Справа № 369/2901/14-а
2-а/369/189/14
ПОСТАНОВА
іменем України
24.04.2014 року м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Пінкевич Н.С.
при секретарі Сохань Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Час-інвест-України» до Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання протиправним і скасування рішення ради, -
в с т а н о в и в :
У березні 2014 року позивач звернувся до суду з названим позовом. Свої вимоги мотивував в тим, що на підставі рішення міської ради від 26 травня 1995 року МП КП «Час» отримало державний акт на право постійного користування землею а саме земельною ділянкою 0,46 га. У 2010 році відбулось перетворення підприємства МП КП «Час» в ПП «Час-інвест-України». У серпні 2013 року відповідач по справі прийняв рішення про припинення право постійного користування земельною ділянкою у звязку з припиненням підприємства, якому вона надавалась. Вважає рішення Вишневої міської ради неправомірним та таким, що суперечить законодавству, порушує їх право, оскільки підприємство не припинено, а перетворено.
Просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області за №1-01/ХХХІІ6 – 7 від 29 серпня 2013 року «Про припинення права постійного користування Малого приватного комерційного підприємства «Час» на земельну ділянку за адресою: м. Вишневе, вул. Радянська, 19».
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав. Просив задоволити позов.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, вважав, що рішення є законним та обґрунтованим, тому просив відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування щодо правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу право власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Згідно ст.ст. 142-145 Конституції України, до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».?
Пунктом 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Закріплені у ст. 144 Конституції України та ст.ст.25,26,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», норми про акти органів місцевого самоврядування, крім юридичної форми реалізації завдань і функцій, визначають порядок прийняття і перевірки рішень органів місцевого самоврядування, з визначенням права місцевої ради здійснювати юрисдикційну діяльність щодо актів лише підконтрольних їм органів місцевого самоврядування. Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами. Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб’єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правові/відносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
При розгляді справи судом встановлено, що 15 січня 1993 року було зарєстроване мале приватне комерційне підприємство «ЧАС», код 14341986, що підтверджується свідоцтвом №3013, виданого державною адміністрацією Печерського району м. Києва.
На підставі рішення Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області від 26 травня 199 року - 06 листопада 1996 року приватне комерційне підприємство «Час» отримав державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 0,46 га, наданої для будівництва складських приміщень.
23 грудня 1996 року відбулась перереєстрація малого приватного комерційного підприємства «ЧАС», код 14341986, в підприємство з 100% інвестицією «ЧАС», код 14341986, яке стало правонаступником малого підприємства, що підтверджується свідоцтвом про перереєстрацію юридичної особи, виданого Шевченківською районною державною адміністрацією.
17 березня 2010 року відбулось перетворення підприємства з 100% інвестицією «ЧАС», код 14341986, в приватне підприємство «Час-інвест-України», код 14341986, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи ПП «Час-інвест-України».
У п.1.1 статуту ПП «Час-інвест-України» вказано, що ПП «Час-інвест-України» є правонаступником всіх прав та обов’язків підприємства з 100% інвестицією «ЧАС», код 14341986.
Рішенням Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області від 29 серпня 2013 року припинено право постійного користування, що було передано Малому призваному комерційному підприємству «ЧАС» на земельну ділянку площею 0,46 га по вул. Радянська, 19 в м. Вишневе Києво-Святошинського району Київської області. Державний акт вважати таким, що втратив чинність. Повернено до земель запасу територіальної громади м. вишневого земельну ділянку.
При вирішення спору суд враховує, що рішення сільської ради є індивідуальними правовими актами органу місцевого самоврядування, що визначають права і законні інтереси позивача, є юридичними фактами, на підставі якого у останнього виникають, змінюються або припиняються конкретні права, обов'язки. Рішення органу місцевого самоврядування, державні акти не можуть бути скасовані в односторонньому порядку самим органом місцевого самоврядування оскільки цей орган не наділений, відповідно до Конституції України та діючими, на момент принесення протесту прокурора, законів України, юрисдикційними повноваженнями стосовно таких актів. Окрім того, це порушує конституційне право позивача на розгляд спору, що стало підставою для визнання акту таким, що втратив чинність, відповідно до встановленої Конституцією України і законами України процедури, і суб’єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни та припинення.
Згідно з положеннями п.1 ч.1 ст.18 КАС України адміністративні справи, у яких однією з сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа місцевого самоврядування, крім тих, що підсудні окружним адміністративним судам, підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно змісту ч.2 ст.19 Конституції України, ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи, зокрема, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, кабінету Міністрів України.
Згідно з ч.3 ст.140 Конституції України органами місцевого самоврядування є сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відповідно до ст.146 Конституції України певні питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.
Згідно преамбули Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" цей Закон "відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно змісту ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами; представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно з п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях, зокрема, міської ради вирішуються відповідно до закону питання питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч.1 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7- рп/2009 (у справі за конституційним поданням Харківської міської ради) щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої Статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"(справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) вказано, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення. Тому, на думку Конституційного Суду України, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Ненормативні правові акти місцевого самоврядування е актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Відповідно до ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Оскільки порушені права позивача підлягають захисту, відповідач в судовому засіданні не надав доказів щодо правомірності оскаржуваного рішення, оскільки заперечував проти позову, враховуючи, що відбулась перетворення підприємства, а не припинення, тому суд вважає обґрунтованими доводи позову щодо визнання незаконним та скасування рішення Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області за №1-01/ХХХІІ6 – 7 від 29 серпня 2013 року «Про припинення права постійного користування Малого приватного комерційного підприємства «Час» на земельну ділянку за адресою: м. Вишневе, вул. Радянська, 19».
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.158-163, 167, 186, 254 КАС України, Рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов приватного підприємства «Час-інвест-України» до Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання протиправним і скасування рішення ради – задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області за №1-01/ХХХІІ6 – 7 від 29 серпня 2013 року «Про припинення права постійного користування Малого приватного комерційного підприємства «Час» на земельну ділянку за адресою: м. Вишневе, вул. Радянська, 19».
На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя