ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" травня 2014 р. Справа № 809/1528/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Лучко О.О.
за участю секретаря Жовнірович О.С.
за участю сторін:
представника позивача: Ковалюк О.М.
представника відповідача: Джоган О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Нижньострутинське"
до відповідача: управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі
про встановлення відсутності повноважень та визнання недійсним розрахунків,-
ВСТАНОВИВ:
19.05.2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Нижньострутинське" (далі - ТОВ "Нижньострутинське") звернулося до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі (далі - УПФУ в Рожнятівському районі) про встановлення відсутності повноважень УПФУ в Рожнятівському районі для нарахування позивачу суми відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з вересня 2010 року по жовтень 2013 року на суму 10175,22 грн. та з грудня 2013 року на суму 336,79 грн. та визнати протиправним розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з листопада 2013 року в частині визначення суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку на суму 10175,22 грн. та з грудня 2013 року на суму 336,79 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала. Суду пояснила, що УПФУ в Рожнятівському районі, всупереч вимогам Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України направило позивачу розрахунок №5420/06 від 18.11.2013 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по пенсіонеру ОСОБА_3 на загальну суму 10175,22 грн., з яких 9855,08 грн. - сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку (з 02.09.2010 року по 31.10.2013 року) та 320,14 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії з листопада 2013 року, хоча даний пенсіонер досяг пенсійного віку ще 02.09.2010 року. Крім того, відповідач 12.12.2013 року на адресу ТОВ "Нижньострутинське" направив розрахунок №5911/06 фактичних витрат на виплату та доставку на виплату та доставку пенсії з грудня 2013 року по зазначеному пенсіонеру із визначенням місячного розміру фактичних витрат на суму 336,79 грн. Таким чином, оспорювані розрахунки, які включають в себе витрати за попередні роки, складені з порушенням вимог пенсійного законодавства України та підлягають скасуванню. На підставі наведеного просила позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечила з підстав, наведених в письмовому запереченні, суду пояснила, що УПФУ в Рожнятівському районі 02.09.2010 року ОСОБА_3 призначена пенсія за віком на пільгових умовах на підставі записів трудової книжки та уточнюючих довідок про пільговий характер роботи. Зазначила, що за результатами проведеної 30.10.2014 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевірки пенсійну справу ОСОБА_3 приведено у відповідність до законодавства про пенсійне забезпечення, а саме: стаж роботи пенсіонера за період з 10.12.1979 року по 21.09.1983 року враховано при призначенні пенсії відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тобто з пред'явленням позивачу до відшкодування належних сум витрат. На підставі даної перевірки УПФУ в Рожнятівському районі здійснило донарахування відповідачу сум витрат на виплату та доставку пільгової пенсії з дати призначення пенсії по дату формування розрахунку, тобто з 02.09.2010 року по 31.10.2013 року. Таким чином, на адресу позивача направлено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №5420/06 від 18.11.2013, згідно якого підприємство одноразово повинно відшкодувати суму витрат на виплату та доставку пенсії пенсіонеру ОСОБА_3 в розмірі 9855,08 грн. - сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку (з 02.09.2010 року по 31.10.2013 року) та визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії з листопада 2013 року в розмірі 320,14 грн., а з грудня 2013 року - 336,79 грн. відповідно до розрахунку №5911/06 від 12.12.2013 року. На підставі наведеного просила в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заперечення проти позову, заслухавши думку представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази, суд встановив наступне.
ТОВ "Нижньострутинське" є юридичною особою та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Об'єктом оподаткування для платника зазначеного збору є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (абз.4 п.1 ч.2 Закону України "Про державне пенсійне страхування").
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи ОСОБА_3 працював повний робочий день на ТОВ "Нижньострутинське" за період з 10.12.1979 року по 21.09.1983 року (3 роки 9 місяців 11 днів) та з 23.09.1985 року по 13.01.1986 року (00 років 3 місяці 22 дні) на посаді електрогазозварника, що передбачена Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах (а.с. 35, 41-42).
Так, колишньому працівнику ТОВ "Нижньострутинське" ОСОБА_3 УПФУ в Рожнятівському районі призначена пенсія на пільгових умовах з 02.09.2010 року по 01.09. 2015року.
З дати призначення пенсії ОСОБА_3 жодні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій для відшкодування на користь відповідача сум витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної зазначеному пенсіонеру відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ТОВ "Нижньострутинське" не надсилалися, оскільки стаж роботи, який давав право на призначення пільгової пенсії, був здобутий ОСОБА_3 на підприємстві позивача до 1992 року, а тому пенсійний орган призначив пенсію ОСОБА_3 на підставі ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та не виставляв позивачу до відшкодування суми витрат на виплату і доставку пенсій даному пенсіонеру.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, на підставі листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №6502/03 від 22.10.2013 року територіальні управління в районах було зобов'язано переглянути пенсійні справи, по яких пенсії призначені на пільгових умовах, де до спеціального стажу включено періоди роботи після 01.01.1992 року (а.с. 26-27).
УПФУ в Рожнятівському районі перевірила пенсійну справу №145021 ОСОБА_3, період роботи якого у ТОВ "Нижньострутинське" з 10.12.1979 року по 21.09.1983 року був врахований при призначенні пенсії відповідно до ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тобто без нарахування позивачу належних до відшкодування сум витрат на виплату та доставку пільгової пенсії
За наслідками перевірки пенсійна справа ОСОБА_3 приведена у відповідність до пенсійного законодавства. Відтак, ОСОБА_3, котрий здобув стаж роботи за період з 10.12.1979 року по 21.09.1983 року на ТОВ "Нижньострутинське", призначено пенсію згідно із ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та відповідно проведено донарахування сум витрат на виплату та доставку пільгової пенсії з дати призначення пенсії по дату формування розрахунку та визначено місячний платіж сплати відшкодування до досягнення особою пенсійного віку.
Так, УПФУ в Рожнятівському районі на адресу ТОВ "Нижньострутинське" направило розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №5420/06 від 18.11.2013 року, згідно якого підприємство одноразово повинно відшкодувати суму витрат на виплату та доставку пенсії пенсіонеру ОСОБА_3 в розмірі 9855,08 грн. та 320,14 грн. місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії з листопада 2013 року (а.с. 9-10).
Крім того, УПФУ в Рожнятівському районі 12.12.2013 року на адресу ТОВ "Нижньострутинське" направило розрахунок №5911/06 фактичних витрат на виплату та доставку на виплату та доставку пенсії з грудня 2013 року по пенсіонеру ОСОБА_3 із визначенням місячного розміру фактичних витрат на суму 336,79 грн. (а.с. 11-12).
Згідно із п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, повинні вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, до досягнення працівниками загальновстановленого пенсійного віку.
Так, статтею 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (а це суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених вище, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади) крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про державне пенсійне страхування".
Статтею 4 вказаного Закону встановлено ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 100 відсотків від даного об'єкта оподаткування.
Відшкодування підприємствами витрат Пенсійному Фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України N 21-1 від 19.12.2003.
Пунктом 6.1. Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п.6.4 вищезгаданої Інструкції розміри сум відшкодування на поточний рік визначаються відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствами до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з пунктом 6.5. Інструкції розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Згідно із пунктом 6.8 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Таким чином, із системного аналізу вказаних правових норм, випливає, що тільки у випадку зміни розміру пенсії або настання обставин, які безпосередньо впливають на суму відшкодування, органи пенсійного фонду мають право для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередні періоди.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 14.03.2013 року №К/9991/32264/11.
Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що у відповідача відсутні повноваження для нарахування ТОВ «Нижньострутинське» суми відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з вересня 2010 року по жовтень 2013 року на суму 9 855,08 грн., а тому розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з листопада 2013 року, в частині визначення суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в розмірі 9 855,08 грн. є протиправним.
Відтак, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Стосовно визначення відсутності повноважень у відповідача щодо визначення сум фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій з листопада 2013 року в розмірі 320,14 грн. та з грудня 2013 року в розмірі 336,79 грн., а також визначення протиправними даних розрахунків, то в цій частині позовних вимог слід відмовити, виходячи з наступного.
Особам, які працювали на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці та мають право на пенсію відповідно до ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (набрав чинності 01.01.1992 року), пенсії призначаються за нормами цього Закону, виходячи з вимог віку та стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", передбачено, що особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах із шкідливими і важкими умовами праці, що дав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством. При цьому, законодавством, яке діяло до 01.01.1992 року не передбачалось відшкодування підприємствами сум виплачених пільгових пенсій.
Таким чином, якщо особа набрала необхідний пільговий стаж, працюючи на підприємстві на посадах за Списком №1 чи №2 та звільнились до 01.01.1992 року, має право на призначення пенсії згідно статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і відшкодування пенсії не проводиться. При цьому, пільговий стаж обчислюється сумарно, і на його загальний підсумок не впливає той факт, що особа працювала на одному чи на декількох підприємствах.
Водночас, якщо особа працювала на посадах за Списком №1 чи №2 як до, так і після 01.01.1992 року, вона має право на призначення пенсії згідно ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Пільговий стаж обчислюється повністю або до моменту виходу особи на пенсію з пільгової роботи, або до припинення особою такої роботи.
Витрати на виплату і доставку всіх пенсій, призначених відповідно до ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", до досягнення працівниками загальновстановленого пенсійного віку, підлягають відшкодуванню. Крім того, якщо особа має пільговий стаж роботи на кількох підприємствах, сума коштів до відшкодування розподіляється пропорційно до пільгового стажу.
За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Щодо судових витрат, то відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Враховуючи те, що позивачем заявлялися вимоги майнового та немайнового характеру та було сплачено судовий збір за вимоги немайнового характеру в розмірі 73,08 грн. та 10% від суми збору за вимоги майнового характеру в розмірі 182,70 грн., стягненню на користь позивача підлягає 36,54 грн. грн. судового збору (по задоволених частково немайнових (73,08 грн.: 2 = 36,54 грн.). Оскільки в задоволенні частини позовних вимог майнового характеру відмовлено, а судовий збір сплачено тільки в розмірі 182,70 грн., на користь Державного бюджету України підлягає стягненню з позивача 730,80 грн. (1827,00 грн. : 2 - 182,70 грн. (загальний розмір судового збору) = 730,80 грн.) судового збору.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати відсутність повноважень управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі для нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю «Нижньострутинське» (код ЄДРПОУ 00274246) суми відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з вересня 2010 року по жовтень 2013 року в розмірі 9 855,08 грн. (дев'ять тисяч вісімсот п'ятдесят п'ять гривень вісім копійок).
Визнати протиправним розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з листопад 2013 в частині визначення суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в розмірі 9 855,08 грн. (дев'ять тисяч вісімсот п'ятдесят п'ять гривень вісім копійок).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Нижньострутинське» (код ЄДРПОУ 00274246, вул.Кочержука, 2, с.Н.Струтинь, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77621, р/р 26002196909 в АТ «Райффайзен банк Аваль» м.Київ, МФО 380805) 36,54 грн. (тридцять шість гривень п'ятдесят чотири копійки) судового збору.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Нижньострутинське» (код ЄДРПОУ 00274246, вул.Кочержука, 2, с.Н.Струтинь, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77621, р/р 26002196909 в АТ «Райффайзен банк Аваль» м.Київ, МФО 380805) в дохід Державного бюджету України судовий збір в розмірі 730,80 грн. (сімсот тридцять гривень вісімдесят копійок).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 03.06.2014 року.