ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2014 р.
м. Херсон
Справа № 821/1529/14
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого об'єднання "Екофільтр" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі- позивач, Фонд) звернулося до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого об'єднання "Екофільтр"(далі - відповідач, підприємство, ТОВ НВО "Екофільтр") про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
Адміністративний позов мотивований тим, що згідно з даними звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік, поданого відповідачем, середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 10 осіб, з цього розрахунку установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 робоче місце. За 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, ТОВ НВО "Екофільтр" до 16 квітня 2014 року повинно було самостійно сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 7890 грн. Пеня за порушення терміну сплати цих санкцій нараховує 52 грн. 14 коп. На момент пред'явлення позову до суду борг зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 7942 грн. 14 коп. відповідачем не погашений, а тому підлягає стягненню.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження. На позовних вимогах наполягає, зауваживши, що при зверненні представника ТОВ НВО "Екофільтр" безпосередньо до Фонду, відповідач визнав звернені до нього позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не прибув. Разом з тим, Херсонським окружним адміністративним судом за його юридичною адресою відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та за фактичною адресою, вказаною позивачем у позові, надіслано ухвалу про відкриття провадження та закінчення підготовчого провадження та повістку про виклик до суду. Поштові відправлення повернулись за закінченням терміну зберігання.
Згідно з ч.8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Відповідо до ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно з ч.6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності зі ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ (далі - Закон № 875-ХІІ) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Частиною 1 ст.20 Закону № 875-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (ч.2 ст.20 Закону № 875-ХІІ).
Відповідно до поданого відповідачем 12 лютого 2014 року до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік за формою 10-ПІ середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого об'єднання "Екофільтр" у 2013 році становила 10 осіб, з них середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників у підприємства - 0 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановленого ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», становила 1 особу.
Діючим законодавством встановлюється обов'язковий для підприємств норматив робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів, а також передбачається сплата підприємствами адміністративно-господарських санкцій у разі порушення встановлених нормативів щодо створення робочих місць для інвалідів.
При цьому, адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України, Податковим кодексом України, а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.
Разом з тим, за приписами статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону № 875-ХІІ забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Згідно з ч.3 ст.18 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За змістом ст.18-1 Закону № 875-ХІІ державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Таким чином, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування.
Зокрема, частиною 3 ст. 14 Закону "Про зайнятість населення" від 05 липня 2012 року № 5067-VI (далі - Закон № 5067-VI) визначено, що роботодавці можуть звернутися за сприянням для працевлаштування даної категорії громадян до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
Роботодавці зобов'язані: своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії) (пункт 4 частини третьої статті 50 Закону України "Про зайнятість населення" ).
Пунктом 2.1.Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 31 травня 2013 року № 316, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 988/23520, визначено, що форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Відтак, оскільки з 2013 року середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу ТОВ НВО "Екофільтр" становила 10 осіб, що згідно зі ст. 19 Закону № 875-ХІІ вимагає створення одного робочого місця для працевлаштування інваліда, про що відповідачу було відомо з огляду поданого ним Звіту № 10-ПІ, тому не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття такої вакансії, суб'єкт господарювання мав надати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інваліда шляхом подання звітності № 3-ПН.
Проте, як вбачається з листа Херсонського міського центру зайнятості від 14 травня 2014 року № 05-23/2118, відповідач у 2013 році подав до служби зайнятості звіт за формою № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силі (вакансії)" з зазначенням соціально-уразливі за категорією "Інваліди, які не досягли пенсійного віку" за посадою "єгер" лише 03 жовтня 2013 року. На заявлену вакансію направлення службою зайнятості не видавались за відсутністю осіб з достатнім освітньо-кваліфікаційним рівнем.
Таким чином, ТОВ НВО "Екофільтр" не було виконано у повному обсязі обов'язку по інформуванню державної служби зайнятості щодо створення (пристосування) робочого місця та наявності вакансії для працевлаштування інваліда. Тобто, відповідач не вжив необхідних заходів, передбачених законодавством щодо недопущення правопорушення у сфері господарювання.
З огляду вищенаведеного та у зв'язку з невиконанням ТОВ НВО "Екофільтр" нормативу робочих місць для працевлаштування інваліда у 2013 році, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» в сумі 7890 грн., та пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 52 грн. 14 коп., є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 08 квітня 2014 року та 19 листопада 2013 року.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ч.4 ст.94, ст.ст. 128, 158-163, 167 КАС України, суд,-
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого об'єднання "Екофільтр", код ЄДРПОУ 14119897, на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, адміністративно-господарські санкції у розмірі 7890 (сім тисяч вісімсот дев'яносто) грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 52 (п'ятдесят дві) грн. 14 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.3.4