення зустрічної звірки;
6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом).
Зі змісту положень пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначає Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 3 порядку, з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Тобто, обов'язковою умовою проведення зустрічної звірки є направлення податковим органом платнику податків запиту про подання інформації та її документального підтвердження.
Враховуючи, що позивачем було отримано письмовий запит відповідача на руки 17.02.2014 року, однак відповіді на нього надано не було, суд приходить до висновку, що податковим органом дотримано порядок проведення зустрічної звірки передбачений статтею 73 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 4.4 пункту 4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом ДПА України від 22.04.2011 року № 236 встановлено, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від підписання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає заходів, передбачених актами ДПС України.
Таким чином, суд зазначає, що у акті про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання лише засвідчується факт неможливості її проведення, як і вбачається із висновків контролюючого органу (том 5 а.с. 55).
З урахування наведеного вище, суд вважає, що при складанні акту про неможливість проведення зустрічної звірки, відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб встановлений чинним законодавством України, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Західної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області з приводу проведення зустрічної звірки, результати якої оформлені актом від 25.03.2014 року № 235/20-33-22-05-07/38633164 задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії Західної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області з приводу зміни внесених до Інформаційної системи "Податковий блок" показників декларацій Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕЛТОРГ 2013" (ідентифікаційний код - 38633164) з податку на додану вартість за грудень 2013 року, на показники податку на додану вартість за грудень 2013 року, згідно з відомостями акту від 25.03.2014 року № 235/20-33-22-05-07/38633164 без прийняття податкового повідомлення -рішення; зобов'язання Західної об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Харківській області відновити в інформаційних базах даних показники декларацій Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕЛТОРГ 2013" (ідентифікаційний код - 38633164) з податку на додану вартість за грудень 2013 року згідно поданих декларацій, суд зазначає наступне.
З інформації по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту, наданої до суду представником відповідача, судом встановлено, що фахівцями Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області не здійснювались коригування по платнику ПДВ товариства з обмеженою відповідальністю "Велторг 2013", а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Згідно частини 1 статі 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивачем не надано жодних доказів того, що дії посадових осіб Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області є протиправними та порушують права позивача.
Приймаючи до уваги викладене, та враховуючи те, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому не порушував прав позивача, суд знаходить позов необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Велторг 2013" до Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 05 червня 2014 року.
Суддя Лук'яненко М.О.